Kediler Ne Yer?

Kediler ne yer, sorusu kedi sahiplenmek isteyen kişilerin merak ettiği soruların başında yer alıyor. Söz konusu kedi beslenmesi olduğunda ilk sırada yer alması gereken en önemli besinler elbette kuru ve yaş mama olmalıdır. Proteinden karbonhidratlara kadar her çeşit besinden hoşlanan kediler için özel olarak tasarlanmış mamalar bulunur. Ancak bu mamalar başlı başına yeterli olmamaktadır. Onların enerjilerini artırmak ve daha sağlıklı olmalarını sağlamak için protein ihtiyaçlarının da karşılanması gerekir. Bu nedenle evde beslenen kedilerin belirli bir beslenme düzeni olmalıdır. Kedi beslerken öncelikli olarak yapmanız gereken ona kuru mama ve yaş mama vermek olmalıdır. Mama dışında kediler en çok neyi sever, diye düşünüldüğünde cevabın et olduğu görülür. Kedilerin besin değerlerini doğru alabilmesi için et, tahıl, sebze veya meyve gibi gıdalara da ihtiyacı olacaktır.

İçindekiler

 • Ev Kedileri Nasıl Beslenmelidir?
 • Yavru Kediler Ne Yer?
 • Sokak Kedileri Ne Yer?
 • Kedilere Ev Yemeği Verilir Mi?
 • Kediler Ne Verilmez?

Ev Kedileri Nasıl Beslenmelidir?

Ev kedileri nasıl beslenmelidir, ev kedilerine ne vermeliyiz, soruları kedi besleyen vatandaşlar için önem kazanmaktadır. Evde beslenen kediler için en temel gıda kuru mama ve kuru mamaya ek yaş mama olmalıdır. Bu mamalar kedilerin besin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik her türlü besin değerini içinde barındırır. Kuru ve yaş mama dışında kediler ne yer konusuna baktığımızda kedilerin çeşitli besinleri yiyebildiğini görürüz. Kediler mama dışında ne yer, diye sorduğumuzda aşağıdaki besinleri görebiliriz. Evde beslediğimiz kedilere verebileceğimiz önemli besinler şunlardır:

 • Kuru ve yaş mamalar: Kedi beslenmesi konusunda en temel gıda kuru ve yaş mama olmalıdır. Kediler en çok ne yer, diye sorulduğunda her zaman ilk tercih mamalar olmalıdır. Bu mamalar kedilerin ihtiyaç duyacağı tüm besin değerleri içermektedir.
 • Et: Kediler ihtiyaç duydukları proteinleri etlerden alır. Bu nedenle az yağlı dana eti, hindi eti veya tavuk eti verebilirsiniz. Ancak kedilere çiğ et vermemelisiniz. Bu onları hasta edebilir.
 • Tahıl: Yulaf, arpa, buğday gibi besinler yüksek lif oranına sahip oldukları için kediler için oldukça faydalı olacaktır.
 • Balık: Omega 3 yönünden zengin bir gıda olan balık kedilerin severek yiyebileceği gıdaların arasındadır.
 • Yumurta: pişmiş yumurta yüksek protein içermesi nedeniyle önemli besinlerdendir.
 • Sebze: Havuç, ıspanak, kabak ve haşlanmış fasulye gibi sebzeler sindirim sistemine yardımcı olmaları bakımdan önemli yiyeceklerdendir.
 • Meyve çeşitleri: Muz, kavun, karpuz, elma, kayısı, portakal veya armut kedilerin tüketebileceği meyvelerdendir.
 • Yoğurt ve peynir: Yoğurt ve peynir kediler için yararlı besinlerdendir.

Yavru Kediler Ne Yer?

Yavru kediler ne yer, yavru kediler nasıl beslenmelidir konusu ayrı önem taşıyan bir konudur. Yavru kedilerin beslenmesi, yetişkin kedilerden farklıdır. Çünkü yetişkin bir kedinin ihtiyacı olan besin türüyle yavru kedinin ihtiyacı olan besin aynı değildir. Bu nedenle kediler ne yer sorusunu irdelerken yavru kediler için ayrı bir parantez açmamız gerekecek. Yavru kedi beslenmesinde ise kedinin kaç aylık olduğuna bakılır. Eğer kedi bir aylık ise onun için tek gereken besin anne sütüdür. Ancak yavru kedi annesinden ayrı ise ona kedi sütü tozu verilebilir. Kedi sütü tozu haricinde bebek muhallebisi veya yavru kediler için özel olarak üretilmiş mamalar verilebilir. Yavru kedilere mama dışında ne verilebilir eğer kedi 1 aydan büyük ise mama haricinde pişmiş et, tahıl veya meyve gibi gıdalardan verebilirsiniz. Ancak ana ürününüz yavru kedi maması olmalıdır.

Sokak Kedileri Ne Yer?

Sokak kedileri ne yer, sokak kedileri yemek bulamadığı zamanlarda maalesef çöpten buldukları toksik yiyeceklerle beslenmektedirler. Bu şekilde beslenen kediler fazla sağlıklı olamazlar ve bedensel gelişimleri de yavaştır. Onların daha iyi beslenmelerine yardımcı olmak amacıyla kuru mama verebilirsiniz. Kuru mamaların muhafazası kolay olduğu için kolay kolay bozulmaz. Sokak kedisi terimi aslında farklı bir kedi türü değildir. Bu nedenle kediler ne yer sorusuyla aslında aynıdır. Çünkü her ne kadar sokak kedisi olarak nitelendirilseler de her kedi sağlıklı ve düzgün beslenmelidir. Bu nedenle sokak kedilerini besleyecekseniz onlara temiz bir kapta kuru mama veya mümkünse yaş mama da verebilirsiniz.

Kedilere Ev Yemeği Verilir Mi?

Kedilere ev yemeği verilir mi, konusu en çok tartışılan konulardan biridir. Kedilere ev yemeği hazırlamak veya kendi yemeklerimizden vermek doğru bir davranış olmayabilir. Çünkü kedilerin ihtiyacı olan besin değerlerini dengeli bir şekilde ayarlamak mümkün değildir. Her ne kadar birçok kişi kedileri etobur canlılar olarak görse de bu başlı başına doğru bir kavram olmayabilir. Kedilerin et dışında eşit miktarda vitamin, mineral ve karbonhidrat alması gerekir. Dolayısıyla kedilere sadece et ya da evde ne pişiriliyorsa onu vermek doğru olmayacaktır. Eğer kedinizi bu şekilde beslerseniz onun beden gelişimi yavaşlar ve bu da beraberinde birçok hastalık getirir. Kediler ev yemeği olarak ne yer, diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabı kedilere ev yemeği vermemelisiniz olacaktır.

Kediler Ne Verilmez?

Kedilere ne verilmez, kediler için zararlı olan besinler kedilere verilmemelidir. Bu besinler arasında sarımsak, soğan, süt ve süt ürünleri, çikolata, kafein içeren besinler, kuru ve yaş üzüm gibi gıdalar kedilere verilmemelidir. Bu gıdalar kediler için zararlı olmasının yanında aynı zamanda zehirli etkiye de sahiptirler. Kediler ne yer bildiğimiz için kedilere verilmeyecek gıdalar da buradan çıkarılabilir.

Kaynak: Cemre

Kediler Ne Yer? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum