Kırklareli Gezilecek Yerler

Kırklareli Gezilecek Yerler yazımızda bulunan bilgiler oraya gitmek isteyen ziyaretçiler için altın değerinde olabilir. Eski adı Kırk Kilise olan ve Kırklareli ilinin merkezinde bulunan bu şehir konumu nedeniyle tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Buzul çağın sonlarına kadar uzun süre sular altında kaldığı bilinmektedir. Günümüzde haritadaki konumuna bakıldığında Türkiye’nin kuzeybatısında ve Marmara bölgesinde yer aldığını görüyoruz.

Kırklareli, Marmara bölgesine düzenlenen turlarda oldukça tercih edilen yerlerden biridir. Kırklareli’nde hüküm süren iklimi ikiye ayırabiliriz. Karadeniz kıyılarında Karadeniz iklimi, Ergene bölgesinde ise kara iklimi görülüyor. Yani kıyıda yazlar serin, kışlar ise ılık; Ergene bölgesine bakıldığında yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve karlı geçmekte. Kırklareli ne zaman gidilir diye soracak olursanız Kırklareli hem yazın hem de kışın ziyaret etmek için ideal bir şehirdir.

Bu yazımız Kırklareli kışın gezilecek yerler hakkında da bilgiler içeriyor. Kırklareli gezilecek yerler konusuna geçmeden önce Kırklareli hakkında en çok sorulan soruları cevaplamakta fayda var. İşte Kırklareli hakkında en çok sorulan sorular ve cevapları!

Kırklareli Gezilecek Yerler Kırklareli Gezilecek Yerler Kırklareli Gezilecek Yerler

İçindekiler

 • Kırklareli Neyi İle Meşhur?
 • Kırklareli’den Ne Alınır?
 • Kırklareli’nin Tarihi Yerleri Nerelerdir?
  • Dupnisa Mağarası
  • İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı
  • Atatürk Evi
  • Kırklareli Müzesi
  • Sokullu Mehmet Paşa Camii
  • Aya Nikola Manastırı
  • Aşıklar Tepesi
  • Hızırbey Camii
  • Aşağı Pınar Açık Hava Köy Müzesi
  • Yenesu Mağarası
  • Kıyıköy Mağarası
  • Cehennem Şelaleleri

Kırklareli Neyi İle Meşhur?

Kırklareli neyi ile meşhur derseniz ilk cevap kesinlikle Kırklareli köftesidir. Bu güzel yemeğin dışında labada borani, kuzu kapama, pekmezli kaçamak, manca, kaymaçina, kupriva da Kırklareli’ne özgü olan yemekler arasındadır. Birbirinden lezzetli bu yemeklerin yanında turşu yapımında da oldukça gelişmiş olan Kırklareli’nde sütlü biber turşusu en rağbet gören turşudur. Kırklareli’nde ne yemeli? Etli yemekler açısından bakarsak en çok tavuk kapama veya hindi kapma tercih ediliyor. Et dışında bir şey arıyorsanız Kırklareli sini mantısı veya sütlü hamur çorbası gibi farklı yemek seçenekleri de sunan zengin mutfak kültürüne sahiptir.

Kırklareli Gezilecek YerlerKırklareli Gezilecek YerlerKırklareli’den Ne Alınır?

Türkiye’nin Avrupa Kıtası’nda bulunan 5 ilinden biri olan Kırklareli gezilecek yerler ve zengin mutfağı ile turistlerin oldukça ilgisini çekiyor. Mutfak kültürü bu kadar gelişmiş olan bir şehirde, gelen ziyaretçilerin sevdiklerine alacakları hediye seçeneklerinden birinin yemek olmasına da şaşırmamak gerek. Peki Kırklareli’den ne alınır? Bu şehri ziyaret edenlerin hediye tercihi genel olarak Hardaliye ve Kırklareli’ye özgü olarak üretilen Kırklareli peyniridir. Pancar pekmezi, tahin helvası, el dokumaları ve buzdolabı magnetleri gibi birçok hediye alternatifleri de bulunuyor.

Kırklareli Gezilecek YerlerKırklareli Gezilecek YerlerKırklareli’nin Tarihi Yerleri Nerelerdir?

Genellikle doğal güzellikleri ve mutfağı ile ünlü olan Kırklareli İstanbul’a yakın olması sebebiyle Osmanlı zamanında oldukça önemli bir yerleşim yeridir. Jeolojik olarak büyük öneme sahip olan Kırklareli’nin tarihi ve turistik yerleri gerek doğal gerekse mimari açıdan gelişmiştir. Dupnisa Mağarası, İğneda Longoz Ormanları Milli Parkı, Atatürk Evi, Kırklareli Müzesi, Sokullu Mehmet Paşa Camii, Mert Gölü, Aya Nikola Manastırı ve Aşıklar Tepesi gibi birçok yer Kırklareli’ne gelenlerin mutlaka görmek istediği yerler arasında yer alıyor.

Kırklareli Gezilecek YerlerKırklareli Gezilecek YerlerDupnisa Mağarası

Dupnisa Mağarası Kırklareli’nin en çok ziyaret edilen yerleri arasında ilk sırada bulunuyor. Bu doğa harikasını ziyaret etmek isteyen insanların aklına Kırklareli Dupnisa Mağarası arası kaç kilometre? sorusu gelebilir. Mesafesi sadece 44,4 kilometredir. Bu mesafe yaklaşık 1 saat 2 dakika sürmektedir. Trakya’da turizme açılan ilk ve tek mağara unvanını elinde tutan Dupnisa mağarasında yeşilin her tonunu görmek mümkün. Bilimsel olarak mağara sistemi olarak biliniyor. Yani iki farklı mağarayı bünyesinde barındırıyor. Üst katı Kuru ve Kız Mağaraları, alt katı ise Sulu Mağarası oluşturuyor. Oldukça geniş bir alanı kaplayan Dupnisa Mağarasında ne yapılır? En çok bilinen mağaralardan biri olan Dupnisa Mağarasında sürekli akan yer altı nehri, göller, damla taş oluşumları, farklı farklı renklere sahip devasa boyutlara ulaşabilen sarkıtlar, likitler ve sütunlar vardır. Bu mağarayı ziyaret ettiğinizde doğanın farklı mucizelerini inceleyerek tadını çıkarabilirsiniz.

Bu doğallık kokan mağarayı ziyaret etmek isteyenleri sorduğu bir diğer soru ise Dupnisa Mağarası giriş ücretli mi? Uzunluğu 1977 metre, yüksekliği ise 61 metre olan Dupnisa Mağarasında ne yazık ki müze kart geçerli değil. 2022 yılı için belirlenen ücret yetişkinler 15 TL, çocuklar için ise 5 TL’dir. Fakat unutulmamalıdır ki her yıl fiyatlar farklılık gösterebilmektedir. Peki Dupnisa Mağarası ziyarete açık mı? Belli bir bölümünün gezilmesine izin verilen bu güzel mağaranın mağara sistemine sahip olduğunu söylemiştik. Sulu Mağara yarasa yoğunluğu nedeniyle 15 Kasım- 15 Mayıs tarihleri arasında ziyarete kapanırken, Kuru Mağara’da yarasa olmadığı için 12 ay boyunca turizme açık. Dupnisa Mağarası saat kaça kadar açık? diye soracak olursanız ziyarete müsaade edildiği tarihlerde her gün 08.30-17.30 saatleri arasında açık.

Kırklareli Gezilecek YerlerKırklareli Gezilecek Yerlerİğneada Longoz Ormanları Milli Parkı

Tabiatı Koruma Alanı, Yaban Hayatı Koruma Sahası, Doğal Sit gibi çeşitli statülere sahip olan bu cennet park ülkemizin 39. Milli Parkı olarak ilan edildi. Bu parkın içerisinde Longoz Ormanları adı verilen bir orman da vardır. Longoz Ormanları özelliği nedir? Istranca yani Yıldız Dağlarından Karadeniz’de bulunan sahillere doğru akan derelerin taşıdığı alüvyon ve benzeri maddeler ve mevsimsel olarak suların yükselmesi ile sular altında kalması sonucunda milli parktaki Longoz Ormanları oluşmuştur. Yani Longoz Ormanları suyun ve toprağın ortak çalışması ile oluşmuş bir ormandır.

İğneada longoz ormanları ne yapılır? Tatlı ve tuzlu su göllerinin; kızılağaç, dişbudak, kayın gibi çeşitli ağaç türlerinin bulunması biyolojik çeşitliliği de zenginleştiriyor. Farklı ekosistemden birçok hayvan türü için yaşam alanı sağlıyor. Yani hem doğal yaşamın tadını çıkarabilir hem de temiz hava alarak rahatlayabilirsiniz. Muhteşem bir doğa deneyimi sunan İğneada longoz ormanları ne zaman gidilir? Longoz ormanlarına giderken oranın adı üstünde bol ağaçlı bir orman olduğunu unutmamak gerekir. Sonbaharda çok esintili olacaktır. Kış aylarında ise oldukça yağış almaktadır. Bunu göze alarak gitmek gerekiyor. İğneada Longoz Ormanlarına gitmek için en ideal zaman bahar ve Haziran, Temmuz aylarındadır.

Peki İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı açık mı? Doğa yürüyüşünün yanı sıra kano ile gezmeyi de mümkün kılan bu cennet park Corona virüs (Covid-19) salgını nedeni ile ziyarete kapatılmıştı fakat normalleşme süreci sonrası yeniden kapılarını gelenlere açtı. Gezginlerin ziyaretine müsaade edildikten sonra akıllara gelen sorulardan biri de Longoz ormanları ücretli mi? 2022 yılında belirlenen ücretlere göre şahıs 7 TL ve araçlar ortalama 20 TL’dir. Bu fiyatlar 2022 yılının fiyatlarıdır. Her sene fiyatlandırmada farklılıklar oluşuyor.

Kırklareli Gezilecek YerlerKırklareli Gezilecek YerlerAtatürk Evi

Atatürk Evi, ülkenin kurucusu olarak bilinen lider ve asker Kemal Atatürk’ün Selanik’te bulunan, çocukluğunun geçtiği evin aynısıdır. Her odada en küçücük ayrıntıya bile dikkat edilerek özenle inşa edilmiştir. Kırklareli Atatürk Evi ne zaman yapıldı? Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu ve hayırsever Kırklarelili vatandaşların desteğiyle inşa edilmiştir. 17 Ocak 2018 tarihinde ziyarete açılmıştır. 960 metrekarelik alan kaplamaktadır. Bu alanın yaklaşık 317 metrekaresi kapalı alandır. Atatürk Evi üç katlı olarak inşa edilmiştir. Ayrıca 20 Aralık 1930 tarihinde Atatürk’ün kullanmış olduğu çatal-bıçak takımı, sürahi, yağdanlıklar, Afyon Kocatepe’de kullanmış olduğu savaş haritası ve Askeri Ateşe olarak görev yapmış olduğu sırada kullandığı sandalye de Atatürk Evi’nde bulunmakta.

Peki Kırklareli Atatürk Evi ücretli mi? Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı ve Milli Mücadele Dönemini anlatan silikon heykelleri, annesi Zübeyde Hanım’ın ve babası Ali Rıza Bey’in de silikon heykelleri sergilenen Atatürk Evi’ne girmek için herhangi bir ücret talep edilmiyor. Ayrıca pazartesi günleri kapalı. Diğer günler 09.30-17.30 saatleri arasında açık.

Kırklareli Gezilecek YerlerKırklareli Gezilecek YerlerKırklareli Müzesi

Kırklareli Müzesi günümüzde oldukça merak edilen yerlerden biridir. İçerisinde birçok tarihi eşyayı barındıran bu müze bodrumu saymazsak iki katlıdır. Yapının dört cephesinde de kemerli pencereler bulunur. Giriş katında Tabiat sergi salonu, üst katında ise arkeoloji ve etnografya seksiyonları bulunmakta. Kırklareli ilinin Mustafa Kemal bulvarında bulunan Kırklareli müzesinde neler var? Giriş katındaki tabiat sergi salonunda 76 farklı türden 102 adet çeşitli canlı örnekleri sergileniyor. Bu türlerden bazılarının nesli tükenmiş, bazıları ise tükenme tehlikesi altındadır. Üst katta bulunan arkeoloji ve etnografya seksiyonunda ise kronolojik şekilde sergilenen, Klasik dönemlerden Osmanlı dönemine kadar gelen sikke vitrini vardır. Farklı dönemlere ait giysi, günlük malzemeler gibi eşyalarda sergilenen şeyler arasında. Tarihi şeylerin yanı sıra Kırklareli ve yakın çevresinde yapılan kazılarda ve farklı şekillerde elde edilmiş olan, Buzul Çağı sonrasına ait kara veya deniz canlı türleri, ağaç fosilleri de ziyaretçilerin gözlerini kamaştırıyor.

Tarihi ve doğayı bu kadar gözler önüne seren Kırklareli müzesi giriş ücreti konusu da merak edilen sorulardan biri. Bu müzenin en büyük artısı tamamen ücretsiz olması. Gezmesi uzun sürmese de içerisinde sizi geçmiş dönemlere götürebilecek birçok eser bulunuyor. Bunları incelemek tamamen ücretsiz. Peki Kırklareli Müzesi hangi günler açık? Tarihe yolculuk yapacağınız Kırklareli müzesi haftanın her günü 8.30-17.30 saatleri arasında ziyaretçilere kapılarını açıyor.

Kırklareli Gezilecek YerlerKırklareli Gezilecek YerlerSokullu Mehmet Paşa Camii

Sokullu Mehmet Paşa Camii Kırklareli’nde gerek yerliler gerekse turistle için oldukça sık ziyaret edilir. Caminin güneyinde Sıbyan Mektebi, kuzeyinde çarşı ve kuzeyinde medrese vardır. Ana giriş caminin kuzeyinde olan merkezi kubbenin altından; diğer ikisi ise avlunun iki yanından, iki kapı ve uzun koridordan olmak üzere 3 farklı girişi bulunuyor. Bu uzun koridorlardan avluya girilir. Bu harika mimariye sahip olan Lüleburgaz Sokullu Mehmet Paşa Camii Kim Yaptı? Camiye adını da vermiş olan Sokullu Mehmet Paşa Sokullu Mehmet Paşa Camii’nin de içinde bulunduğu külliyeyle beraber yaptırmıştır. Oldukça geniş bir alan kaplamaktadır. Kasnaksız ve sivri biten kubbeleriyle, sivri kemerleriyle, bronz korkuluklu dikdörtgen pencereleriyle hem gözü hem maneviyatı doyurabilmektedir.

Lüleburgaz Sokullu Mehmet Paşa Camii kaç yılında yapıldı? Sokullu Mehmet Paşa’nın oldukça bilinen bu mimarisi Lüleburgaz Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi içerisinde yer alıyor. Bu külliyenin yapımına mesleğinde en yüksek noktalara ulaştığı 1560’lı yıllarda başlanmıştır. Mimari özelliklerine bakıldığında yapımın 1569-1570’li yılların başlarında tamamlandığı tahmin ediliyor.

Sokullu Mehmet Paşa Camii özelliği nedir? Tasarımının inşa edildiği dönemi göz kamaştırıcı şekilde yansıtmasının yanı sıra üç tarafı farklı yapılarla çevrilmiştir. Eğitim amacı ve ticari amaç güdülerek yapılmış olan külliyenin içerisinde bulunması da çevresinde han, medrese, sıbyan mektebi, tabhâne, hamam, imaret gibi birçok yapıyı kolay ulaşılabilir hale getiriyor. Bu gibi birçok özelliği Kırklareli’ye gidenlerin ziyaret edilecekler listesinde mutlaka yerini almasını sağlıyor.

Kırklareli Gezilecek YerlerKırklareli Gezilecek YerlerAya Nikola Manastırı

Aya Nikola Manastırı Kırklareli’nin Kıyıköy, Vize kasabasında bulunuyor. Sadece Türkiye’nin değil Dünyanın en eski taş oyma manastırları arasında yer alıyor. 19. yüzyılda önüne ahşap bir yapı da eklenmiş fakat maalesef günümüze bu eklenen bölümden herhangi bir kalıntı ulaşmamıştır. Ana yapı ise kayalara oyularak yapılmış. Zemin kat kilise olarak kullanılıyor. Bodrum katında ise ayazma (genellikle Rumların kutsal kabul ettikleri kaynak ya da kuyu) bulunuyor. Ayrıca keşişlerin ihtiyaç hücreleri de var. Aya Nikola Manastırı ne zaman yapıldı? 1800’lü yıllarda önüne ahşap bir mekan eklenmiş olsa da manastır I. Justinianus dönemine, milattan sonra 527-565 yıllarına aittir. 6. yüzyıldaki en iyi kaya manastırlarına örnektir.

Kırklareli Gezilecek YerlerKırklareli Gezilecek YerlerAşıklar Tepesi

Manzara seyretmek için ideal olan Aşıklar Tepesi hangi ilimizdedir? Kırklareli ilinde Kıyıköy’de yer alan bir yerdir. Gün batımını, gün doğumunu veya manzarayı huzurla seyredebileceğiniz nadir yerlerden biri. Çünkü etrafında işletme yer almıyor. Manzarayı izlemek isteyen kişiler sandalyelerini alıp Aşıklar Tepesi’ne geliyor. Bu güzel manzaranın büyüsüne kapılan kişilerin aklına Aşıklar Tepesi ücretli mi? sorusu gelebilir. İçinizi rahatlatacak bir bilgi vereceğiz. Aşıklar Tepesi tamamen ücretsiz. Fakat oturacak bank, çardak veya sandalye yok. Rahat etmek isterseniz yanınızda götürmenizi öneriyoruz.

Kırklareli Gezilecek YerlerKırklareli Gezilecek YerlerHızırbey Camii

Hızırbey Cami Kırklareli ilinde bulunur ve bir çarşı içerisindedir. Gelen ziyaretçilerin gitmeden evlerine dönmediği yerlerden biridir. Yapısı ile göz kamaştıran cami 1470 metrekare arsa üzerine inşa edilmiştir. Büyük Camii olarak da bilinir. Peki Hızırbey Camii’nin mimarı kimdir? Köse Mihalzade Hızır Bey tarafından yapılmıştır. Fakat zamanla onarımlar yapılmıştır. 1824 yılında Aydoslu Hacı Yusuf Paşa, 1887 yılında Tosunoğlu Ali Efendi tarafından onarılmıştır. 2207 yılında ise Vakıflar Genel Müdürlüğü aslına uygun olacak şekilde restore etmiştir. Hızırbey Camii ne zaman yapıldı? Aynı anda 1000 kişilik bir kapasitesi olan cami 1383 yılında inşa edilmiştir. İç duvarları süsleyen büyük harfli yazılar, Erken Osmanlı Dönemine ait zengin kalem işi süslemeler ile gözlerinizi alamayacağınız bir ziyaret olacaktır.

Kırklareli Gezilecek YerlerKırklareli Gezilecek YerlerAşağı Pınar Açık Hava Köy Müzesi

Aşağı Pınar Açık Hava Köy Müzesi, Kırklareli’nde bulunan Aşağı Pınar Höyüğünde bulunur. Bu höyükteki tarih öncesi dönemlerde yapılan ilk yerleşme Aşağı Pınar adı verilen mevkide başlamıştır. Daha sonraları zamanla batıya doğru kaymıştır. Farklı uygulamalara yer vermiş olan Aşağı Pınar Açık Hava Köy Müzesi ziyaret etmek için ideal yerlerden. İçerisinde Geleneksel yapılar kullanılarak oluşturulmuş olan köy ortamı, jeolojik dönem-Erken Cumhuriyet dönemi arasındaki geçmişinin tanıtıldığı zaman tüneli adlı sergi, arkeolojik kalıntıların sergilendiği kapalı alan sergilenmesi, yabani hayvan maketlerinin bazılarının bulunduğu doğal çevre ortamı ve daha birçok uygulamaya yer veriliyor.

Kırklareli Gezilecek YerlerKırklareli Gezilecek YerlerYenesu Mağarası

Yenesu Mağarası Kırklareli’nin Vize ilçesinde bulunuyor. Kırklareli’ye gelen ziyaretçiler tarafından çok fazla ziyaret edilen yerlerden bir tanesi. Mağara girişi Kazandere’nin kolu olan Yandere’nin 5 metre yukarısındadır. Farklı zamanlarda oluşmuş olan iki kolu vardır. Mağaranın girişinde oluşumu devam etmekte olan aktif mağara vardır. İçerisinde akış markaları, cilalı yüzeyler veya küçük devkazanı gibi aşınım oluşturduğu şekiller bulunur. Orta bölüme geçildiğinde dikit, sarkıt ve damlataşlar gibi yapılar bulunur. Mağaranın derinlerinde sarkıt, dikit, soda çubuklarının yanı sıra Akdeniz nal burunlu yarasa kolonisi yaşamaktadır. Kırklareli’ye gelecek olanların listesine eklemelerini tavsiye ediyoruz.

Kırklareli Gezilecek YerlerKırklareli Gezilecek YerlerKıyıköy Mağarası

Kıyıköy Mağarası Kırklareli’nin Vize ilçesinde bulunuyor. Kireçtaşı içerisinde gelişen fosil-yarı aktif Kıyıköy Mağarası, tamamen kendi kendine oluşmuştur. Ziyaret saatinize göre yarasaların ve kelebeklerin mağara içerisindeki hareketlerini inceleyebilirsiniz. Deniz seviyesinden yüksekliği 1540 metre olan ve seyir şenliği sağlayan Kıyıköy Mağarası’nda ekolojik ve jeolojik araştırmalar yapılmış, ‘’A Grubu Tabiat Varlığı’’ olarak tescillenmiş. Eğer yolunuz Kırklareli’ye düşerse gezilecekler listenize Kıyıköy Mağarası’nı eklemeniz birçok kişi tarafından öneriliyor. Ayrıca Kıyıköy Mağarası giriş ücreti bulunmuyor.

Kırklareli Gezilecek YerlerKırklareli Gezilecek YerlerCehennem Şelaleleri

Cehennem Şelaleleri adını kanyonların arasında kayalara çarparak akan sulardan ve sarp kayalıklardan alıyor. Eğer hafta sonu gidecekseniz günübirlik gelmiş ola ziyaretçiler sebebiyle oldukça yoğun olabileceğini söylemekte fayda var. Doğa ile daha huzurlu ve sakin şekilde baş başa kalmak isterseniz hafta içi bir gün gitmeniz daha mantıklı olacaktır. Ormanda yürürken Cehennem Şelalelerinin sesi ve yeşilliklerin tatlı hışırtısı ile kendinizi doğanın huzuruna kaptırabilirsiniz. Fakat şelaleye ulaşmak için yürüdüğünüz yollar zorlayıcı olabilir. Çünkü yön tabelaları bulunmuyor.

Kaynak: Cemre

Kırklareli Gezilecek Yerler Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum