Kolera Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Dünyada en sık görülen bulaşıcı hastalıklardan biri de kolera hastalığıdır. Özellikle gelişmemiş toplumlarda çok sık rastlanan hastalıklardan biri olan kolera taşıdığı tehlikeli riskleri nedeniyle ölümcül bulaşıcı hastalıklar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Zamanında tedavi edilmediği takdirde bireyin hayatını kaybetmesiyle dahi sonuçlanabilen kolera hastalığı yine taşıdığı ölümcül riskleri nedeniyle başta Dünya Sağlık Örgütü'nün olmak üzere birçok uluslararası sağlık kuruluşlarının güncel konuları arasında yer almaktadır.

Eski dönemlere nazaran günümüzde kendisini çok daha sık gösterebilen kolera hastalığı özellikle de hijyen bakımından yetersiz olan bölgelerde çok daha sık görülmekte ve etkisi altına aldığı bireylerin başta genel sağlığını olmak üzere birçok hayati faaliyetlerini ciddi anlamda olumsuz etkileyebilmektedir.

Toplumlar arasında çeşitli nedenlere bağlı olarak dış ve iç göçlerin yoğun olarak yaşandığı bölgelerde dahi en sık görülen bulaşıcı hastalıklardan olan kolera hastalığı hakkında uzmanlar toplumları uyarmakta ve bu hastalığa yakalanmamak adına özellikle de kirli içme suyundan uzak durmaları yönünde uyarmaktadır.

Diğer birçok bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi özellikle de hijyen bakımından yetersiz olan içme suyu ve besinler yoluyla bireylere bulaşan kolera hastalığının meydana gelmesinde bir bakteri etkin rol almaktadır. Vücuda giriş yaptıktan yaklaşık 48 saat sonrasında kolera hastalığının meydana gelmesine neden olan bakteri diğer birçok bulaşıcı hastalıklarda etkin rol alan bakteriler gibi vücuda girdikten bir müddet sonrasında etkisini göstermekte ve bunun sonucunda çeşitli belirtiler doğrultusunda kolera hastalığının meydana gelmesine zemin hazırlamaktadır.

Diğer birçok bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi çeşitli belirtiler doğrultusunda kendisini gösterebilen kolera hastalığı etkisini gösterdiği ilk anlardan itibaren vücut direncinin ciddi oranda düşmesine neden olmaktadır. Günümüzde tedavi edilebilen bulaşıcı hastalıklardan olan kolera hastalığı ayrıca etkisini uzun müddetler boyunca sürdürmesi durumunda bireylerin başta sosyal ve iş aktiviteleri olmak üzere birçok günlük aktivitelerini olumsuz etkileyebilmektedir. Uzmanların yaptığı birçok açıklamada taşıdığı nitelikler bakımından özellikle de çocukları daha çabuk etkisi altına alabilen kolera hastalığı özellikle tedavi gerektiren bir hastalık ve bununla birlikte kolera hastalığının tedavisinin başarılı sonuçlar verebilmesi için özellikle de hastalığın henüz ilk belirtisinde bireyler vakit kaybetmeden ilgili doktora başvurması gerekmektedir.

Kolera Hastalığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Diğer birçok bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi kolera hastalığının da birçok belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler şunlardır;

Karın ağrısı: Kolera hastalığının en önemli belirtilerinden biri hastalığın etkisini göstermesiyle birlikte karın ağrısı durumunun kendisini göstermeye başlamasıdır. Genellikle kısa süre sonrasında etkisini kaybedebilen karın ağrısı çok nadiren de olsa etkisini birkaç gün devam ettirebilmektedir.

Mide bulantısı: Kolera hastalığının bir başka belirtisi ise mide bulantısıdır. Özellikle de hastalığın ilk anlarından itibaren kendisini gösterebilen mide bulantısı durumu bazen etkisini uzun süreler devam ettirebilmektedir.

İshal ve şişlik: Kolera hastalığının en belirgin belirtilerinden biri de ishal ve şişlik durumudur. Özellikle de hastalığın kendisini göstermesiyle birlikte ishal belirtisi çokça görülmektedir.

Aşırı halsizlik: Diğer birçok bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi kolera hastalığının da en belirgin belirtilerinden biri de aşırı halsizlik durumudur. Kolera hastalığının meydana gelmesine neden olan bakterinin vücuda girdiği anlardan itibaren vücut direnci düşebilmekte ve bunun sonucunda da aşırı halsizlik durumu kendisini göstermektedir.

Baş dönmesi: Kolera hastalığının en önemli belirtilerinden biri de baş dönmesi durumudur. Özellikle hastalığın etkisini göstermesiyle birlikte ortaya çıkan baş dönmesi durumu etkisini uzun süreler boyunca sürdürebilmektedir.

Sersemlik hissi: Kolera hastalığının bir başka belirtisi ise sersemlik hissidir. Bakterinin vücuda girmesinden bir müddet sonrasında meydana gelen sersemlik hissi bazen etkisini uzun müddetler boyunca sürdürebilmektedir.

Kolera Hastalığının Başlıca Nedeni Nedir?

Diğer birçok bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi kolera hastalığının meydana gelmesinde de ''kolera vibriocholerae'' adını alan bir bakteri etkin rol almaktadır. Vücuda girerek burada yer alan ince bağırsaklarda yerleşmeye başlayan ve bunun sonucunda da kolera hastalığının oluşumuna neden olarak vücutta bulunan tuz ve su kaybına neden olmaktadır. Bununla birlikte kolera hastalığına neden olan bakterinin diğer birçok bulaşıcı hastalıkların meydana gelmesinde etkin rol oynayan bakteriler gibi özellikle de hijyen yönünden yetersiz olan ortamlarda yaşamını sürdürmekte ve burada bulunan bireyler arasında etkisini göstermektedir.

Kolera Hastalığı Nasıl Teşhis Edilmektedir?

Diğer birçok bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi kolera hastalığınının teşhisinde de çeşitli laboratuvar testleri yapılmaktadır. Bu testlerin başında hastanın dışkı testleri yapılmaktadır. Laboratuvar ortamında özel mikropkobik cihazlar yardımıyla gerçekleştirilen dışkı analizi sayesinde kolera hastalığının hangi aşamada olduğu kolaylıkla tespit edilmekte ve bunun sonucunda hastalığın tedavisinde gerekli olan yöntemler belirlenmektedir. Ayrıca kolera hastalığının net bir biçimde teşhis edilmesi amacıyla kültür testleri de yapılmaktadır.

Kolera Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Diğer birçok bulaşıcı hastalıkların tedavisinde olduğu gibi kolera hastalığının tedavisinde de genellikle çeşitli antibiyotik ilaçlar kullanılmaktadır. Genellikle başarılı sonuçlar verebilen antibiyotik ilaç tedavisi sayesinde kolera hastalığı bir müddet sonrasında etkisini kaybedebilmektedir. Ancak yukarıda da belirtildiği üzere kolera hastalığının özellikle tedavi süreçlerinin başarılı neticeler vermesi için hastalığın erken müdahale görmesi gerekmektedir. Genellikle kısa sürede tedavi edilebilen kolera hastalığı bir müddet sonrasında etkisini kaybetmesiyle birlikte hastanın da genel sağlığında kayda değer bir iyileşme görülmektedir. İlgili doktor tarafından yakın gözetim altında tutulan hasta tedavi süreci sonrasında hastanede bir müddetliğine istirahat ettirildikten sonra taburcu edilmekte ve günlük faliyetlerine kaldığı yerden tekrar devam edebilmektedir.

Kolera Hastalığından Korunmanın Yolları Nelerdir?

Diğer birçok bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi kolera hastalığından da korunmanın çeşitli yolları bulunmaktadır. Bunlar;

Özellikle içme suyunun temiz olmasına dikkat edilmeli ve bunun için gerekirse kaliteli su arıtma cihazları kullanılmalıdır.

Kolera teşhisi konulmuş olan hastalardan uzak durulmalı ve hastaların bulunduğu ortamlarda bulunulmamalıdır.

Yenilen besinlerin de hijyen yönünden temiz olmasına dikkat edilmeli ve özellikle üstü açık olan yiyecekler tüketilmemelidir.

Kaynak: Cemre

Kolera Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum