Kontakt Lens Türleri Nelerdir?

Günümüzde göz kusurlarının düzeltilmesinde birçok tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden biri de kontakt lensler ile yapılan tedavi yöntemidir. Özellikle kornea kusurlarının düzeltilmesinde çokça tercih edilen kontakt lensler ayrıca uygulanmasının oldukça basit bir tedavi yöntemi olduğundan göz doktorlarının tedavi metodları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Çeşitli göz sorunlarının düzeltilmesi amacıyla korneanın ön yüzeyine kontrollü bir biçimde yerleştirilen mercekler olarak bilinen kontakt lensler ayrıca kendi içerisinde çeşitli türleri ayrılmaktadır.

Özellikle basit göz kusurlarının düzeltilmesi konusunda başarılı sonuçlar veren kontakt lensler reçeteli olarak verildiği gibi aynı zamanda reçetesiz olarak da verilebilmektedir. Kullanımının birkaç dakikayı geçmediği kontakt lensler en çok miyopi ve hipermiyopi rahatsızlıklarının tedavilerinde kullanılmaktadır. Genellikle renksiz bir özelliği bulunan kontakt lensler günümüzde bazı göz kusurlarına sahip olan bireyler tarafından da tercih edilebilmektedir. Gözlüklere oranla birçok avantajı bulunan kontakt lensler ayrıca gözü dış etkenlere karşı koruduğundan dolayı da tedavi amaçlı tercih edilmesinin yanı sıra koruyucu özelliği sayesinde de tercih edilmektedir.

Kontakt Lenslerin Türleri

Kontakt lenslerin kendi içerisinde 2 türü bulunmaktadır. Bunlar;

Gaz geçirgen sert lensler: Gaz geçirgen sert lensler özellikle göze oksijen akımının gitmesinde önemli bir role sahiptir. Bu nedenle gaz geçirgen sert lensler adını almıştır. Ancak her ne kadar göze oksijen akımının ulaşmasında etkin rol oynasa da sert yapılı bir özelliğe sahip olduğundan çok gerekmedikçe tercih edilmemektedir. Gaz geçirgen sert lensler göz kusurlarının tedavisinde en az tercih edilen lens türüdür. Özellikle de korneanın şeklini alamadığından tercihler arasında en son sıralarda yer almaktadır.

Yumuşak lensler: Göz kusurlarının tedavisinde çokca tercih edilen yumuşak lensler özellikle yumuşak dokusu sayesinde göze zarar vermeden basit göz sorunlarının düzeltilmesine yardımcı olmaktadır. Korneayaya ayak uydurma özelliğine sahip olan yumuşak lensler aynı zamanda kendi içerisinde de çeşitli türlere ayrılmaktadır. Bu türler; günlük olarak kullanılan lensler, aylık olarak kullanılan lensler ve yıllık olarak kullanılan lensler olmak üzere 3 türe ayrılmaktadır. Yumuşak lenslerin türleri arasında da bazı göz kusurlarının düzeltilmesinde kullanılan lens türleri bulunmaktadır. Bunlar ise ''bifokol ve renkli lensler'' dir.

Göz Kusurlarının düzeltilmesinde Kullanılan Kontakt Lenslerin Kullanımı Nasıldır?

Basit göz kusurlarının düzeltilmesi amacıyla kullanılan kontakt lenslerin kullanımı son derece basittir. İlgili göz doktorunun gözetimi altında sorunlu göze uygulanabilen kontakt lensler birçok saniye içerisinde sorunlu göze aktarılmakta ve göze giriş yaptığı ilk andan itibaren etkisini göstermektedir. Ancak kontakt lenslerin sorunsuz bir şekilde göze giriş yapabilmesi amacıyla ve bununla birlikte göz içi korneanın zarar görmemesi açısından kontakt lenslerin doktor tarafından göze aktarılmasında büyük faydalar bulunmaktadır.

Birey asla kendi başına kontakt lensleri gözüne aktarmamalı çünkü bir uzman tarafından gerçekleştirilmeyen kontakt lens aktarımlarının önemli bir kısmı maalesef gözlerin enfeksiyon kapmasıyla sonuçlanabilmekte aynı zamanda korneanın tahrip olması da söz konusu olabilmektedir. Göz kusurlarının düzeltilmesi amacıyla kullanılan kontakt lenslerin bir özelliği de renksiz olduklarından gözlere farklı bir renk vermemektedirler. Dolaysıyla kullanılan tüm kontakt lensler gözle birebir aynı saydamlığa sahip olmaktadır.

Kontakt Lensleri Göz Sorunu Olan Her Birey Kullanabilir Mi?

Çeşitli göz kusurlarına sahip olan bireylerin en çok merak ettiği konulardan biri de kontakt lenslerin göz kusurlarına sahip olan herkesin kullanıp kullanamayacağı konusudur. Aslında genel itibariyle bu konuya ancak ilgili cevabı ilgili göz doktorundan başkası verememektedir. Çünkü göz hastalıklarının bazıları taşıdığı riskleri nedeniyle bununla birlikte tedavi yöntemleri de çeşitliliğe ayrılmaktadır. Bununla birlikte basit göz kusurlarının düzeltilmesi amacıyla kullanılan kontakt lenslerin hangi göz sorunlarında kullanılabileceğinin kararını da sadece ilgili göz doktoru verebilir. Çünkü her ne kadar basit göz kusurlarının tedavisinde kullanılabilen kontakt lensler bazı vakalarda olumlu sonuçlar vermeyebilmektedir. Bu nedenle hangi göz kusurları için ne tür bir tedavi yönteminin uygun olabileceği kararı yapılan bazı göz testleri ve tetkikleri sonucunda ortaya çıkmaktadır. 

Kaynak: Cemre

Kontakt Lens Türleri Nelerdir? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum