Konya Gezilecek Yerler

Konya gezilecek yerler ile ilgili sizin için bir araştırma yapıp listeledim. Kültürel zenginliği ile turların en önemli adreslerinden biri olan Konya eski çağlardan gelen yerleşimiyle en eski şehirlerden birisidir. Önemli kazı alanlarından dolayı 9dünya arkeologlarının dahi ilgisini çeken bir yapısı vardır. Bunların dışında Konya Anadolu Selçuklu devletine de uzun süre başkentlik yapmıştır. Yazının devamını okuyarak Konya’nın tarihini ve Konya gezilecek yerler öğrenmeye var mısınız.

Konya gezilecek yerler

Çatalhöyük

Çatalhöyük Konya’da bulunan neolitik döneme ait yerleşimlerden bir tanesidir. İlk manzara resmi, ilk mimari gibi eserleri günümüze yansıtmaktadır. Çatalhöyük Konya’nın Çumra ilçesinde yer almaktadır. 900 sene önce inşa edildiği tahmin edilen Çatalhöyük uzun yıllar boyunca yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. En önemli tarihi hazinelerden zenginliklerden biri olarak kabul edildiği için turların düzenlendiği Konya Çatalhöyük 2012 senesinde UNESCO dünya mirasları listesine eklendi. Senelerdir çalışmaların yapıldığı ve birbirinden benzersiz eserin çıkartıldığı kentte günlük hayatımızda kullandığımız eşyaların çıktığı da gözlemleniyor. Büyüleyici taştan odaları, kayalardan yapılmış mezarlıkları incelerken vaktiniz nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız.

Konya gezilecek yerler

İçindekiler

 • Mevlâna Müzesi Ve Türbesi
 • Aziziye Camii
 • Alaaddin Keykubat Camii
 • Karatay Medresesi Ve Çini Eserler Müzesi
 • İnce Minareli Medrese
 • Selimiye Camii
 • Atatürk Evi Müzesi
 • Tropikal Kelebek Bahçesi
 • Şeytan Köprüsü
 • Sille Köyü

Mevlâna Müzesi Ve Türbesi

Konya gezilecek yerler de dini açıdan düzenlenen turların daimî adresi Mevlâna müzesi ve türbesidir. 1926 senesinde yapılan ve halka açılan Türkiye’nin en köklü müzelerinden birisidir. Mevlâna müzesi, aynı zamanda ülkemizde tanınan Mevlâna Celaleddin Rumi’nin bulunduğu türbeye de ev sahipliği yapıyor. Göz alıcı mimarisiyle Anadolu Selçuklu zamanının izlerini taşıyor. Müzenin ilgi odağı olan koleksiyonlarında ise Mevlâna ve Mevlevilik hakkında sayısız eserler ve Anadolu Selçuklu, Osmanlı dönemine ait el yazısı eserler, müzik aletleri, kandiller gibi eserler yer alıyor. Konya Mevlâna türbesi 4 kalın fil ayağı denilen sütunların üzerinde duruyor. Müzenin bahçesinde bulunan şadırvanın 1. Selim tarafından yaptırılıp hediye edildiği söylenenler arasında.

Konya gezilecek yerlerAziziye Camii

Konya denilince akla gelen ilk şey camileri olduğu için yazımıza aziziye camii ile devam ediyoruz. Osmanlı döneminde inşa edilen cami Selimiye caddesi üzerinde yer almaktadır. Osmanlı mimari eserlerinden biri olarak sayılsa da caminin mimarisini incelediğimiz zaman barok mimarisinden izler taşıdığını da görebiliriz. Mimarlık okuyan öğrencilerin veya mimariye önem veren kişilerin Konya’ya gelip bu şaheserleri incelemesini şiddetle tavsiye ediyoruz. Aziziye camii tek kubbe ve çift minarelidir. Göz alıcı mimari yapısını günümüze kadar korumayı başarmıştır.

Konya gezilecek yerlerAlaaddin Keykubat Camii

Konya gezilecek yerler içerisinde olan Alaaddin Keykubat camii 1116 yılında yapımına başlanmış 1221 yılında inşaatı biten bir camidir. Konya şehrinin en sevilen tarihi gezi noktalarından bir tanesidir çünkü caminin avlusuna girdiğinizde cami ile 8 farklı Anadolu Selçuklu sultanlarının türbelerini de ziyaret etmiş oluyorsunuz. Konya Alaaddin Keykubat camii şehrin en eski ve en büyük camisidir.

Döneminin izlerini yansıtan ahşap, taş oymalarıyla ve kesme taşlarla süslendiği için büyüleyici bir mimariye sahiptir. Caminin biri doğuda diğerleri kuzeyde olmak üzere toplamda dört kapısı vardır.

Konya gezilecek yerlerKaratay Medresesi Ve Çini Eserler Müzesi

 Konya’nın simgelerinden birisi olan Karatay medresesi ve müzesi 1251 yılında Anadolu Selçuklu sultanı II. İzzettin Keykavus döneminde yapılmıştır. Karatay medresesi uzun seneler boyunca bulunduğu bölgedeki önemli eğitim mekanlarından biri olmuştur. Kapalı medresedir ve o bölgeye özgü olan sille taşları ile dekore edilmiştir. Etkileyici tavan ve duvar tasarımında Selçuklu zamanına özgü taşlar ve ahşap işçilikler görebilirsiniz. Konya Karatay medresesi üzeri çinilerle kaplı kubbe ile örtülü olduğu için 1955 yılından bu zamana çini eserler müzesi olarak da hizmet veriyor.

Konya gezilecek yerlerİnce Minareli Medrese

İnce minareli medrese Anadolu Selçuklu taş işçiliğinin en güzel örneklerinden biridir ve günümüzde taş ve ahşap eserler müzesi olarak faaliyet sürdürüyor. Konya gezilecek yerler arasında ahşap ve taş işçiliğine ilgi gösterenlerin en çok uğradığı duraklardan bir tanesidir. İçeride dolaşırken Selçuklu dönemine ait işlemeleri ve birbirinden güzel el işçiliklerini görmeniz mümkün.

Konya gezilecek yerlerSelimiye Camii

Selimiye camii Konya’nın ve Türkiye’nin en ünlü camilerindendir ve kanuni sultan Süleyman zamanında yapılmaya başlamıştır. Konya’nın tam merkezinde yer alan cami tek şerefeli iki minaresi ve kesme taş işçiliği ile kesinlikle görülmeye değer dini yapılardan bir tanesidir. Konya Selimiye cami İstanbul’daki fatih camisini andırmaktadır. Mescidin üst kısmında oldukça büyük bir kubbe vardır. Revak üzerinde ise yedi küçük kubbesi bulunmaktadır.

Konya gezilecek yerlerAtatürk Evi Müzesi

Atatürk evi müzesi 1912 yılında inşa edilmiştir. Atatürk’ün Konya’ya gelişlerinde kalması için tahsis edilen evdir. Bazı dönemlerde vali konağı olaraktan kullanılmıştır. 1982 yılında yeniden restoresi, sergileme ve düzenlemesi yapışmış olan Konya Atatürk müzesi ziyafete açılmıştır. Müzenin içerisinde Atatürk’ün şahsi eşyaları ve bulunduğu döneme ait belgeler, fotoğraflar bir sürü gazete küpürleri bulunmaktadır.

Konya gezilecek yerlerTropikal Kelebek Bahçesi

Tropikal kelebek bahçesidir. Konya gezilecek yerler arasında dinli yapıların dışında gezilmeye değer olan yerlerden bir tanesidir. 2015 senesinde faaliyet göstermeye başlayan bahçe en çok ziyaret edilen yerlerden birisidir. Yabancı turistlerin ilgi odağı olan tropikal kelebek bahçesi içerisinde 100’e yakın farklı türde bitki ile süslenen ve 15 farklı türden kelebeğin bulunduğu bahçede kelebekleri yakından inceleyebilme imkanınız bulunmaktadır. Özellikle çocukların çok ilgisini çektiği kelebek bahçesinde çeşit çeşit böceklerde sergilenmektedir. Konya tropikal kelebek bahçesi Avrupa’nın da en büyük kelebek uçuş alanı unvanını alan büyüleyici bir bahçedir.

Konya gezilecek yerlerŞeytan Köprüsü

Şeytan köprüsü Konya’nın en büyük tarihi hazinelerinden biridir.5000 senedir gizemini korumaya devam etmektedir. Sille köyünde iki tane kaya arasına inşa edilen şeytan köprüsü yapılan incelemelere göre etkileyici köprünün cilalı taş devrinde yapıldığı düşünülüyor. Eşi benzeri olmayan taş mimarisi ve büyük kanyon duvarları arasına nasıl yapıldığı senelerdir çözülememesinden dolayı şeytan köprüsü denmektedir.

Konya gezilecek yerlerSille Köyü

Sille köyü, Konya gezilecek yerlere bir yenisini daha ekleyebiliriz. Konya’ya yalnızca 10 km uzaklıkta bulunan 5000 senelik uzun tarihi ile gezginlerin değişmeyen adreslerinden bir tanesi haline gelmiştir. Arnavut kaldırımları, yüzlerce yıllık mimarisi ile sizi yaşadığımız zamandan alıp seneler öncesine götürecek bir atmosfere sahip. Büyüleyici güzelliğinden dolayı senenin her zamanında fotoğraf çekimleri ve düzenli olan tarihi tur gezilerinin düzenlendiği ve gelen ziyaretçilerin içeride vakit geçirmekten keyif aldıkları bir köydür.

Konya 1 günde gezilir mi diye soracak olursanız Konya’yı 1 günde gezmeninizin imkânı yoktur.

Konya’nın meşhur yemekleri

 • Etliekmek
 • Furun kebabı
 • Tirit
 • Kuru bamya çorbası
 • Arabaşı çorbası
 • Yağ somonu
 • Sac arası
 • Zerde

Konya’dan hediye olarak ne alınır? Buzdolabı magnetleri, Mevlana bibloları, tulum peyniri, takı ve kumaşlar, Mevlana şekeri  ve lokumlar, Konya gevreği

Beyaz kiraz Ereğli ile benimsenmiş olsa da beyaz kirazın başkenti Konyadır.

Kaynak: Cemre

Konya Gezilecek Yerler Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum