Kramp Neden Olur? Kramplara Ne İyi Gelir?

Kramplar Neden Meydana Gelir?

Tüm vücudumuzu çevreleyen ve vücudumuzdaki sayıları yaklaşık olarak 640 olan kaslarımızın ani hareketler sonucu istemsizce kasılı kalmasına ve ağrılı biçimde sertleşmesine kramp adı verilmektedir. Kramplara genellikle kasların çok fazla yorulması ya da soğuk almasıdır. Genellikle ciddi bir sağlık sorununun habercisi olmamakla birlikte, genellikle beklenmedik anda sinsice gelen bu krampların ağrısı bazen dayanılmaz olmaktadır. Kramplar kollarda, sırtta ve en çok da bacaklarda meydana gelirler. Genellikle yaşlılar, gebeler, mineral ve vitaminler açısından eksiklik taşıyan bireylerde sıklıkla meydana gelebilen bu kramplar bazı sebeplere bağlı olarak da meydana gelebilirler. Bu sebeplerden bazıları; kasların normalden fazla miktarda zorlanması, zedelenmesi ya da kaslarda meydana gelen dehidrolizasyon ve kasların normalden uzun süre aynı şekilde kalması olarak sayılabilir. Kramplara neden olan vitamin, mineral eksikliği ve diğer genel nedenler ;

Kaslara yetersiz kan akışı (sıkışma sonucu kan akışın yavaşlaması)

Kas yaralanmaları

Aşırı sıcak veya soğukta egzersiz yapma

Egzersiz sırasında belirli bir kasın aşırı kullanımı

Stres, (çoğunlukla boyun kaslarında krampa neden olur)

Egzersizden önce esneme hareketlerinin atlanması

Omurgada sinir sıkışması

Düşük potasyum düzeylerine neden olabilecek diüretikler alarak mineral tükenmesi,

Kandaki kalsiyum eksikliği ( Özelllikle süt ve süt ürünlerini tüketmeyenler için krampların en büyük nedenidir.

Potasyum ve Magnezyum eksikliği

Kramplara Neden Olan Hastalıklar;

DİKKAT: Gebelik, bazı tıbbi durumların yanı sıra bacak krampları yaşama riskinizi de artırabilir. Hamileyseniz veya bu rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz ve normalden daha fazla bacak krampı çekiyorsanız, gecikmeden doktorunuzla görüşmelisiniz.

Addison hastalığı

Alkolizm

Böbrek yetmezliği

Tiroid sorunları

Parkinson hastalığı

Tip 2 diyabet

Sarcoidosiscirrhosis

Vasküler hastalık

Ek olarak, doğum kontrol hapları, diüretikler, salbutamon, naproksen, Albuterol ve statinler dahil olmak üzere ilaçlar bacak kramplarına neden olur.

Kramplara Ne İyi Gelir?

ÖNCELİKLE: Yukarıda belirtilen kramp nedenlerinden herhangi birisi sizin durumunuza uyuyorsa (Örneğin : kalsiyum eksikliği) aşağıdaki öneriler kramp sorununuzu çözmez.

Masaj Uygulaması: Kramp giren bölgeye kaslarla aynı doğrultuda ve hafifçe masaj uygulanması bu bölgede rahatlamayı sağlayacaktır. Ayrıca kan dolaşımını artıran bu uygulama kasılmış kasları eski haline döndürecektir. Ayrıca kramp giren bölgenin limon suyu veya susam yağı ile ovulması da tedaviyi hızlandırıcı etki yapacaktır.

Egzersiz: Kramp giren bölgenin dümdüz uzatılarak gerilmesi ve otuz saniye bu pozisyonda tutulup tekrar gerilmesi kramplara iyi gelen bir egzersizdir ve kramp geçene kadar tekrarlanabilir.

Soğuk - Sıcak Kompres: Kramp giren bölgenin 5 - 10 dakika süreyle buz yardımıyla soğutulması bölgedeki kasların ısınmasına sebep olarak bu kasları harekete geçirecektir. Aynı zamanda sıcak uygulaması da bu bölgedeki kasların gevşemesini sağlayacaktır.

Doğru Beslenme: Kramp olaylarının çok sık yaşandığı durumlarda krampların önüne geçebilmek için doğru bir diyet uygulaması da faydalı olacaktır. Bu kişilerin potasyum ve kalsiyum yönünden zengin gıdaları tüketmesi krampları önlemede yararlı olacaktır.

Yeterli Miktarda Sıvı Tüketimi: Kasların dehidrolize olması (susuz kalması) da kramplara sebep verebileceğinden dolayı sürekli olarak kramp sorunu çeken kişilerin gün boyunca düzenli olarak su içme alışkanlığını mutlaka kazanmaları gerekmektedir. Böylece kas hücrelerine ihtiyaç duydukları su sağlanabilecektir.

İlaç Tedavisi: Kramp sorunu için kullanılan kremlerden ya da soğutucu spreylerden yararlanılabileceği gibi kas gevşetici veya ağrı kesici ilaçlar da bazı durumlarda kullanılabilir. Gerekli tüm ilaçların kullanımından önce mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Doktora Gidilmesi: Eğer önerilen tüm tedavi yöntemlerine rağmen kramp geçmiyorsa ve ciddi boyutlara ulaşıyorsa ya da kısa aralıklarla sürekli tekrar ediyorsa mutlaka uzman bir doktordan yardım alınmalıdır.

Krampları başlamadan önce durdurmaya yardımcı olmak için:

Magnezyum ve kalsiyum içeren gıdalar tüketin.

Odanızın nemini kontrol edin.

Egzersiz yapmadan önce esneme hareketlerini yapın.

Hareketsiz yaşamdan vazgeçin en azından yürüyüş yapın.

Kaynak: Cemre

Kramp Neden Olur? Kramplara Ne İyi Gelir? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum