Kütahya Evliya Çelebi Hastanesi’nden randevusuz psikiyatri dayanak hizmeti

Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde depremzedelere randevusuz yetişkin ve çocuk psikiyatri dayanak hizmeti veriliyor. Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Sertaş Erarslan, Kütahya’ya gelen depremzedelere, afet bölgesinde çalışanlara, bölgeye gidip gelen istekli yardımseverlere, ayrıyeten sarsıntı hasebiyle etkilenen vatandaşlara, Vefa Psikiyatri Merkezi Ek Hizmet Binasında ruhsal hizmet sunan polikliniklerden randevuya gerek duymaksızın faydalanabileceklerini söyledi. Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi asrın felaketinin yaşandığı sarsıntı bölgesinden gelen depremzedelere kucak açmaya devam ediyor. Hastane Psikiyatri Merkezi, afetten etkilenen çocuk ve erişkinlere ruhsal dayanak veriyor. Depremzedeler, yetişkin ve çocuk polikliniklerinden randevu almaksızın faydalanabiliyor. Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Vefa Psikiyatri Merkezi Ek Hizmet Binası Ruh Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Baht Semra Karataş, depremzedelere yalnız olmadıklarını hissettirmek gerektiğini, yaraları birlikte saracaklarını söz etti. Dr. Karataş, “Yalnızca fizikî değil ruhsal meselelere da yol açan sarsıntılar saniyeler sürse bile bireyler üzerindeki ruhsal tesirleri uzunca bir mühlet devam edebiliyor. çerçevede sarsıntıdan etkilenen erişkinler psikososyal yardımı çekinmeden almalıdırlar. Bu takviyesi almak için, randevu almadan yalnızca hastanemize başvurmaları kâfi olacaktır. Depremzedeler kadar zelzele bölgesinde vazife yapan arama kurtarma grupları, sıhhat çalışanları, yargı çalışanları, kolluk kuvvetleri üzere meslek kümeleri da travmatik bir süreç yaşadı. Ayrıyeten ekran başında ki vatandaşlarımız ruhsal olarak etkilendi. Bu formda bölgede vazife alan ve dolaylı olarak ruhsal etkilenme yaşayan şahıslara de randevusuz formda Polikliniklerimizde hizmet vermekteyiz“ dedi. Çocuk ve Ergen Ruh Sıhhati Uzmanı Doç. Dr. Nihal Yurteri Çetin, Dr. Öğr. Üyesi Rahime Kaya ve Uz. Dr. Ezgi Gezgin, “Geleceğimiz çocuklarımız için elimizden geleni yapmaya hazırız diyerek”, depremzede çocuklarımızın yaşadıkları travma sonucunda randevusuz hizmet vereceklerini belirtti.

“Arama kurtarma grupları de randevusuz başvurabilir” Arama kurtarma gruplarının de randevusuz başvurabileceklerini belirten Dr. Çetin, “Çocuklar bu travmaya, yaşlarına ve içinde bulundukları gelişim devirleri ile travmayı tecrübe biçimlerine nazaran çok farklı cevaplar verebilmekte. Travma karşısında verilen her karşılık olağandışı olmamakla birlikte çocuğu kıymetlendirmek, gereğinde takip ve tedavi etmek için randevusuz hizmet vermekteyiz” dedi.

’Tüm birimlerimizle depremzedelerin yanındayız’ Tüm üniteleriyle depremzedelerin yanında olduklarını söz eden Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Sertaş Erarslan, Türkiye’yi yasa bağan sarsıntı felaketinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa diledi. Dr. Erarslan, “ Kütahya Valiliği, Kütahya Vilayet Sıhhat Müdürlüğü uyumunda, hastane olarak tüm ünitelerimizce birinci günden beri tüm hazırlıklarımızı yaparak, el birliğiyle sarsıntının yaralarını sarmaya çalışmaktayız. Afet bölgesinden yakınlarının yanına kentimize, tedavi için hastanemize gelen kardeşlerimiz var. Vefa Psikiyatri Merkezi Ek Hizmet Binamızda, sarsıntının toplum ve bilhassa de çocuklar üzerinde oluşturduğu ruhsal travmanın tesirlerini azaltılmak maksadıyla, depremzedelere ve çocuklara, arama kurtarma takımlarına, bölgede vazife yapanlara yönelik randevusuz ruhsal takviye vermekteyiz. Gerekli süreçler için hastanemize başvurmaları kafidir. Bu felakette hiçbir dayanaktan kaçınmayan çalışma arkadaşlarıma iyiki varsınız diyorum. Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ailesinin ne kadar büyük ve özverili bir aile olduğunu gördüm. Hastanemizin tüm çalışanlarına, bu devirde hassas ve özverili çalışmalarından ötürü teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: Cemre

Kütahya Evliya Çelebi Hastanesi’nden randevusuz psikiyatri dayanak hizmeti Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum