Lider Sürekli’den lokal yönetime “kentsel dönüşüm” yansısı

İzmir’de bulunan depremzede aileleri ziyaret eden AK Parti İzmir Vilayet Lideri Kerem Ali Daima, “Yerel yönetimin, yüzde 80’i dönüşmesi gereken İzmir’de 4 yılda bir tek daire teslim edemediğini görüyoruz. Kentsel dönüşüm adımları atmak yerine kendi etrafında dönen ve başladığı yere dönen bir mahallî yönetim var” dedi. AK Parti İzmir Vilayet Lideri Kerem Ali Daima; Adıyaman, Hatay ve Elbistan’dan Dikili ve Aliağa’ya gelen depremzede ve ailelerini ziyaret etti. Dikili ve Aliağa’da ağırlanan ailelerin talep ve beklentilerini dinleyen Lider Sürekli’nin gündeminde İzmir’in depremselliği ve kimi kesitlerin hükümete yönelik tenkitleri vardı. İzmir’in sarsıntı bölgesi olduğu gerçeğinin yeni olmadığını belirten Daima, “Önemli olan yüzleşmek ve gereğini yapmak. Sıkıntıyı salon toplantılarının ötesine taşımak. Lokal yönetimin, yüzde 80’i dönüşmesi gereken İzmir’de 4 yılda bir tek daire teslim edemediğini görüyoruz. Kentsel dönüşüm adımları atmak yerine kendi etrafında dönen ve başladığı yere dönen bir lokal yönetim var. Ortada, gelecek için yüzde 10’la övünen lakin zelzele dirençliliği ve kentsel dönüşüme şimdiye kadar yüzde 1 bile bütçe ayırmayan bir belediye var” diye konuştu.

“Gösteriş ve göstermelik sayılar sarmalı” İzmir’i yöneten lokal yönetimin 4 yıldır gösteriş ve göstermelik sayılar sarmalı içinde olduğunu belirten Lider Daima, şöyle konuştu: “Bu yılın bütçesinde özel kalem, reklam ve tertip sarfiyatları zelzeleyle uğraşa, kentsel dönüşüme ayırdıkları bütçenin 3’te 1’i. Reklam, tanıtım bütçesi 250 milyon TL iken, Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığına 68 milyon TL ayırdılar. Bugün kendi kendilerini alkışlayıp alkış bekledikleri tablo bu. İzmir’in yaşadığı zelzele felaketinin üzerinden 2 yılı aşkın vakit geçti. Yaptıkları bir şey yok. Bugün yaşadığımız asrın felaketiyle gündemleri yine zelzele oldu. Bunlar popülist yaklaşımlar. Altı boş işler. Tıpkı, İZBETON üzerinden yapmaya çalıştıkları kooperatif uygulaması üzere. İzmirlilerin parasıyla kime, neye hizmet edeceği aşikâr olmayan hukuksuz, karanlık teşebbüsler. 2012 yılından bu yana yetkililer, 7 bölgede yapılmayı bekleyen 33 bin bağımsız kısım var. Bugüne kadar yalnızca 950’sini yapabildiler. İzmir’in yüzde 80’inin yapı yenilenmesi zaruriliği varken, bu sayılar ve oluşturdukları rüzgar tam bir çelişki, tam bir zafiyet içeriyor. Defaten yaptığımız, ’Birlikte çözelim, biz çözelim’ davetlerini da bugüne kadar umursamadılar. Biz, İzmir ve İzmirli hemşehrilerimizin menfaatine olan her bahiste dayanak olduk, bundan sonra da takviye olmaya devam edeceğiz.”

“Depremin siyasi zelzeleye dönüşmesine müsaade vermeyiz” 11 vilayette acı yüzünü gösteren sarsıntının, siyasi zelzeleye dönüştürülmesine müsaade vermeyeceklerini söyleyen AK Parti İzmir Vilayet Lideri Kerem Ali Daima, birlik ve beraberlik davetini yineledi. Daima, ziyaretlerinde bir ortaya geldikleri depremzedelerin hassasiyet ve inanç hislerinin zedelenmesine de müsaade vermeyeceklerini belirterek, “Son olarak Adıyaman, Hatay ve Elbistan’dan Dikili ve Aliağa’ya gelen ailelerimizle birlikte olduk. Aliağa Belediye Liderimiz Serkan Acar’ın ağırladığı depremzedelerimizi birlikte ziyaret ettik. Vilayet ve ilçe teşkilatlarımız, belediyelerimiz muazzam bir yardım tertibi yürütüyor. İzmir’e 35 bine yakın depremzedemiz giriş yaptı. Bir kısmı yakınlarına sığınmakla birlikte, kamusal alanlarımızda barınan çok sayıda depremzedemiz var. Hepsiyle tek tek ilgileniyoruz. Yaralarının sarılacağına duydukları inancı sarsmak, gereksiz kahramanlıklara soyunarak itimatlarını boşa çıkarmak yanlışsız değil. Elbirliği ile gayret edeceğimiz bir devirden geçiyoruz. Sac ayaklarının biri eksik olursa tıpkı acı tabloyu yaşamamak elde değil. Yine yapılanma ve bundan sonrasında adım atabilmek için birlik ve beraberlik şart” dedi.

Kaynak: Cemre

Lider Sürekli’den lokal yönetime “kentsel dönüşüm” yansısı Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum