Manavgat Gezilecek Yerler

Manavgat gezilecek yerler bakımından ziyaretçilerine pek çok alternatif sunmaktadır. Tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Manavgat yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlamaktadır yoktan Antalya’nın en büyük ilçelerinden biri olan Manavgat özellikle de kendi adını taşıyan ırmak üzerinde yer alan Manavgat şelalesi ile oldukça meşhurdur. Bunun yanı sıra ekleyebileceğiniz birçok doğal güzelliği, tarihi yapısı, antik kent, müzeleri, şelaleleri, uzun kanyonları, eski yapıları ve su kaynakları Bakımından oldukça zengindir. Yolunuza eğer Antalya Manavgat iline düşerse gezip görmeniz gereken yerlerin sizler için listeledik. Şimdi gelin Manavgat gezilecek yerler neler tüm detaylarını inceleyelim.

Manavgat Gezilecek YerlerManavgat Gezilecek YerlerManavgat Gezilecek Yerler

İçindekiler

 • Manavgat Şelalesi
 • Apollon Tapınağı
 • Side Antik Kenti
 • Köprülü Kanyon Milli Parkı
 • Side Müzesi
 • Manavgat Barajı
 • Oymapınar Barajı
 • Manavgat Belediyesi Kent Müzesi
 • Titreyen Göl

Manavgat Şelalesi

Manavgat şelalesi ülkemizin en ünlü şelalelerinden biridir. İlçe merkezine yaklaşık 4 km uzaklıkta ve kuzeyinde kalan Manavgat şelalesi her 2 tarafından da ziyaret edilebilmektedir. Turistler tarafından da oldukça ziyaret edilen bu şelale bölge halkı tarafından da sık sık ziyaret edilmektedir. Bölgenin doğal güzelliği, doğa ile iç içe konumu ve etkileyici manzarasıyla yaz aylarının vazgeçilmezi haline gelmiştir. Manavgat Nehri üzerinden gelen suların aşağı dökülmesi sonucunda oluşan bu şelale zamanla yerdeki formunun aşınması ile beyaz bir görünüm oluşmuştur. Gürül gürül akıp dökülen suları görmeye gelenler için şelalenin çevresinde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz birçok tesis bulunmaktadır.

Manavgat Gezilecek YerlerManavgat Gezilecek YerlerApollon Tapınağı

Apollon tapınağı Manavgat gezilecek yerler noktasında en önemli tarihi yapılardan biridir. İlçe merkezine ortalama 7 km uzakta olan Side’dedir. M.S. 150 yıllarında yapılmış olan bu tapınak adını mitolojide yer alan sanatın ve güneşin tanrısal olarak bilinen Apollon’dan almıştır. Sahip olduğu etkileyici manzaraya deniz manzarası da eşlik ederek Birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Öyle ki bölgenin en çok ziyaret edilen yapılarından biri haline gelmiştir. Tapınağa ulaşmak için Side minibüslerini kullanabilir veya özel araç yardımı ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Manavgat Gezilecek YerlerManavgat Gezilecek YerlerSide Antik Kenti

Side Antik Kenti Manavgat’ta bağlı bir tatil beldesidir. Bölgenin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Antik Kent ilçe merkezine 6 km uzaklıktadır. M.Ö. 78 yılında inşa edilmiş ve liman şehri olarak uzun yıllar kullanılmıştır. İçerisinde bulunan şehir surları, sütunlu caddeler ve ihtişamlı görüntüsüyle Manavgat gezilecek yerler arasında en dikkat çekici yerlerden biridir. Romalılar tarafından yapılmış bu antik kent tarihi ve doğasıyla yerli ve yabancı ziyaretçisine her yıl Ev sahipliği yapmaktadır. Side Antik Kent ile ortalama 17.000 kişilik kapasitesi olan diğer yapı Antik tiyatrodur. Bu tiyatro da kesinlikle gezilmesi gereken yerler arasındadır. Side Antik Kenti ve Antik tiyatroya ulaşmak için Side minibüslerini kullanabilir veya özel araç yardımı ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Manavgat Gezilecek YerlerManavgat Gezilecek YerlerKöprülü Kanyon Milli Parkı

Köprülü Kanyon Milli Parkı ilçe merkezine ortalama 65 kilometre uzaklıkta olan bir doğal güzelliktir. Dünya çapındaki birçok rafting organizasyonunun düzenlendiği bu milli park, aynı zamanda Türkiye’nin en uzun kanyonu arasındadır. Antik dönemden kalmış olan bu eser 1973 yılında milli park statüsünü kazanmıştır. Köprülü Kanyon Milli Parkı içerisinde en önemli su kaynaklarından Köprüçay’ı da barındırmaktadır. Parkın sınırlarında dağ keçisi, porsuk ve geyik gibi nadir görülen canlılarla da karşılaşmak mümkündür. Köprülü Kanyon Milli Parkı ziyaretçilerine ücretsiz bir şekilde açmaktadır.

Manavgat Gezilecek YerlerManavgat Gezilecek YerlerSide Müzesi

Side Müzesi Roma döneminde inşa edilerek günümüze kadar gelmiş bir müzedir. Manavgat gezilecek yerler arasında yer alan Side müzesi tarihi dokusu ve yapısıyla birçok turistin dikkatini çekmektedir. Bu müze aynı zamanda bir köy alanında kurulmuş ilk müze unvanını da taşımaktadır. Geçmişte beş büyük bölümden oluşan Side müzesi 1959 – 1961 yılları arasında restore edilerek bugün ki halini almıştır. Böylelikle var olan beş bölümün üçünün üzeri kapatılmış iki bölümün de açık hava teşhir salonu olarak düzenlenmiştir.

Manavgat Gezilecek YerlerManavgat Gezilecek YerlerManavgat Barajı

Manavgat Barajı 1987 yılında Manavgat Çayı üzerinde hizmete girerek ziyaretçilerine açılmıştır. Bu baraj elektrik üretmek amacıyla kurulmuştur. 29 metre yüksekliğe sahiptir. Aynı zamanda çok güzel bir manzaraya ev sahipliği yapan Manavgat Barajı Gölü etrafında birçok restoran hizmet vermektedir. Sizler de gittiğinizde bu gölde balık tutabilir ve etrafında piknik yapabilirsiniz. Fakat yüzmek yasaktır. Ancak izin verildiği takdirde etrafı ormanlık alan olduğu için kamp yapma ihtimaliniz vardır.  Göl çevresinin yakında Oymapınar, Değirmenli ve Güzelyalı köyleri olarak 3 adet yerleşim yeri bulunmaktadır. Manavgat gezilecek yerler arasında oldukça sevilen ve ziyaret edilen Manavgat Barajı eşsiz güzelliği ile görenleri büyülemeye devam etmekte ve ziyaretçilerini beklemektedir.

Manavgat Gezilecek YerlerManavgat Gezilecek YerlerOymapınar Barajı 

Oymapınar Barajı Manavgat’ın doğal güzelliklerindendir. Merkeze ortalama 40 dakikalık bir uzaklıkta olan bu yer oldukça heybetli bir barajdır. Manavgat Çayı’nın muazzam görüntüsü ile birleşmiş ve birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Oymapınar Barajı’nın sağ tarafındaki yoldan ilerleyince dağın içinden oyulmuş bir tünelden geçerek baraj gölüne çıkabilirsiniz.

Manavgat Gezilecek YerlerManavgat Gezilecek YerlerManavgat Belediyesi Kent Müzesi

Manavgat Belediyesi Kent Müzesi ilçe merkezinde yer almaktadır. Şehrin geçmişine ışık tutan bu müze 2018 yılında açılmıştır. İçerisinde yöresel kıyafetlerden, eşyalara, gelin – damat temasından, yörüklerin yaşam tarzlarına kadar birçok tarihi iz görebilirsiniz. Daha birçok temanın yer aldığı bu müze Manavgat gezilecek yerler arasında oldukça popüler olmaya başlamıştır. 14 odadan oluşan Manavgat Belediyesi Kent Müzesi giriş ücreti oldukça cüzi bir miktardır. Yolunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken müzeler arasında yerini almaktadır.

Manavgat Gezilecek YerlerManavgat Gezilecek YerlerTitreyen Göl

Titreyen Göl Manavgat merkeze 5 km uzaklıktadır. Sorgun Mahallesinde bulunan bu göl farklı efsanelere konu olmuştur. Bilinen bir efsaneye göre gölde avcılar tarafından vurulmaya çalışılan bir balıkçı vardır. Bu balıktı ördekleri kurtarmak isterken kanat çırpması sonucunda gölün sularının sürekli bu şekilde kaldığı yönündedir. Oysa bu gölün Titreyen Göl olarak kalması göl suyunun çok durgun olması sebebiyle en ufak bir esintiyle bile gölün üst yüzeyinin titremesiyle meydana gelmiştir. Doğa harikası olan Titreyen göl denize de yakın olması sebebiyle birçok turisti ağırlamaktadır. Göl kenarında konaklayabileceğiniz birçok otel de bulunmakta olduğu için yaz dönemi burada oldukça yoğun geçmektedir. Manavgat gezilecek yerleri listeleyecek olursak;

 • Apollon Tapınağı
 • Manavgat Şelalesi
 • Side Antik Kenti
 • Köprülü Kanyon Milli Parkı
 • Side Müzesi
 • Manavgat Barajı
 • Oymapınar Barajı
 • Manavgat Belediyesi Kent Müzesi
 • Titreyen Göl
 • Sorgun Çamiçi Halk Plajı
 • Manavgat Boğazı ve Kleopatra (Boğaz) Plajı

 

Manavgat’ta Kaç Günde Gezilir Günübirlik gezmek istediğiniz Manavgat doğa güzellikleriyle ne kadar iç içe ve yakın konumlar olsa da en az 2 – 3 gününüz olması gerekiyor. Öyle ki bu doğal güzelliklerin tadını çıkararak gezilmesi gerekmektedir.

Manavgat’ın meşhur yemekleri arasında taze börülce, sütlü buğday çorbası, kırmızı tavuk yemeği, yörük kebabı ve haluşka yer almaktadır. Çayın yanına atıştırmalık arıyorsanız çiğirdik yemenizi tavsiye ederiz.

Manavgat’ta piknik yapılacak yerler arasında şüphesiz ki Manavgat Şelalesi, Manavgat Barajı, Oymapınar Barajı ve Titreyen Göl yer almaktadır.

Manavgat’ta çocuklar ile gezilecek yerler Side Müzesi ve Manavgat Belediyesi Kent Müzesi

Manavgat’a ne zaman gidilir diye merak ediyorsanız kesinlikle bu sorunun cevabı ilkbahar ve yaz mevsimidir. Doğanın güzellikleri sıcak havalarda çok daha güzel ortaya çıkmaktadır.

Kaynak: Cemre

Manavgat Gezilecek Yerler Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum