Mevsim geçişlerinde cildinize dikkat

Mevsim geçişlerinde çevresel etkenlerden ötürü cilt hasar görebiliyor. Uzmanlar, cildi güçlendirmek ve nem kaybının önüne geçmek için bakım yapılması gerektiği konusunda uyarıyor. Mevsim geçişlerinde cilt bakımının ehemmiyetine değinen cilt uzmanı Ahmet Akın, “Mevsim geçişlerinde değişen hava kuralları cilt tiplerine nazaran farklılık gösterir, cildin gözenekleri havaların soğumasıyla birlikte sıkılaşır ve cildin sebum denen, yağ bezlerinin meydana getirdiği salgıda artış gözlenir. Beden ısısını korumak için deveran sisteminde kan ölçüsünü azaltır, bu azalma ile cilt gereğince kanla beslenemez, renksiz ve mat bir hale gelir. Cildin bu sebeple soğuk ve kuru hava kaidelerinden etkilenmemesi ve ahenk sağlaması için birtakım önlemler alınması gerekir” dedi.

“Cildin kirden, meyyit derilerden arındırılması gerekmektedir” Pürüzsüz, parlak ve pak bir cilde kavuşmak için en kıymetli adımın cilt paklığı olduğunun altını çizen Ahmet Akın, “Temiz olmayan, porları tıkalı bir cilde ne uygularsanız uygulayın güzel bir sonuç almanız mümkün değil. Cilt üzerindeki keratin denen meyyit hücre katmanının temizlenmesi, cilt yüzeyinde hijyen sağlayarak bakteri oluşumunu önleyecektir. Cilt temizlenmeden kullanılan her eser porların tıkanmasına yol açacağı için kesinlikle cildin kirden, meyyit derilerden arındırılması gerekmektedir. Cilt eserlerinde PH istikrarı epey değerli bir faktördür. Cildin kurumasına mahzur olacak, deriyi tahriş etmeden temizleyecek, cilt tipine uygun, krem, köpük, jel yahut akneli ciltler için üretilmiş temizleyicilerden dayanak alınabilir” diye konuştu.

“Sağlıklı bir cilt için cilt hücrelerini yenilemeniz gerekir” Nemlendirici kullanmanın kıymetine değinen Akın, “Mevsim geçişlerinde cildinizin dış etkenlerden ötürü hasar görmesini istemiyorsanız nemlendirici kullanmanız gerekir. Cildinizi temizledikten sonra cilt tipinize uygun bir nemlendiriciyi cildinize sürün ve mevsim geçişlerinde kesinlikle haftada bir kez peeling yapın. Sağlıklı bir cilt için cilt hücrelerini yenilemeniz gerekir. Cildi meyyit hücrelerden arındırmak için tertipli olarak peeling yapmanız gerekir. Peeling yaparak cilt yüzeyindeki meyyit hücrelerden kurtulabilir ve taze bir cilde sahip olabilirsiniz lakin peeling yaparken kimi noktalara dikkat etmeniz gerekir” sözlerini kullandı.

Kaynak: Cemre

Mevsim geçişlerinde cildinize dikkat Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum