Nasıl Kilo Alırım? Kilo Alma Önerileri

Çağımızda yüksek kilo ve obezite insanlar için oldukça büyük bir sorun teşkil etse de birçok kişi de kilo alamama probleminden mustarip. Zayıf olmak, aşırı kilolu olmak kadar kişi için sağlıklısız bir durumdur.  Bundan dolayı da pek çok kişi “nasıl kilo alırım?” sorusunun cevabını araştırmaktadır. Yazımızda yer verdiğimiz kilo alma önerilerini uygulayarak sağlık bir şekilde istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz. 

Sağlıklı Kilo Alma Önerileri 1. Kahvaltıda tahin + pekmez tüketilebilir 

Kahvaltı etmek iştahı artırmak ve kilo almak için önemlidir. Kilo almak isteyenler kahvaltıda tahin ve pekmeze yer vermelidir. Tahin gibi enerji ve besin değeri yüksek besinler kilo alma sürecinin mantığı ve nasıl kilo alınacağı konusunda harikadır. Pekmez, yüksek enerji içeriğinin yanı sıra potasyum, magnezyum ve demir gibi mineraller de içerir. 

2. Ara öğünde süt + kuru meyve+ kuruyemiş tüketilebilir 

Gün boyunca küçük, sağlıklı atıştırmalıklar yemek, kalori alımınızı ve iştahınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Aşağıdaki yiyecekleri dilediğiniz gibi birleştirebilir ve atıştırmalık olarak seçebilirsiniz: 

Kuru meyveler (kuru üzüm, erik, incir, hurma): mikro besinler sağlayan yüksek kalorili besinler olmasının yanında antioksidan özellikleri ile sağlığı destekleyicilerdir.  

Süt ve süt ürünleri: İyi bir kalsiyum kaynağı olmasının yanında protein, karbonhidrat ve yağı bir arada sağlar  

Kuruyemişler (badem, ceviz, fındık): tüketimi kolay, yüksek kalorili besinlerdir. 

3. Ana öğünlerde protein + karbonhidratı birlikte alınabilir 

Kilo almaya çalışan insanlar; patates cipsi, dondurma ve unlu mamuller gibi kalorili yiyecekleri sık sık yemeyi düşünebilir. Bu yiyecekler çok fazla kalori içerse de yetersiz besin içeriği nedeniyle kötü bir fikirdir.  

Sağlıklı kilo almak için en önemli besinlerden biri proteindir. Kas proteinden oluşur ve protein olmadan fazla kalorinin çoğu vücut yağı şeklinde olur. Protein içeren besinler arasında et, balık, yumurta, süt ürünleri ve fasulye bulunur. Karbonhidrat kaynağı olarak tam tahıllı ürünler, bulgur, kepekli makarna, siyah pirinç tercih edilebilir. 

4. Ara öğünlerde taze sıkılmış meyve suyu tüketilebilir 

Sağlıklı bir diyet için yüksek lifli meyve ve sebzeler tavsiye edilse de sindirimi yavaşlatır ve daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Bu nedenle iştahını artırmak ve kilo almak isteyen kişiler, lifli gıdaları fazla tüketmemeli, orta düzeyde lif tüketmelidir. Bu nedenle kilo alımı ve nasıl kilo alınacağını merak edenler, meyvenin kendisine taze sıkılmış suyu tercih edebilirler.  

5. Ana öğünlerde su, çorba, içecek veya salata tüketilmemeli 

Yemekten önce veya yemek sırasında su ve diğer sıvı gıdaları tüketmek iştahı olumsuz etkileyebilir ve daha az yemeye neden olabilir. Yemeklerden 30 dakika önce sıvılardan kaçınmak, ana öğünde kalori alımını artırabilir. Salatalar ayrıca midenizde yer kaplayarak tokluk hissi yaratır, bu da yemek sırasında daha az yemenizi ve daha az enerji kazanmanızı sağlar.  

6. Gece yatmadan 3 saat önce ara öğün yapılabilir 

Yatmadan önce atıştırmalıklar da kilo almak isteyenler için iyi bir stratejidir. Geceleri bir şeyler tüketmek, vücut yapısının ve kaslarının büyümesini desteklediği için kilo alımına yardımcı olur. 

7. Spor iştah açar 

Egzersiz, metabolik hızı ve iştah açıcı hormonların üretimini artırabilir, bu da daha fazla kalori yakımına ve iştah artışına neden olabilir.  Vücut enerji seviyelerini korumak için kalori yaktığında, yakılan kalorilerin yerine iştah artar. Özellikle yüzme gibi aktivitelerden sonra iştah artışı daha fazla olabilir. Alınan kalorilerin sadece yağ hücrelerine değil kaslara da gitmesini sağlamak için ağırlık kaldırma gibi aktiviteler de tercih edilebilir. 

Kaynak: Cemre

Nasıl Kilo Alırım? Kilo Alma Önerileri Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum