Ördekler Ne Yer?

Ördekler ne yer, ördek beslemeyi düşünenler için ördekler hakkında merak ettiğiniz her şeyi burada bulabilirsiniz. Her hayvanın beslenme ve bakım ihtiyacı birbirinden farklıdır. Bazı hayvanlar sadece ot veya sadece et ile beslenirken bazı hayvanlar hem ot hem de et ile beslenirler. Ayrıca her hayvanın ihtiyaç duyduğu besin miktarı da birbirinden farklıdır. Bu nedenle bugün ördekler nasıl beslenir, ördekler ne yer ve evde ördek beslemeye dair ne varsa size aktaracağız. Öncelikle ördekler hem ot hem de et yiyebilen canlılardandır. Ördekgiller ailesi familyasına giren bu canlılar, oldukça sevimlidirler. Onlar dışarıda gezinseler de genelde suda yüzmeyi tercih ederler. Bu nedenle onları göl kenarlarında veya gölde yüzerken görebilirsiniz. Suyu çok seven bu canlılar hem karada hem de suda beslenebilirler. Su yüzeyindeyken küçük dalışlar yaparak balık avlarlar ve balıkla beslenmeyi severler. Karadayken de yeşillik, yem, buğday, ekmek parçası gibi pek çok besinle beslenebilirler.

Doğal hayatta yaşayan ördekler yemeklerini kendileri bulur ve yemek bulma konusunda oldukça ustalaşmışlardır. Ancak evde beslenen ördekler için bu durum biraz farklıdır. Evde ördek besleyenler, ördeklerinin daha sağlıklı ve mutlu olmasını istiyorsa onlara güzel bakmalıdır. Öncelikle ördeklerin suyu seven canlılar olduklarını söylemiştik. Bu nedenle ördeğiniz için bir havuz hazırlamalısınız. Hazırladığınız bu havuz ördeklerinizin keyifli vakit geçirmesine yardımcı olacaktır. Bunun dışında ördek yemi ve çeşitli yeşillikler vererek ördeklerinizi mutlu edebilirsiniz.

İçindekiler

  • Ördek Nasıl Bir Canlıdır?
  • Ördekler Nasıl Beslenir?
  • Ördekler En Çok Neyi Sever?
  • Yavru Ördekler Ne Yer?

Ördek Nasıl Bir Canlıdır?

Ördekler nasıl bir canlıdır, ördekler neye benzer gelin beraber inceleyelim. Ördekler ne yer konusuna değinmeden önce ördekler hakkında belli başlı bilgiler edinmeliyiz. Öncelikle ördekler tek çeşit değildir. Ördeklerin birden fazla çeşidi vardır. Ördekler suda yüzmeyi çok severler. Bu nedenle ördek bakmayı düşünen kişilerin küçük de olsa bir havuzu olması iyi olacaktır. Ördeklerin büyüme süreci çok önemlidir. Ördekler çok çabuk büyürler. Bu süreçte onlara ekstra özen göstermek gerekir. Bu nedenle onlara verilen yemler doğal ve katkısız olmalıdır. Ayrıca ördeklerin vitamin desteğine de ihtiyaçları vardır. Ördekler yem dışında her türlü yiyeceği yiyebilir. Bu nedenle ördek beslerken beslenme kontrolünü iyi ayarlamanız gerekir. Ördeklerin yavruluk dönemlerinde protein ihtiyaçları fazladır. Ancak büyüdüklerinde protein ihtiyaçları azalır.

Ördekler Nasıl Beslenir?

Ördekler nasıl beslenir konusu oldukça geniş bir konudur. Ördekler daha et yeseler de (balık) genelde ot ile beslenirler. Bu durumun en önemli sebebi sindirim sistemlerinin ot ile beslenmeye daha uygun yapıda olmasıdır. Ördekler genel olarak marul, maydanoz, lahana, brokoli ve ıspanak gibi yeşillikleri yerler. Ispanak, ördeklerin en sevdiği yeşilliktir. Yeşillik dışında ördek yemi, buğday, mısır gibi tahılları tüketirler. Suda yüzmeyi sevdikleri için balık da tüketirler. Balık haricinde baklagillerle beslenmeyi de sevdikleri bilinir. Kısacası gördüğümüz üzere ördekler çok çeşitli gıdalarla beslenebilmektedirler. Ancak onların dengeli ve sağlıklı beslenmeleri için yeşillik ve ördek yemi tüketmeleri gerekir. Bu nedenle evinizde ördek beslemeyi düşünüyorsanız ona keyifli vakit geçirebileceği küçük de olsa bir havuz hazırlayın. Daha sonra ördek yemi ve çeşitli yiyeceklerle besleyin. Görüldüğü gibi ördekler ne yer konusunda ördeğinize verebileceğiniz pek çok alternatif gıda bulunuyor. En önemlileri ise yeşillik ve ördek yemi…

Ördekler En Çok Neyi Sever?

Birçok evcil hayvanın ne yediği tam olarak bilinse de söz konusu ördekler olduğunda bu durum bir muammaya dönüşür. Ördeklerin tam olarak neyle beslendiği konusu bilinmez. Genelde her şeyi yiyebilme potansiyeline sahip olan ördekler en çok neyi sever merak ediyorsanız bu konuda sizi aydınlatabiliriz. Ördekler suda yüzmeyi seven canlılar olduğu için yeşillik ve balıkla beslenirler. Yeşillik ve balık onların favori yiyeceği diyebiliriz. Ancak ördeklerin dengeli ve sağlıklı beslenmeleri için yeşillik ve balık tam olarak yeterli olmaz. Dengeyi sağlamak için arada sırada mısır ve buğday tüketmeleri iyi olacaktır.

Yavru Ördekler Ne Yer?

Yavru ördeklerin bakımı yetişkin ördeklerden daha farklıdır. Bu nedenle yavru ördekler ne yer konusunu daha farklı ve ayrıntılı işlemeliyiz. Yavru ördek bakmak yetişkin ördek bakmaktan daha zordur ve daha çok dikkat gerektirir. Öncelikle yumurtadan yeni çıkmış olan yavru ördeğin ilk altı hafta besi yemi ile beslenmesi gerekir.  Ördekleri 6 haftaya kadar besi yemi ile beslemek oldukça önemli bir konudur. 7-8 haftalık olduğunda ise artık yeşillik ile beslenmeye geçebilirler. Marul, maydanoz, lahana, ıspanak veya salatalık gibi yeşillikleri yavru ördeğinize vermeye başlayabilirsiniz. Ördeklerin beslenmesinde yemeğin önemli rolü olduğu kadar yeterli miktarda su içmesin de önemli rolü olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle onların her zaman temiz ve ulaşılabilir suya erişimlerinin olmasına dikkat etmelisiniz. Ördeklerin içme suyu ne sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. Yani onların içebileceği su ılık olmalıdır. Ayrıca yavru ördeklerin su kabı temiz olmalıdır. Her hayvanın bakımı ayrı özen gerektirdiği gibi ördek bakımı da yine ayrı bir özen gerektirir. Ördekler belirli bir olgunluğa ulaşıncaya değin oldukça hassas olabilirler. Bu nedenle yavru ördeğinize şefkat ve ilgi ile yaklaşabilirsiniz.

Yavru ördekler ne yer konusunu irdeledikten sonra yavru ördek bakımına dair diğer hususlara değinebiliriz. Yavru ördekler boğulma tehlikesi yaşayabilirler. Bu nedenle doğduktan ilk 15 gün kadar suya sokulmamalıdır. Bu sürenin ardından ördeklerin suyu duydukları ihtiyaç artar. Eğer yavru ördeğinizi yüzdürmeye başladıysanız yine onların üşütüp üşütmediğine dikkat etmeniz faydalı olacaktır. Tüyleri henüz daha seyrek olan ördekler suya girdiklerinde hasta olabilirler. Bu nedenle özellikle sudan çıktıklarında onları ısıtmalısınız.

Kaynak: Cemre

Ördekler Ne Yer? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum