Putin: “Batı evvel Rusya’yı kendi denetimi altına almaya çalışıyor”

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, NATO’nun kendilerini hezimete uğratmak istediğini vurgulayarak, “Batı evvel Rusya’yı farklı ayrı küçük kesimlere ayırmaya, itip kakmaya ve kendi denetimi altına almaya çalışıyor” dedi. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, “Moskova Kremlin Putin” programı için gazeteci Pavel Zarubin’e röportaj verdi. Batılı ülkeler ile yaşadıkları tansiyonu anlatan Putin, Batılı ülkelerin Sovyetler Birliği’nden sonra Rusya’yı yıkma hedefi taşıdığını savunarak, “Batı’nın tek bir emeli var. Eski SSCB’yi ve Rusya Federasyonu’nu dağıtmak, sonra Rusya’yı kelamda uygar halklar ailesine kabul edebilirler. Lakin Batı evvel Rusya’yı başka ayrı küçük modüllere ayırmaya, itip kakmaya ve kendi denetimi altına almaya çalışıyor” dedi. Rus halkının birlikteliğine vurgu yapan Putin, “Halkımızın birliği, bir mecaz tabir değil, bunu hepimiz çok uygun biliyoruz. Rusya halkı birleştiğinde, birlik olduğunda eşi gibisi yoktur. Bu birlik, tüm başarılarımızın ve tüm zaferlerimizin ana şartıdır” tabirlerini kullandı.

“Bu planlar kağıda döküldü” Batılı ülkelerin Rusya üzerindeki gayelerini kağıda dahi döktüğünü söyleyen Putin, “Bu planlara müdahale edilmeseydi Rus milleti üzere bir etnik kümenin bugünkü haliyle hayatta kalıp kalamayacağını bile bilemezdik. Tek bir Rus halkı yerine Moskovalılar, Urallar ve başkaları üzere olurdu. Bunların hepsi planlarda vardı, bu planlar kağıda da döküldü. Evvel Sovyetler Birliği’nin, akabinde Rusya’nın bölünmesi Batı’nın ortak amacı olarak belirlendi. Birinci Dünya Savaşı’nda yaptıkları buydu, dahası SSCB’nin dağıldığı 90’larda olan buydu” dedi.

“NATO’nun nükleer yeteneklerini nasıl görmezden geliriz?” Geçtiğimiz günlerde askıya aldığı Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması’na (Yeni START) değinen Putin, “Bugünün kaidelerinde önde gelen tüm NATO ülkeleri asıl emellerinin bizi stratejik bir hezimete uğratmak olduğunu ilan ederken, bu koşullarda onların nükleer yeteneklerini nasıl görmezden gelebiliriz?” dedi. NATO’nun resmi olarak Yeni START muahedesine taraf olmadığını, bu muahedenin Washington ve Moskova ortasında imzalandığını da belirten Putin, NATO’nun START-3 mutabakatına da dahil olmak istediğini hatırlattı.

“Ukrayna’ya on milyarlarca dolar kıymetinde silah tedarik ediyorlar” Batılı ülkelerin Ukrayna’ya gönderdiği silahlara dikkat çeken Putin, “Ukrayna’ya on milyarlarca dolar bedelinde silah tedarik ediyorlar. Bu ilgi yalnızca askeri- teknik işbirliği değil. Para almıyorlar” dedi. Batılı ülkelerin savaşa direkt müdahil olduğunu ima eden Putin, Ukrayna ordusunun bu silahlarla kimi sivil noktaları bombaladığını belirterek, “Gönderilen silahlarla Novorossiya ve Donetsk’teki yerleşim yerlerinin bombalanması da dahil olmak üzere Kiev rejimi tarafından işlenen hatalara paydaşlık manasına geliyor” dedi. Putin, “Sonunda çok kutuplu bir dünya, milletlerarası arenada herkese hürmet, herkesin çıkarlarını gözetme gayretini savunan bir duruşun galip geleceğinden hiç kuşkum yok” sözlerini kullandı.

Kaynak: Cemre

Putin: “Batı evvel Rusya’yı kendi denetimi altına almaya çalışıyor” Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum