Rastgele görüntülü sohbetlerde arkadaşlık: hızlı, ekonomik, etkili

Rastgele görüntülü sohbetlerde arkadaşlık: hızlı, ekonomik, etkili

Yakın zamana kadar insan konuşmasının yaklaşık 1,7-2 milyon yıl önce ortaya çıktığına inanıldığını biliyor muydunuz? Ya da 2019’da bilim insanlarının atalarımızın 20 milyon yıl önce konuşabildiğini teorize ettiklerini? İlginç, değil mi?

Elbette o zamandan bu yana insan iletişimi büyük ölçüde değişti. Sadece kendi düşüncelerimizi ve duygularımızı daha iyi ifade etmeyi, başkalarıyla ve dış dünyayla etkileşime geçmeyi öğrenmekle kalmadık. Artık herhangi bir coğrafi ve hatta dil kısıtlaması ve engeli olmadan insanlarla iletişim kurma fırsatına sahibiz!

Bugün partnerinizle aranızda kaç kilometre olduğu o kadar da önemli değil. Aynı dili konuşuyor olmanız bile önemli değil. Teknoloji o kadar ilerledi ki tüm bunlar artık eskisi gibi aynı rolü oynamıyor. Ve modern iletişim araçları dünyanın neredeyse her yerinden iletişim kurmayı mümkün kılıyor.

Rastgele görüntülü sohbetler internet iletişiminin ilkelerini nasıl değiştirdi?

Görüntülü sohbetlerin önemini tam olarak anlayabilmek için yine biraz geçmişe gitmemiz gerekiyor.

Muhtemelen 10 Mart 1876’da telefonun ilk kez başarıyla test edildiğini biliyorsunuzdur — Alexander Bell ve asistanı Thomas Watson’ın geliştirmesi. Ancak, iki yıl sonra sadece ses değil, aynı zamanda bir ışık akısı da iletmesi beklenen bir görüntülü telefon konseptinin ortaya çıktığını pek duymamışsınızdır. Ancak o dönemde bu fikir hiçbir zaman uygulamaya konulmadı. Ancak daha sonra, görüntülü iletişim teknolojisi oldukça aktif bir şekilde uygulandı ve geliştirildi:

● 1927 yılında AT&T araştırmacıları başarılı bir telekom oturumu gerçekleştirdiler.

● 1936’da iki yönlü telekomünikasyonun ilk oturumu gerçekleştirildi.

● 1960 yılında AT&T “Picturephone” görüntülü telefonunu halka tanıttı.

● 1961’de Sovyetler Birliği’nin büyük şehirlerinde ilk şehirlerarası görüntülü iletişim noktaları ortaya çıkmaya başladı.

● 1984 yılında, telefonla görüntülü iletişime dayalı ilk ticari ürünler Fransa’da ortaya çıktı.

● Japonya’da 1985 yılında Atari ve Mitsubishi, Lumaphone adlı bir görüntülü iletişim cihazını piyasaya sürdü.

● 1992 yılında AT&T “VideoPhone 2500 “ü halka tanıttı.

● 1993 yılında, ilk yarı kablosuz görüntülü telefon “Intellect” Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıktı.

● 2003 yılında, ilk popüler görüntülü iletişim hizmetlerinden biri olan Camfrog ortaya çıktı.

● Aynı 2003 yılında Skype’ın ilk sürümü piyasaya sürüldü — görüntülü iletişim dönemi başladı.

Muhtemelen hikayenin geri kalanını zaten biliyorsunuzdur. Zaten 2000’li yıllarda, görüntülü iletişim alışılmadık ve tuhaf bir şey olmaktan çıktı. Norm haline geldi. Ancak, bir uyarısı vardı — yalnızca bağlantılarınız olan kişilerle iletişim kurabilirdiniz. Yani, yeni tanıdıklar aramak için bu format hiç uygun değildi.

Her şey 2009 yılında, ücretsiz Omegle ve Chatroulette sohbet ruletleri yarım yıl arayla piyasaya sürüldüğünde değişti. Onlar oyunun kurallarını değiştirdiler. Artık İnternet kullanıcıları sadece arkadaşlarıyla görüntülü iletişim kurma değil, aynı zamanda yeni insanlarla tanışma fırsatına da sahip. Dahası, tanışma sürecinin kendisi olabildiğince hızlı, kolay ve doğal bir şekilde gerçekleşti. Sadece siteye gitmek, bir düğmeye basmak ve sistemin sizi yeni bir partnerle buluşturmasını beklemek yeterliydi. Bu genellikle sadece birkaç saniye sürüyordu. Ve her an bir sonraki kişiye geçmek mümkündü.

Bu internet arkadaşlık biçimi kullanıcılar tarafından çok sıcak karşılandı. Şaşılacak bir şey yok çünkü ücretsiz görüntülü sohbet kullanıcılara gerçekten önemli avantajlar sunmuştur:

1. Anonimlik ve gizlilik. Burada kayıt olmak, hesap bilgilerini doldurmak, anket sorularını yanıtlamak ve benzerleri gereksizdir. Her şey tamamen anonimdir! 2. Çok çeşitli partnerler. Popülerliğinin zirvesindeyken Omegle ve Chatroulette genellikle günde 1,5 milyon kullanıcıya ulaşıyordu. Kesinlikle partner sıkıntısı yoktu ve hala da yok. 3. Kullanım kolaylığı. Rastgele görüntülü sohbet en basit, hatta bir anlamda ilkel arkadaşlık biçimidir. Bu nedenle, kesinlikle herkes için mükemmeldir. İnternet teknolojileri konusunda çok bilgili olmayanlar için bile. 4. Hızlı ve rahat iletişim. Sohbet ruletleri insanlarla hızlı ve kolay bir şekilde iletişim kurma fırsatı sağlar. Gerçek zamanlı olarak soru sorabilir, cevap alabilir ve bilgi paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda, partneri görür, sesini duyar, jestlerini ve iletişim tarzını gözlemlersiniz. Her şey gerçek hayattaki gibidir. 5. Hoş bir uğraş. Ücretsiz sohbet ruleti, diğer şeylerin yanı sıra, ilginç bir insanla hoş bir sohbet ederek zaman geçirmenin harika bir yoludur. Bugün hala birçok kişi bunu kullanıyor.

Elbette, sohbet ruletlerinin dezavantajları da vardır: çoğu sitede denetim çok iyi değildir, gizlilik ihlali riski, oldukça fazla sayıda sahte, bot ve reklam hesabı vb. Ancak burada çok şey hangi sohbet ruletini seçtiğinize bağlıdır.

Denemeniz gereken popüler görüntülü sohbetler

Görevinizi biraz basitleştirmeye ve kendilerini kanıtlamış ve kesinlikle dikkat etmeniz gereken birkaç görüntülü sohbeti sunmaya karar verdik:

● Chatrandom — sadece yüz yüze değil, aynı zamanda tematik sohbet odalarında benzer düşünen bir grup insanla hemen iletişim kurabileceğiniz oldukça popüler bir rastgele görüntülü sohbet. Ayrıca bir cinsiyet filtresi ve ilgi alanlarına göre arama da mevcuttur.

● CamLike — dünyanın hemen her yerinden yeni insanlarla iletişim kurmak için harika bir ücretsiz analog Omegle. CamLike geniş ve aktif bir kitleye, güzel ve anlaşılır bir arayüze, metin ve görüntülü sohbete ve yüksek kaliteli moderasyonuna sahiptir. CamLike, sınırları zorlayan ve dünyanın her yerinden insanlarla ücretsiz olarak tanışmanızı sağlayan harika bir platformdur.

● Chatspin — cinsiyet ve coğrafi filtrelerle rastgele bir görüntülü sohbet. İlginç özellikler arasında yüzünüzü gizleyen ve daha fazla gizlilik sağlayan AR (Artırılmış Gerçeklik) maskeleri kullanma imkanı bulunmaktadır.

● Bazoocam — minimum özellik setine sahip basit bir ücretsiz görüntülü sohbet. Cinsiyet filtresi yoktur ancak çevrimiçi mini oyunlar ve kendi video yayın platformu vardır.

● Chatous — baş başa sohbet edebileceğiniz, 6 saniyelik kısa videolar paylaşabileceğiniz ve uygun hashtag’leri kullanarak ilgilendiğiniz kişileri arayabileceğiniz bir mobil görüntülü sohbet.

● Chathub — cinsiyet ve dil filtreleri ile oldukça popüler bir ücretsiz görüntülü sohbet daha. Ne yazık ki, Chathub’ın hala iOS ve Android için mobil uygulamaları yoktur. Ancak web sürümü akıllı telefonlar için iyi bir şekilde uyarlanmıştır.

● Tango — bir görüntülü sohbet değil, bir video yayın hizmeti. Kendi canlı yayınlarınızı düzenleyebilir veya başkalarının yayınlarını izleyebilirsiniz. Belirli bir konuya bağlılık yoktur, bu nedenle herkes kendi beğenisine göre bir yayın bulabilir.

Tabii ki, bu popüler rastgele görüntülü sohbetlerin tüm listesi değil. Aslında çok daha fazlası var. Ancak şu anda arkadaşlık ve iletişim için yeni ve ilginç bir platform arayışındaysanız, listelenen seçeneklere dikkat etmenizi öneririz. Hepsini kullanmak zorunda değilsiniz. En uygun bir veya iki tanesini bulun ve ilginç partnerlerle keyifli iletişimin tadını çıkarın. Kesinlikle beğeneceksiniz!

Kaynak: Cemre

Rastgele görüntülü sohbetlerde arkadaşlık: hızlı, ekonomik, etkili Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum