Sabah İnsanı Olmanın 5 Yolu

22-10/18/pernilleteisbaek_245331881_635707901024912_680764584947390437_n.jpg

Fotoğraf: @pernilleteisbaek

Herkesin mutlaka uyanmakta zorluk çektiği ya da tüm haftanın işlerini tek bir güne sıkıştırdığı anlar olmuştur. Bu tarz anlarda pek çoğumuz kendimize akşam erken yatıp sabah ise erken kalkmanın sözünü verir ancak kendimize verdiğimiz sözü tutmakta zorluk çekeriz. Eğer 9-5 arası çalışma saatine sahipseniz, sabah insanı olmak sizi daha enerjik hale getirebilir ve konsantrasyonunuzu artırabilir.

Peki, sabah insanı olmak istiyor ancak bir türlü bunu başaramıyorsanız neler yapabilirsiniz? İşte işinize yarayabilecek 5 cevabı derledik.

Aynı saatte uyumak ve uyanmak

Öncelikle daha zinde olmak adına her gece 7-8 saat uyumayı hedeflemelisiniz. Uykuya dalmakta güçlük çektiğiniz zamanlarda ise telefonunuzdan uzak kalmayı ve dinlendirici müzikler dinlemeyi düşünebilirsiniz. Aynı saatte uyumaya başladığınızda ise vücudunuz zaman içinde buna alışacaktır.

Erken yemek saati

Eğer sabah insanı olmayı deniyorsanız, yapmanız gerekenlerden biri de yemek saatinizi erken çekmek. Yani yatmadan üç saat önce bu işlemi bitirmiş olmalısınız. Zira sindirim sisteminizi fazla çalıştırmamanız rahat uyumanız için oldukça önemli.

Kafein molası

Yapılan bazı araştırmalar kafeinin uykuya dalmayı zorlaştırdığını gösteriyor. Çalıştığınız ortamlarda zaman zaman uyanık kalmak adına kahveye ihtiyacınız duymanız çok normal. Ancak yine de saat 15:00’dan sonra kafein tüketmemeye özen gösterebilirsiniz.

Odanıza aydınlık girmesine izin verin

Pek çoğumuz uyanmak için alarm kullanıyor. Uyuduğunuz odanın doğal ışık alması ise uykudan uyanmanızı daha kolay getireceği gibi alarma olan bağlılığınızı da azaltabilir.

Sabah rutinleriniz olsun

Sabah insanı olma yolunda sizi motive edecek şeylerden biri de, uyandığınızda sizi mutlu edecek rutinlerinizin olması… Yani sevdiğiniz bir şarkıyı dinlemek, bitkilerinize su vermek, kitabınızdan birkaç sayfa okumak ya da meditasyon yapmak gibi adımlarla güne başlayabilirsiniz.

Kaynak: Vogue

Sabah İnsanı Olmanın 5 Yolu Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum