Şeytan Tırnağı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavi Yöntemi

Vücudumuzda temizliğin ve sağlığın göstergesi olan ve pek de önemsenmeyen uzuvlarımızdan biri de tırnaklardır. Önemsiz görünse de bakımı yapılmayan tırnaklar, ciddi ağrı ve sızı kaynağı olduğundan, kişiye büyük acılar yaşatabilmektedir. Bu nedenle de, bakımlarına özen gösterilmeli ve olabilecek rahatsızlıkların önüne geçilmelidir. Tırnaklarla ilgili yaşanan problemlerden en önde gelenlerinden biri olması dolayısıyla şeytan tırnağı nedir sorusu ile sıkça karşılaşılmaktadır.

Şeytan Tırnağı Nedir?

Tırnak kaynaklı rahatsızlıklardan biri de şeytan tırnağıdır. Şeytan tırnağı nedir diye sorulacak bir soruyla muhatap olunduğunda bunun en kısa yanıtını, parmaklarda tırnak kenarında gereksiz ve fazladan büyüyen deri parçasıdır diyerek verilebilecektir. Bu deri parçasının sürekli büyümesi ile oluşan fazladan deri, tırnağın kenarına tutunarak büyümeye, büyürken de gereksiz ve ağır bir sızı vermeye devam eder. İlgili bölgeden temizlenmesi de ağrılı olan bu deri, tamamen alınmadan acı geçmemektedir. Temizlenmeyen şeytan tırnağı, kendi etrafındaki genişçe bir alanı darbelere karşı çok hassas yaptığından, parmağın çok hafif bir şekilde bir yere değmesi bile derin bir sızı verebilecektir.

Şeytan tırnağı belirtileri içinde tırnakta hissedilen büyük bir acı en öncelikli olanıdır. İlgili bölgeye çok hafif bir dokunma halinde bile bu acının hissediliyor olması bir sorunun işaretidir. Bunun haricinde, acı olan bölgede fazla büyümüş ve ilave gibi görünen bir deri parçası bulunması halinde şeytan tırnağı belirtileri tamamlanmış olacaktır.

Şeytan Tırnağının Nedenleri

Şeytan tırnağı nedenleri incelendiğinde oraya farklı bazı nedenler çıkmaktadır. Şeytan tırnağının en çok görüldüğü dönemler soğuk kış günleri olmaktadır. Soğuk havalarda daha hassaslaşan deri bölgesi, ilave olarak cilde zarar veren kimyasallara maruz bırakılması ya da suda çok fazla bekletilmesi halinde iyice kurumakta ve sağlıksız bir hal almaktadır. Bu durumlara ek olarak bir de soğuk havaya çıkılması halinde şeytan tırnağı oluşabilmektedir.

Tırnak yemek, şeytan tırnağı nedenleri içinde önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü tırnak yemek ile özellikle tırnak yatağına büyük zararlar verilmektedir. Hassasiyeti artan tırnak yatakları, şeytan tırnağının oluşumunun daha kolay oluşabildiği yerler olmaktadır. Tırnak keserken yapılan yanlış kesimler de bu problemin nedenlerindendir. Yanlış tırnak kesimi sonucunda özellikle tırnağın etrafındaki ölü derinin kesilmesi ile bölgede bir hassasiyet oluşturulabilmektedir. Bunun sonucunda da anılan bölgede şeytan tırnağı oluşabilecektir.

Şeytan Tırnağını Önleyici Yöntemler

Şeytan tırnağı nasıl geçer sorusunu sormak istemeyenler öncelikle tırnak bakımlarında hassasiyet göstermeli ve dikkatli yapmalıdır. Bunun yanında tırnak bakım için yapılabilecek birkaç ilave ile sağlıklı tırnaklara kavuşulabilecek ve şeytan tırnağı oluşumu engellenebilecektir. Bunun ilk yolu doğru tırnak kesmekten geçmektedir. Tırnakların hafif yuvarlak olacak şekilde kesiliyor olması çok önemlidir. Bununla birlikte şeytan tırnağı nedenleri içinde sayılan tırnak yeme huyundan kesinlikle vazgeçilmelidir. Hem sağlık açısında büyük zararları olan tırnak yemek, hem de tırnaklarda şeytan tırnağı ile birlikte çok farklı problemlere neden olduğundan acilen terk edilmelidir.

Diğer bir önleyici yöntem ise nemlendirici krem kullanılmasıdır. Eğer daha önce şeytan tırnağı ile karşılaştıysanız ve ara sıra başınıza gelebilen bir durum ise ellerin sık sık nemlendirici krem ile yumuşatılması önemlidir. Yapılan bu nemlendirme işlemi hem derinizi besleyerek oluşabilecek farklı sorunları önler, hem de derinin kuruyarak tırnak mantarına neden olmasının önüne geçer.

Şeytan Tırnağının Tedavisi

Şeytan tırnağı olan kişilerin ilk tepkisi şeytan tırnağı nasıl geçer sorusuna cevap bulabilmek olmaktadır. Bunun için basit birkaç uygulama yapılarak, bu çok acı veren problemden rahatlıkla kurtulmak mümkün olacaktır. Bunun için de öncelikle şeytan tırnağı olan bölgeyi yumuşatmak gerekmektedir.

Parmakları en iyi yumuşatma yöntemi sıcak suyla yapılabilmektedir. Ancak bazı durumlarda aşırı hassaslaşan bölgenin, sıcak suya sokulması halinde dayanılmaz bir acı ortaya çıkabilecektir. Bu nedenle de parmağı bir miktar zeytinyağı içerisine sokarak bekletmek durumunda, ilgili bölgenin iyice yumuşaması sağlanabilecektir. Bu aşamadan sonra yumuşayan şeytan tırnağı, alkol ya da kolonya gibi bir madde ile dezenfekte edilmiş bir tırnak makasıyla dikkatli bir şekilde alınmalıdır. Tırnak makasının steril olması önemlidir, zira hastalıklı bölgeye dokundurulan steril olmayan metaller daha büyük enfeksiyonlara neden olabilecektir. Sonrasında, ilgili bölgenin mikrop kaparak enfeksiyon oluşmasını engellemek ve yumuşamasını sağlamak için bir merhem sürülmesi yeterli olacaktır. Bunun için de anti bakteriyel nemlendirici tercih edilmelidir.

Eczacıya danışarak edinilebilecek bu merhemler şeytan tırnağının iyileşme sürecini hızlandıracak ve bölgeyi nemli tutarak acıyı engelleyecektir. Şeytan tırnağı olan yer hem darbelere hem de dışarıdan gelebilecek mikroplara karşı savunmasız ve hassas bir duruma gelmiştir. Bu nedenle yapılan tedavi sonrasında merhemle yumuşatılan bölge kapatılmalıdır. Steril bir yara bandı ile yapılabilecek olan bu kapatma işlemi çok sıkı olmamalıdır. Aksi takdirde yavaşlayan kan akışı nedeniyle ilgili bölgeye yeterli oksijen gidemeyecektir. Oksijensiz kalan bölgelerin ve dokuların iyileşmesi mümkün olmamakta ya da gecikmektedir. Yaklaşık bir gün boyunca yara bandı ile sarılı duran bölgede muhtemelen yeterli bir iyileşme sağlanmış olacaktır.

Kaynak: Cemre

Şeytan Tırnağı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavi Yöntemi Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum