Sezar Şifreleme Nedir? Nasıl Yapılır?

Sezar şifreleme, bilgisayar alanında bir tür güvenlik şifresi anlamına geliyor. Sezar şifreleme yöntemi, modern şifreleme yöntemlerine göre güvenlik açısından oldukça iyidir. Peki, Sezar şifreleme nedir? Sezar şifreleme nasıl yapılır? Gelin, bu soruların cevabını beraber inceleyelim.

Sezar Şifreleme Nedir?

Kodun adı Julius Caesar'dı ve Suetonius'a göre, üçüncü seviyede askeri öneme sahip bilgileri korumak için kullanıyordu. Bu şemayı kullanarak kayıt yapan ilk kişi Sezar olmasına rağmen, benzer bir şifre türü Sezar'ın yeğeni Augustus tarafından da kullanılmıştır, ancak Sezar'ın aksine o bunu üç yerine bir kez kullanmıştır. O zamanlar Sezar'ın şifresinin geçerliliği bilinmemekle birlikte, Sezar'ın düşmanlarının çoğu okuma yazma bilmiyordu ve diğerleri bilginin kaynağını bilmiyorlardı. Yabancı bir dilde yazılmışsa, muhtemelen yeterince güvenlidir. 19. yüzyılda, gazetelerin sınıflandırılmış bölümleri bazen basit şifreleme şemaları kullanarak şifreli mesajlar alıp veriyordu. Sezar şifreleme yöntemi 1915 yılına kadar kullanılmıştır.

İlginizi Çekebilir: Lacivert Hangi Renkle Kombinlenir?

Gaius Julius Caesar (Jül Sezar), gönderdiği mesajlarının düşmanlarının ele geçirmesine karşı düşmanlarının anlayamayacağı bir şifreleme tekniği geliştirmiştir. Bundan dolayı bu yöntem zamanla Sezar şifreleme yöntemi olarak anılmaya başlanmıştır. Ancak Sezar şifreleme yöntemi günümüzde pek fazla tercih edilmiyor. Çağında oldukça güvenli olan bu şifreleme yönteminin günümüzde çözülebilme ihtimali 1/25’dir. Ancak şifreleme yönteminin Sezar şifreleme yöntemi olduğu bilinmiyor ise tabii ki şifrenin çözülme ihtimali azdır. Mesajda, Sezar şifreleme yönteminin kullanıldığı biliniyor ise en çok 25 denemeden sonra şifre çözülebilir.

Günümüzde sadece Sezar şifreleme yöntemi değil, hemen hemen bütün şifreleme yöntemleri çözülebilir bir durumdadır. Bazı şifreleme yöntemleri oldukça kısa bir zamanda çözülebildiği gibi bazılarının ise çözülmesi 100 yıllar alabilir. Bundan dolayı, şifreleme yöntemlerini çözümlemek zaman alsa da asla çözülemez değillerdir.

Sezar Şifreleme Yöntemi Nasıl Yapılır?

Sezar şifreleme yönteminin mantığı aslında çok çok kolay bir şekilde tasarlanmıştır. Sezar şifreleme yöntemi kullanılarak oluşturulmuş ana mesajdaki her harfi, yine mesajda belirtilen anahtar sayı kadar geri götürerek mesaj çözülür. Yine Sezar şifreleme yöntemi kullanarak yapılacak mesajda ise anahtar sayı kadar harfleri ileri götürmek gerekiyor.

Örnek olarak, göndereceğiniz mesajı “sandalye” olarak ele alalım ve anahtar sayınızda 3 olsun. “Sandalye” kelimesini şifrelemek için her bir harfi 3 harf ileriye kaydırmanız gerekir. Bu işlem sonucunda şifreli mesajınız “vdqgdobh” olur. Şifreli mesajı gönderdiğiniz kişinin ise bu mesajı okuması için kelimede bulunan her harfi 3 harf geriye kaydırmalıdır. Bu işlemi yapan kişi “sandalye” kelimesine ulaşacaktır.

 

Kaynak: Cemre

Sezar Şifreleme Nedir? Nasıl Yapılır? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum