Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır?

Sıvı diyet, ağırlıklı olarak sıvıların tüketildiği ve katıların da sıvı olduğu bir diyettir. Sıvı beslenme için sıvı karışım genellikle meyve ve sebze suları ile faydalı baharatlardan oluşur. Bu diyetin bazı varyantlarında bu 7 günlük sıvı diyetlere ayran, kefir, süt gibi prebiyotik içecekler veya suda çözünen diğer karışımlar eklenir.

Meyve ve sebze tüketimi yüksek olan sıvı bir diyet, A ve C vitaminleri ile potasyum mineralini içerir. Ayrıca kalp-damar hastalıkları ve diyabet gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olan birçok biyoaktif bileşik içerir.

Sıvı gıdaların toksin giderici özelliklerinin yanı sıra doğru kullanıldığında sindirim sistemini desteklemeye ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca cilt sorunları ve hazımsızlıktan kaynaklanan mide ağrılarını da giderebilir. Sıvı beslenmenin kolesterol gibi metabolik değerler üzerinde hızlı ve olumlu etkileri olduğu bilinmektedir.

Detoksifikasyona ek olarak, özellikle uzun vadeli kilo vermeyi amaçlayan diyet planlarında, sıvı diyetler özellikle kilo vermenin yavaşladığı veya tamamen durduğu sözde plato aşamasında etkilidir.

Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır?

Bu diyet türü vücudu toksinlerden arındırmayı amaçlar, bu nedenle yağ, tuz ve şekerden bir süre uzak durulmalıdır. Bu nedenle sıvı beslenme sırasında paketli ürünler, hazır gıdalar ve ekmek tüketiminden kaçınılmalıdır. 3 günlük sıvı diyeti gibi diyetler için detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Sıvı diyetin temel amacı, katıları tüketim için sıvılaştırmak ve sindirimi kolaylaştırmaktır. Sebzeler harmanlanıp süt veya yoğurt ile karıştırılabilir. Ancak meyve, süt ve yoğurt ilavesiyle blenderda da sıkılabilir. Meyve suyu yaparken bal veya şeker eklemeyin. Sadece sıvıdan oluşan bir diyete bağlı kalmak istemeyenler için öğünlerden birine katı yiyecekler eklenir. Bazı diyet programları, diyetinize katı yiyecekler eklemeyi “yemek ikameleri” olarak ifade eder.

Daha etkili hale getirmek için, 21 gün sıvı diyeti içerisinde egzersizle desteklenmesi önerilir. Aynı zamanda sıvı diyete başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Bu diyet programı, hastalıkları veya kronik rahatsızlıkları olan kişiler için tehlikeli olabilir.

Sıvı Diyeti En Fazla Kaç Gün Yapılmalıdır?

3 güne kadar sıvı diyet kullanılmalıdır. 3 günden fazla sıvı diyet tüketmek sindirim sorunlarına neden olabilir. Aynı zamanda bir haftalık sıvı diyet bu süreden sonra mide asidine zarar verebilir. Bu nedenle beslenme uzmanları 3 güne kadar sıvı diyet önermektedir.

Sıvı Diyetinde Hangi Besinler Yenmemelidir?

Sıvı diyet sırasında alınabilecek besinler sınırlıdır. Bu nedenle, yiyeceği sıvılaştırmak gerekir. Sıvı bir diyet sırasında tüketilebilecek yiyecekler arasında meyve ve sebzeler, yumurta, soğuk sıkım meyve suları, çay ve kahve, kemik suyu, soya fasulyesi, çorbalar, şifalı bitkiler, spor içecekleri, bal, badem, otlar ve tam yağlı süt yer alır.

Meyve suyu yaparken bal, şeker gibi tatlandırıcılar eklememeye dikkat edin. Ancak kahve ve çay gibi kremalı ve şekersiz içecekler tercih edilmelidir. Sıvı diyetin amacı vücudu toksinlerden arındırmak olduğu için şeker, yağ ve tuzdan kısa bir süre uzak durulmalıdır.

Sıvı Diyetinden Sonra Nasıl Beslenilmelidir?

Sıvı beslenmeden sonra yavaş yavaş katı gıdaları yemeye başlamalısınız. Aniden yağlı ve ağır yemeklere dönüş önerilmez. Besinsel sıvı diyetinden sonra alınabilecek menü örnekleri aşağıdaki gibidir.

 

  • Kahvaltı: meyve + yoğurt
  • Öğle Yemeği: Meyve veya çiğ sebze, vegan salata (limon suyu, zeytinyağı eklenebilir)
  • Akşam yemeği: az yağlı zeytinyağı yemeği veya salata veya az yağlı sebze çorbası

Sıvı Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Sıvı beslenmenin faydaları aşağıda sıralanmıştır. Sindirim sağlığını destekler. Cilt sağlığını destekler. Yiyecekler çok doyurucudur, bu nedenle takviyeye gerek yoktur. Yiyecekler sıvı ve pişmemiş halde tüketilir. Bu, pişirme sırasında besin değerinin kaybolmasını önler. Sıvı yiyeceklerin kalorisi katı yiyeceklere göre daha düşüktür.

 

Bu sayede kilo vermeye yardımcı olur. Yiyecekler genellikle bir blender kullanılarak hazırlanır. Sıvı bir diyet genellikle ucuz bir diyettir. Detoks özelliğinden dolayı bağırsakları ve böbrekleri temizler. Bu sayede indirim sistemi sağlığını destekler. Sebze ve meyveler kaynatılmaz veya kızartılmaz, bu nedenle besin değerlerini korurlar. Sıvı diyeti, bakımı kolay bir diyettir. Mide ülserlerinin giderilmesine yardımcı olur. Kabızlığı önleyin.

Sıvı Diyetinin Yan Etkileri Nedir?

Aşağıdakiler 15 günlük sıvı diyeti yan etkileridir. Sıvı gıdaların uzun süreli kullanımı bağışıklık sistemini zayıflatır. Sıvı bazlı bir diyet olduğundan, çeşitli öğünler için isteklerinizi azaltabilir. Sıvı beslenme nedeniyle psikolojik gerginlik ve stres oluşabilir. Diyete uyum sürecinde mide bulantısı olabilir. Uzun süreli sıvı diyet kas kaybına neden olabilir.

 

Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara yakalanma riskiniz yüksektir. Uzun süreli kullanım karaciğer ve böbrek sorunlarına yol açabilir. Düzensiz adet görmeye neden olabilir. Sıvı diyet, kısa sürede sonuç veren bir diyettir. Bununla birlikte, uzun süreli kullanım kişilerde aşırı istek uyandırabilir.

Bir çalışma, obez kişilere 28 hafta boyunca sıvı diyet verildiğini buldu. Yorgunluk, sıvı bir diyette tüketilmesi gereken vitamin ve minerallerin çoğundan yoksun olduğu için sıvı bir diyette görülür. günlük olarak. Sıvı gıdalar bağışıklık sistemini zayıflatabilecekleri için uzun süre kullanılmamalıdır.

Kimler Sıvı Diyeti Yapmamalıdır?

Düzenli olarak ilaç kullananlar sıvı diyeti uygulamamalıdır. Kronik hastalığı olan kişiler de detoks diyetine başlamadan önce bir uzmana danışmalıdır. Sorunları olan kişilerin bu diyeti uygulamamaları tavsiye edilir.

Kanser hastaları, hamile ve emzirenler, şeker hastaları ve kan sulandırıcı kullananlar sıvı beslenmemelidir. Detoks programları sürekli kullanımda daha fazla soruna neden olabilir. Bu nedenle profesyonel rehberliğinde kullanılması tavsiye edilir.

Sıvı Diyeti Yağ Yakar mı?

Sıvı diyet, yaktığınızdan daha az kalori aldığınız bir diyete benzer şekilde çalışır. Bu öğünler, porsiyon kontrolündeki varsayımları ortadan kaldırarak yardımcı olur.

 

Çiğnemekte zorluk çekiyorsanız da yardımcı olur. Ancak sonuçlar uzun sürmeyebilir. Kalorileri azaltmak, enerjiyi korumak için metabolizmanızı önemli ölçüde yavaşlatır. Diyetinizi değiştirmezseniz, sıvı diyeti bıraktıktan sonra verdiğiniz kiloları geri alabilirsiniz.

Sıvı Diyeti En Fazla Kaç Gün Yapılır?

Sıvı diyeti ile ilgili zorluklardan biri, belirli bir günde yeterli besin alıp almadığınızı bilmektir. Her 15 dakikada bir rahat bir miktar alarak başlayın. Bir seferde çok fazla içmek yerine küçük bir bardaktan yudumlamayı deneyin. Günde 6-8 sıvı öğüne kadar planlamanız gerekebilir. Öğünler ise sınırlı bir süreyi geçmemelidir.

Sıvı Diyet Süreci

Bu tür sıvı diyet ile kişi herhangi bir katı gıda yemez. Alternatif olarak sıvı formda da alabilir. Herhangi bir diyet kısıtlaması yoktur. Tam bir sıvı diyeti daha besleyicidir ve daha geniş bir tat yelpazesine izin verir.

Sıvı diyetler sadece sıvıları değil, az miktarda da olsa püre diyetleri de içerir. Diğer tüm sıvı diyet türlerinde olduğu gibi, tam bir sıvı diyetten yeterli lif, protein ve vitamin almak zor olabilir. Uzun bir süreye yayılmamalıdır.

Özellikle uzun zamandır  sıvı beslenmeyi düşünüyorsanız mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Bunun nedeni, zamanla vücuttaki çeşitli seviyelerin, özellikle B12, A vitamini ve demirin düşebilmesidir ve besin takviyesi almanız gerekebilir.

Sıvı Diyet Kaç Kilo Verdirir?

Çoğu insanın sıvı diyeti izlemesinin tek nedeni vücutlarındaki fazla kilolardan kurtulmak ve sağlıklı, ideal kiloya ulaşmaktır. Sıvı beslenme doğru ve dengeli kullanıldığında istenilen sonuçlar elde edilir. Önemli olan aldığınız besinlerin besin değerlerine dikkat ederek, vücudunuzu yormayacak şekilde kısa sürede yapmanız ve ara verdikten sonra tekrar yapmanızdır.

Ayda bir veya iki kez de olsa vücutta biriken atık ürünler dışarı atılacaktır. Metabolizmanızın ve sindirim sisteminizin daha verimli ve sağlıklı çalışmasına destek olur. “Sıvı diyet ne kadar kilo verdirir?” sorusu yaşınıza, cinsiyetinize, mevcut kilonuza, boyunuza, sağlık durumunuza, kullanılan sıvı diyet yöntemine, öğünün uzunluğuna ve daha birçok faktöre bağlıdır. Dolayısıyla net bir tablo ortaya koyup insanları yanılsamaya sürüklemek doğru değil.

Sıvı diyeti listesi süreci başladığında, vücudunuzda birikmiş olan yaklaşık 4 kilo fazla toksini dışarı atıyor olacaksınız. Sıvı bir diyetle, birdenbire 40 kilo vermeyi beklemeyin, bu da birçok olumsuz sağlık sonucuna yol açar.

Uzun süre sıvı diyeti ile devam edip sağlık sorunlarına neden olmak yerine, istediğiniz oranda kilo vermek için yavaş yavaş sıvı diyet ile normal katı diyet arasında geçiş yapabilirsiniz. Sıvı bir diyetle aldığınız içeceklerin kalorisi daha az olacağı için kilo veremezsiniz. Normal bir diyete geçebilir ve kalorilerinizi dengeleyebilirseniz, ayda 20 kilo kaybı yaşayabilirsiniz. Verdiğiniz kilonun kas değil yağ olduğundan emin olunması gerekir.

Kaynak: Cemre

Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum