Isparta Gezilecek Yerler

Isparta gezilecek yerler ile ilgili sizin için bir araştırma yaptım. Akdeniz bölgesinde kalan Isparta ülkemizde gül cenneti olarak da biliniyor. Oldukça zengin ve bereketli topraklara sahip olan Isparta asırlardır yerleşim yeri olarak kullanılmış ve halen kullanılmaya devam ediyor. Toros manzaraları, benzersiz kokulu lavanta ve gül bahçeleri, tarihi yerleri ile yerli ve yabancı turistler tarafından uğranan noktalarından bir tanesi. Son zamanlarda lavanta tarlalarına ilginin artması ile Kuyucak turizminde artış yaşandı buna bağlı olarak da 2018 senesinde 2 adet beş yıldızlı otel açıldı. Eşsiz kokusu ile insanı büyüleyen Isparta gezilecek yerleri inceleyelim.

Isparta Gezilecek YerlerIsparta Gezilecek YerlerIsparta Gezilecek Yerler

İçindekiler

 • Eğirdir Gölü
 • Kovada Gölü
 • Beyşehir Gölü
 • Kuyucak Köyü
 • Süleyman Demirel’in Köyü İslam Köy
 • Pisidia Antiokheia Antik Kenti
 • Adada Antik Kenti
 • Akpınar Köyü Seyir Terası
 • Altın Kum Plajı
 • Bedre Koyu Plajı
 • Yeşil Ada
 • Can Ada
 • Karacaören Baraj Gölü
 • Zindan Mağarası
 • İnönü Mağarası
 • Ay İni Mağarası

Eğirdir Gölü

Eğirdir gölü yani bir diğer adıyla yedi renkli göl ülkemizin ikinci büyük tatlı su gölü olduğu biliniyor. Doğal içme suyu havzasına da sahip olan göl içerisinde bulunan biyolojik çeşitlilikten dolayı uluslararası bir öneme sahiptir. Ülkemizde bulunan 454 kuş çeşidinin 225 tanesi eğirdir gölünün çevresinde bulunmuyor. Bölge halkı tarafından içme suyu, tarım ve balıkçılık yapmak içinde kullanılıyor.

Isparta Gezilecek YerlerIsparta Gezilecek YerlerKovada Gölü

Kovada gölü yaban hayat çeşitliği ve flora bakımından zenginliği ile bölgenin eşsiz güzelliklerinden biridir. Bölgede bulunan diğer göllere göre daha sığ olan bu göl ekonomik açıdan büyük katkı sağlıyor ve elektrik ihtiyacını da karşılıyor. Gölü de içerisine alan milli parkın içerisinde yürüyüş yapabilir, balık tutabilir, kamp yapabilirsiniz.

Isparta Gezilecek YerlerIsparta Gezilecek YerlerBeyşehir Gölü

Beyşehir gölü Toroslardan anamas dağlarının boyunca uzanan Beyşehir gölü tektonik çukurun su ile dolmasıyla oluşmuştur. Ülkemizin 3. Büyük gölü olarak bilinen Beyşehir gölü bölgenin su ihtiyacını karşılıyor. Kovada olduğu gibi Beyşehir gölünü de içerisine alan park içinde su ve dağ sporlarınızı yapabilirsiniz.

Isparta Gezilecek YerlerIsparta Gezilecek YerlerKuyucak Köyü

Kuyucak köyü yaz mevsimi geldiği zaman sosyal medyada gördüğümüz rengi ve manzarası ile bizi büyüleyen manzara resminin asıl yeri Kuyucak köyüdür. Büyüleyici manzarası ile adeta Fransa’daki provence manzaralarını aratmıyor. Sizde bu eşsiz güzelliği fotoğraflardan değil de  yerinde görmek istiyorsanız haziran ayı sonun ve temmuz ayı başı gibi Isparta gezilecek yerlerde olan Kuyucak köyünü ziyaret edin.

Isparta Gezilecek YerlerIsparta Gezilecek YerlerSüleyman Demirel’in Köyü İslam Köy

Süleyman Demirel’in köyü İslam köy 9. Cumhurbaşkanımız olan Süleyman Demirlin doğmuş olduğu köy evi Demirel vakfı tarafından müzeye çevrilmiştir ve bahçesine Süleyman Demirel’in  anısına bir külliye yapılmıştır. Külliyenin içerisinde Demirel’in hayatına dair epeyce fotoğraf ve kişisel eşyalarını görebilirsiniz. Köyde halen yaşam devam ediyor. Ve eskiden olduğu gibi köyden kadınlar taş fırınlarda mis gibi kokulu ekşi mayalı köy ekmeği yapıyorlar.

Isparta Gezilecek YerlerIsparta Gezilecek YerlerPisidia Antiokheia Antik Kenti

Pisidia antiokheia antik kenti milattan önce 275 senesinde Helenistik döneminde yaşam alanı olduğu tahmin ediliyor ve şehir kalıntılarını görmeniz mümkün. Bizanslılar zamanında ise Hristiyanlık için dini bir yer oldu. Bunun sebebi ise azis paul milattan sonra 46-62 seneleri arasında buraya üç kez gelerek Hristiyanlığın temelini atmış. Hac merkezi olarak kabul edilen antik kente günümüzde halen Hristiyanlar gelip ziyaret ediyor.

Isparta Gezilecek YerlerIsparta Gezilecek YerlerAdada Antik Kenti

Adada antik kenti sütçüler ilçesinde bulunan dağlık aarazi üzerine kurulmuş psidia antik kentlerindendir. Fazla bozulmadan günümüze kadar gelen antik kent çok fazla bilinmiyor. Kesin kuruluş tarihinin ne zaman olduğu bilinmeyin kentin milattan 2.yy olduğu tahmin ediliyor. Isparta gezilecek yerlere ekleyip buraya geldiğinizde antik yolunu romalılardan kalan tapınaklarını, anıtsal çeşmeyi, yönetim binasını görebilirsiniz.

Isparta Gezilecek YerlerIsparta Gezilecek YerlerAkpınar Köyü Seyir Terası

Akpınar köyü seyir terası tepeden Eğirdir gölünü, yeşil ve can adalarını, boyaz ovayı rahatlıkla görebilirsiniz. Akpınar köyü camisinden başlayarak yürüdüğünüzde prostanna antik kent kalıntılarını da inceleyerek tepeye çıkabilirsiniz.

Isparta Gezilecek YerlerIsparta Gezilecek YerlerAltın Kum Plajı

Altın kum plajı sakin ve yüzmek için ideal olan bu göl koy olduğu için ince kumludur. Adını da buradan almaktadır. Sığ bir göl olduğu için kıyıdan 200 metre açılsanız dahi boyunuzu geçmeyecektir. Yapılan incelemelerden sonra mavi bayrak alan altın kum plajında soyunma kabinleri duş ve kamp alanı mevcuttur.

Isparta Gezilecek YerlerIsparta Gezilecek YerlerBedre Koyu Plajı

Bedre koyu plajı bedre köyünün kıyısında yer alan bu plaj Türkiye’nin 3. Büyük gölü olarak biliniyor. Tahminen 160 bin metrekarelik alanda 1500 metre uzunluğunda sahil şeridi vardır. İçerisinde soyunma odaları, duş ve aquapark bulunuyor.

Isparta Gezilecek YerlerIsparta Gezilecek YerlerYeşil Ada

Yeşil ada en gözde turizm mekanlarından biridir. Merkeze 1km uzaklıkta bulunan bu ada yerli ve yabancılar tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. İçerisinde ada cami, aya stefanos kilisesi, yeşil ada hamamı ve şeyh muslihiddin türbesini gezerek hem tarihi yapıları inceleyip hem de tatilinizi yapabilirsiniz.

Isparta Gezilecek YerlerIsparta Gezilecek YerlerCan Ada

Can ada Eğirdir ile yeşil ada arasında kalıyor. 1933 senesinde Atatürk’ün Eğirdir’i ziyareti sırasında gittiği yer aktif olarak piknik yapmak için kullanılıyor. İçeride çadır ve karavanla doğa tatilinizi yapabilirsiniz.

Isparta Gezilecek YerlerIsparta Gezilecek YerlerKaracaören Baraj Gölü

Karacaören baraj gölü 1989 senesinde yapılan enerji üretimleri santrallerindendir. Gölgenin sulama ihtiyacını karşılayan göl Isparta gezilecek yerler de önemli bir noktadır. Etrafını çevreleyen kızılçam ve anıt ağaçları ile size benzersiz bir manzara sunuyor. Yılın her mevsiminde yerli ve yabancı turistlerin geldiği barajda su sporları yapabilirsiniz.

Isparta Gezilecek YerlerIsparta Gezilecek YerlerZindan Mağarası

Zindan mağarası deniz seviyesinden 1300 metre yükseklikte yer alan mağara 765 metre uzunluğu ile dikkat çekiyor. Mağaranın sonunda hamam denilen mozaik biçimde kalsit kristallerinin olduğu bölge oldukça etkileyici. Kalsiyum ve magnezyum açısından yüksek değerlerde olan mağara eski medeniyetlerin izlerini taşımaya devam ediyor.

Isparta Gezilecek YerlerIsparta Gezilecek Yerlerİnönü Mağarası

İnönü mağarası İnönü tepesinin yamacında bulunuyor. doğu roma ve geç roma zamanlarından kalan seramik parçalarını görebilirsiniz. Buda burada bir yaşam merkezinin olduğunu bize gösteriyor. Şehrin en ünlü doğal yerlerinden olan mağara dar galeriden oluşuyor. Mağazada yapılan kazı çalışmaları sonucunda iskelet parçaları bulunduğu için geçmişte buranın mezar olarak kullanıldığı düşünülüyor.

Isparta Gezilecek YerlerIsparta Gezilecek YerlerAy İni Mağarası

Ay ini mağarası roma ve Bizans döneminde sığınak olarak kullanıldığı düşünülüyor. Toplamda 407 metre uzunluğa sahip olan mağaranın içerisinde su deposu olarak kullanılan bent ve sarnıçlar bulunuyor.

Isparta’da gezilecek yerleri başlıklar altında toplayacak olursak;

Isparta da gezilecek mağaralar; zindan mağarası kuz mağarası inönü mağarası ay ini mağarası pınar gözü mağarası Sorgun mağarası peynir ini mağarası karataş mağarası gümüş ini mağarası güvercinlik mağarası kapı kaya mağarası

Isparta da gidilecek plajlar; altın kum plajı, bedre koyu plajı, yeşil ada, can ada.

Isparta da gezilecek doğal yerler; Eğirdir gölü, karaca ören baraj gölü, kovada gölü, Beyşehir gölü, yazılı kanyon, yaka kanyonu, lavanta vadisi, Dede göl dağı, gelincik dağı, tota yaylaları ve içmeleri, melikler yaylaları.

Eğirdir gezilecek yerler Eğirdir çarşısı, barla köyü, eski Eğirdir evi, Akpınar seyir terası, Dündar Bey medresesi, kovada gölü Milli Parkı, Davraz kayak merkezi.

Isparta’da ne yenir yufka ekmeği, bakla borani, banak, şalgam aşı, sazan dolması, Tatar mantısı, dirgit, zıplak, Yalvaç keşkeği, Yalvaç güllacı.

Isparta kaç günde gezilir gezmek için 3-4 güne ihtiyacınız vardır.

Isparta’ya hangi mevsimde gitmeliyim Haziran temmuz ayları olan hasat dönemlerinde gitmelisiniz.

Kaynak: Cemre

Isparta Gezilecek Yerler Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum