Su Diyeti Nasıl Yapılır? Su Diyeti Faydaları

Kilo vermek ve incelmek isteyen pek çok kişi yapabilecekleri diyet listelerini araştırmaya başlıyorlar. Özellikle yaz aylarının gelmesi ile birlikte su diyet oldukça gündeme gelmeye başladı. Çok sık konuşulan su diyeti gerçekten kilo verimine destek oluyor mu? Su diyeti yapmak sanıldığı kadar sağlıklı mı?

Su diyeti en genel anlamı ile su ve sıvı içeriğinin yoğun olduğu, başka gıdanın tüketilmediği, kalori açığı oluşturmak için son derece düşük kalorili olarak hazırlanan bir diyet ve beslenme programıdır. İnsan vücudunun neredeyse yüzde 70’lik kısmının sudan oluştuğu düşünüldüğü zaman, vücudun su dengesinin korunmasının oldukça önemli olduğu ifade ediliyor. Su insan hayatının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Vücudun sistemlerinin çalışmaya devam etmesi için önemlidir. 

Vücutta susuzluk çeşitli hastalıkları beraberinde getirdiği gibi bir süre sonra kişiyi ölüme sürükleyebiliyor. Uzmanlar vücudun sağlıklı bir şekilde hayatına devam edebilmesi için günlük bazda en az 2.5 litre su içilmesi gerektiğini vurguluyorlar. Diyetisyenler de beslenme programı hazırlarken su tüketimi için ciddi bir mesai ayrılmasını öneriyorlar. 

Su diyetinin gündeme gelmesi ile birlikte, hızlı şekilde kilo veriminin gerçekleştiği ifade ediliyor. Suyun hayatımız için bu kadar önemli olduğu bilinirken su diyeti daha fazla sıvı tüketiminin gerçekleştirilmesini amaçlayan bir diyet programıdır. Su tüketiminin artırılması ile birlikte vücutta bulunan toksinlerin atılması, bağırsak faaliyetlerinin hızlandırılması sağlanıyor. Böylece kilo verimi hızlı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Bir süre sonra vücutta tokluk hissinin de yaşanması amaçlanıyor. 

Su Diyeti Nasıl Yapılıyor?

Su diyeti uzmanlar tarafından verilen önerilere göre sadece 7 gün boyunca uygulanması gerekiyor. 7 günlük süreç içerisinde günde en az 2.5 ile 3 litre arasında su tüketilmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra vücudu dengede tutacak başka sıvı alımlarının da gerçekleştirilmesi öneriliyor. Beslenme listesinin detaylarında meyve suları, detoks suları, sebze çorbaları ve bitki çayları da yer alıyor. Herkese uygun bir beslenme programı değildir çünkü günlük alınan kalori miktarı oldukça düşüktür. 

Düşük kalorili bir beslenme programı olduğu için asıl amaç kalori açığının oluşturulmasıdır. Birkaç gün içerisinde beslenme kaynaklı olarak metabolizmayı da hızlandırdığı öğrenildi. Yüksek besin değerine sahip sıvıların da beslenmeye dahil edilmesinin ardından liste biraz daha zenginleştirilebilir. 

Su Diyeti ile Kaç Kilo Verilir?

Su diyetini bir haftadan daha fazla uygulamak sağlık için tehlike oluşturabilir. Bir haftalık süreçte metabolizmaya ve kişiye göre 7 8 kilo vermek mümkündür. Su diyeti oldukça düşük kalorili bir diyet olduğu için şeker hastaları, böbrek hastaları, karaciğer yetmezliği bulunanlar, tansiyon hastaları ve gut hastaları gibi kronik hastalıkları bulunan kişilerin uygulaması kesinlikle tehlikelidir. 

Düşük kalorili olan diyetlerin uzun süreli uygulanması kişilerde uzun vadede pek çok sağlık problemine neden olabilir. Uzmanlar aynı zamanda kısa vadede kilo vermenin metabolizmayı olumsuz etkilediği, vücutta belirli deformasyonlara neden olabileceği, kronik hastalıklara neden olabileceği belirtiliyor. Su diyetini bilinçsiz bir şekilde yapmak yerine, kişiye özel sıvı tüketimi sağlanabilen beslenme programlarını tercih etmek, uzman bir destek alarak ilerlemek uzun vadede daha sağlıklı ve kalıcı kilo vermeye yarıyor. 

Kaynak: Cemre

Su Diyeti Nasıl Yapılır? Su Diyeti Faydaları Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum