Sultan Papağanı Kaç Yıl Yaşar?

Sultan papağanı kaç yıl yaşar? Pcittacea familyasından gelen papağanların fizyolojik özelliklerine baktığımızda, karşımıza; renkleri parlak, gövdeleri tombul, gagaları kalın ve kıvrık, sıcak yerleri seven kuş türleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sultan papağanı kaç yıl yaşar? Papağanların bazı türleri portakal büyüklüğündeyken kimisi ortalama bir kedi gibi büyük olabilir. Nasıl ki insanların yaşam süreleri ve boyutları birbirinden farklıysa aynı durum papağanlar için de geçerlidir.

Papağan yaşam süresi bulundukları ortamdan direkt etkilenir. Evcil olan ve uygun şartlar sunulan bir papağan ile doğada yaşayan bir papağanın yaşam süreleri birbirinden farklılık göstermektedir.

Sultan papağanı kaç yıl yaşar? Papağanlar tür çeşitliliği açısından geniş bir yelpazeye sahip kuş türüdür. Bunlardan bazıları; Pakistan papağanı, Sultan papağanı, Kakadu papağanı, Jako papağanı ve Cennet papağanıdır.

Sultan papağını diğer türler arasında en dikkat çeken ve talep gören türdür. Çünkü kelime öğrenme kapasitelerinin fazla oluşu, duygusal ve zeki olmaları, insanlara uyum sağlama konusunda iyi olmaları dikkat çeken özellikleri arasında yer almaktadır.

Sultan papağanı kaç yıl yaşar? Evcil kuşlar arasında en revaçta olan Sultan papağanının yaşam süresi ortalama 15-20 yıldır fakat kendisine uygun ortam ve koşullar sunulduğunda bu süreyi biraz daha uzatmak mümkündür.

Sultan papağanı kaç yıl yaşar? Kafalarındaki ibrikle tanınan ve sarı ve gri renklere sahip bu papağanın taklit yeteneği de oldukça gelişmiştir. Sultan papağanı kafeste kaç yıl yaşar diye sorduğumuzda bu sorunun cevabı ona nasıl bakıldığıyla doğru orantılıdır. Çeşitli özellikleriyle de popüler olan sultan papağanına uygun bir bakım ortamı sunulduğunda kafeste ortalama 25 yıl yaşatmak mümkündür. Bunun için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan bazıları;

  • Yaşam sürelerinin sonlarına geldikçe sultan papağanlarını sık sık veterinere götürmek gerekir. Çünkü yaşlandıkça çeşitli hastalıklar geliştirmeye başlarlar ve erken müdahale edilmesi gereklidir.
  • Doğada oldukça güçlü ve hızlı hareket eden Sultan papağanlarına kafeste de aynı imkân tanınmalıdır. Bu yüzden kafeslerinde kanatlarının rahat hareket etmesi için kafesin geniş olması gereklidir.
  • Güneşlenmeyi sevdikleri için kafeslerinin güneş alması gerekmektedir.
  • Gaga ve tırnak bakımı düzenli olarak yapılmalıdır.
  • Kafeslerini temiz tutmak gerekir.
  • Verilen yeme ek olarak sevdikleri bazı meyve ve sebzeler de vücut gelişimi ve sağlığı açısından da verilmelidir.

Sultan papağanı kaç yıl yaşar? Bu tür hususlara dikkat edildiğinde hem Sultan papağanı hem de diğer papağanlar için kafesteki yaşam sürelerini uzatmak mümkündür. Sultan papağanları 1.5 yaşına geldiğinde artık üremeye hazırdır. Sultan papağanı kaç yumurta yapar? Çiftleşirken hep aynı papağanı istedikleri için Sultan papağanları tek eşlidir. Çiftleşmeleri için papağanlar yalnız bırakılmalı ve uygun mahremiyet ortamı sunulmalıdır. Çiftleştikten 10-15 gün sonra yumurtlama dönemi başlar. Birer gün arayla 4 yumurtlama gerçekleşir. Sevimli ve sakin olan Sultan papağanı kaç TL? Yaşına ve renklerine göre yine farklılık göstermekte olup ortalama 300-1000 TL arasında değişmektedir.

Diğer papağan türlerine bakacak olursak Kakadu papağanı papağanlar arasında gagası en ileri olandır. Kakadu papağanları kızdığında yüzü maviye döner. Kelime öğrenme haznesi diğer türlere göre daha düşüktür.

Diğer türlere göre Kakadu papağanı, insanla daha hızlı bir bağ kurar hatta sahibine bağımlı bir hâle bile gelebilir. Kakadu papağanı kaç yıl yaşar? Ortalama 40-90 yıl arası yaşarken bazı türlerinin 100 yıldan fazla yaşadığı da görülmektedir.

Sultan papağanı kaç yıl yaşar? Bir diğer tür olan Cennet papağanlarına bakacak olursak, karşımıza rengârenk bir kuş çıkar. Cennet papağanları, Orta Afrika’ya özgü olduğundan o coğrafyada kendilerine daha çok rastlanır. Enerjisi yüksek, suyu seven, tek eşli, zeki, konuşmayan ama çok öten bu kuş türü de evde bakılmak için talep görmektedir. Cennet papağını kaç yıl yaşar?  Ortalama 15-25 yıl arası değişmektedir.

Pakistan papağanları görüntü açısından Cennet papağanlarını andırmaktadır ama aynı değillerdir. Pakistan papağanının tüyleri yeşilin tonlarında gidip gelmektedir bazen de yeşil ağırlıklı olup aralarda mavi veya sarının tonları da görülebilmektedir. Bir diğer adıyla Amazon papağanı olarak da bilinir.

Sultan papağanı kaç yıl yaşar? Evcilleştirmesi zor olan bir türdür bu yüzden sabır ister. Pakistan papağanının fiyatları evcilleştirme durumuna göre farklılık gösterdiğinden fiyat aralığı 800-2500 TL arası değişmektedir. Pakistan papağanı kaç yıl yaşar? Ortalama 15-30 yıl arasıdır.

Renkli papağan türleri arasından sıyrılan, gri ve beyaz renginin birlikte hâkim olduğu Jako papağanından bahsedecek olursak uzmanlara göre en zeki kuş türüdür. İyi bir eğitim verilirse bin kelimeye kadar öğrenebilirler. Sorduğunuz sorulara bile mantıklı cevaplar vermeye çalıştığı görülür. Bu özellikleriyle de insanlar Jako papağanına ilgi duyar.

Jako papağanlar kaç yıl yaşar? Uzmanlara göre geliştirdikleri taklit yeteneği, onların gelişmiş zekâlarının belirtisidir. Papağanların hepsinin ilgiyi sever ve ilgi göremezlerse davranışlarında bozukluklar meydana gelebilir. Jako papağanları da ilgi göremediklerinde kendi tüylerini yolmaya eğilimlidir. Yalnız kalmaktan en hoşlanmayan kuş türü arasındadır.

Sultan papağanı kaç yıl yaşar? Bazı türleri ise çok fazla ilgiden dolayı tüylerini yolabilir. Çok konuşmanın olduğu veya tamamen sessizliğin hâkim olduğu bir ortama uygun yapıda değillerdir. Jako papağanı için konuşmanın ve sessizliğin dengeli olduğu ortamlar sunulmalıdır. Bir Jako Papağanınız olsun isterseniz eğer fiyatları oldukça değişkenlik göstermektedir. Jako papağanının fiyatları yaşına, konuşabilme yeteneğine göre değiştiğinden fiyat aralığı da 3.000 ile 40.000 TL arasında değişebilmektedir.

Kaynak: Cemre

Sultan Papağanı Kaç Yıl Yaşar? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum