Tam Buğday Ekmeği Kilo Aldırır mı? Zayıflatır mı? 1 Dilim Kaç Kalori?

Bir insanın sağlıklı kalabilmesi için beslenmesi ve bu beslenmenin dengeli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Her insanın kilosuna, yaşına, sağlık durumuna, yaşadığı çevreye ve hayat tarzına göre kalori ihtiyacı bir birinden farklıdır. Bu bakımdan yapılan bir diyet, uygulayan kişiye göre farklı etkiler yaratır. Örneğin aynı diyet aynı süre yapılsa bile birini zayıflatırken diğerine kilo aldırabilir. 

Beyaz Ekmek VS Tam Buğday Ekmeği

Bir insanın sağlıklı beslenebilmesi için suya, çeşitli elementlere, vitaminlere, minerallere, proteine, yağa ve karbonhidratlara ihtiyacı vardır. Mineral ve karbonhidrat için en büyük kaynak ekmektir. Özellikle de Türk toplumu ekmeği sever ve çok tüketir. Dengeli beslenmek için gerçekten de ekmeğe ihtiyaç vardır ama burada önemli olan konu ekmeğin niteliğidir. 

Günümüzde ekmek denince akla genelde beyaz ve iyice elenmiş undan yapılan ekmekler gelir. Oysa sağlıklı olan tam buğday unundan yapılan rengi esmerce olan ekmeklerdir. Tam buğday ekmeğinde buğdayın özü ve kepekli bölümleri de olur. Tam buğday ekmeği tam bir mineral ve lif deposudur. İnsanların bunlara ihtiyacı vardır. Ekmekten alınan lifler bağırsak sistemini düzenleyerek sindirim sorunlarının giderilmesine faydalı olur ve kolesterolün düşmesini de sağlar. 

Zayıflama ve Tam Buğday Ekmeği

Diyet listeleri uygulanırken kişinin yaşam şartları ve diğer tüm kişisel özellikleri göz önüne alınmalıdır. Ekmeğin tamamen çıkarıldığı diyetler sağlıklı değildir. Çünkü yaşamın devam etmesi için lif ve mineraller için ekmek gerekmektedir. Burada önemli olan ekmeğin miktarını ayarlamaktır. Beyaz ekmeğin kilo aldırdığı bilindiğinden birçok insan tam buğday ekmeği kilo aldırır mı? Sorusunun cevabını doğal olarak arar. Gereğinden fazla tüketilen tüm besinlerde olduğu gibi fazla yenen tam buğday ekmeği de kilo aldırır. Diğer birçok sorulan soru da tam buğday ekmeği zayıflatır mı? Şeklindedir. Evet, az tüketilen tam buğday ekmeği tok durmaya yardımcı olduğundan zayıflamaya yardımcıdır. Örneğin her öğünün yanında bir dilim ki yaklaşık 40gr.dır tam buğday ekmeği yenirse daha az açlık hissi oluşur. Bu da diğer besinlere yönelimi azaltır. Üstelik vücudun doğal olarak ihtiyacı olan karbonhidrat ve vitaminler de alınmış olur. 

Tam buğday ekmeğinin kalorisi beyaz ekmeğe göre kadar daha azdır. Buna göre 1 dilim tam buğday ekmeği kaç kalori sorusunun cevabı 85 kalori şeklinde olacaktır. Oysa aynı büyüklükteki beyaz ekmeğin yine bir dilimi yaklaşık 100 kaloridir. İnce bir dilim tam buğday ekmeği ise yaklaşık olarak 30 gr. gelir ve bu da yaklaşık 70 kaloridir.  

Kaynak: Cemre

Tam Buğday Ekmeği Kilo Aldırır mı? Zayıflatır mı? 1 Dilim Kaç Kalori? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum