Tantum Jel Ne İşe Yarar?

Tantum jel ağrı, rahatsızlık, ağız, diş etleri ve boğaz iltihabını gidermek için kullanılan ağrı kesiciler olarak bilinen bir ilaç grubuna aittir. Oral mukozit (radyoterapi veya kemoterapiye bağlı iltihaplanma), ağız yaralarının tedavisinde kullanılır. Ağrı, sinir sistemi tarafından tetiklenen ve vücutta rahatsız edici hislere neden olan bir semptomdur. Burada yaşanan ağrı donuk veya keskin olabilir. Aynı zamanda sabit olabilir veya gelip gidebilir.

Tantum Jel Neden Kullanılır?

Tantum jel, ağrı ve rahatsızlığı gidermek için kullanılan Benzidamin içermektedir. Ağrı hissi ve iltihaplanmadan sorumlu kimyasalların salınımını bloke ederek çalışmaktadır. Ayrıca yaralar üzerinde bir kaplama oluşturur ve bu nedenle ağrı, rahatsızlık ve ağız ülserlerinden kaynaklanan kızarıklık, şişme veya yanma hissi gibi iltihap semptomlarının giderilmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle günlük aktivitelerin rahatlıkla yapılmasını desteklemektedir.

Tantum jel içeriği ve bileşen yardımcıları olan etkenlere bağlı olarak yan etki gösterme riski nedeniyle doktorunuzun önerdiği şekilde kullanılması gerekir. Özellikle tıbbi durumunuza bağlı olarak, doktorunuzun size reçete ettiği süre boyunca kullanmanız tavsiye edilir. Bazı durumlarda uygulama yerinde yanma hissi ve cilt tahrişi gibi bazı yaygın yan etkiler yaşanabilmektedir. Görülen yan etkilerin bir çoğu tıbbi müdahale gerektirmeyen, ve kendi kendine düzelen etkilerdir. Ancak, bu yan etkileri sürekli olarak yaşarsanız doktorunuzla konuşmanız ve sağlık kuruluşuna başvurmanız tavsiye edilir.

Tantum Jelin Faydaları

Tantum jel, ağrı kesici  olarak bilinen ve aynı zamanda steroid olmayan antiinflamatuvar ajanlar olarak da bilinen bir ilaç grubuna aittir . Öncelikle ağrı, rahatsızlık, ağız, diş etleri ve boğaz iltihabını tedavi etmek için kullanılan Benzidramin içermektedir. Oral mukozit (radyasyon tedavisine bağlı ağız ülseri), ağız yaraları, ağız ülserleri, diş ameliyatı sonrası ağrı ve takma dişlerden kaynaklanan rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Ağrı ve şişlikten kurtulmayı sağlar ve iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

Tantum Jel Nasıl Kullanılır?

Günde 2-3 kez uygulanabilen Tantum jel tedavi uygulama alanının büyüklüğüne göre 1 ve 2 gram büyüklüğünde tüpten alınarak hafif masaj tekniğiyle sürülmelidir. Böylelikle derinin jeli emmesi sağlanmaktadır. Jelin kullanımı aksi bir tedavi aralığı bulunmuyorsa 5 gün sonunda bırakılmalıdır. Özellikle cerrahi müdahale ile ameliyat sonrası bu ürünü kullananların süresi ise 7 gündür. Ancak özellikle doktor nezaretinde kullanılması gereken ilaçlardır.

Tantum jeli boyun ağrılarınız için kullanabilirsiniz. Ancak bu ağrıların altında başka sebepler olabilir. Bu sebeple muayene olunması ve boyun ağrısına neden olan husus bulunmalıdır. Ancak ağrını giderilmesi için 5-7 gün aralığında boynunuza uygulayabilirsiniz.

Gebeler ile kullanım için yeteri kadar bir bilim araştırması yoktur. Bu sebeple yeterli veri bulunmamaktadır. Ancak hamile olanlar ve emziren anneler bu kremi kullanmadan önce doktoruna başvurması önemli hususlardan biridir.

Tantum Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İlaç kullanımları önem ve özen kadar dikkat ister. Bu anlamda Tantum jel kullanımı da dikkatli olunması gereken ilaçlardan olmaktadır. Böylelikle Tantum % 5 jel kullanımında;

·         Ciltte oluşan bozulmalar olması halinde kulanılmaması gerekir.

·         Uzun süre kullanımlar ciltte hassasiyet oluturmaktadır. Böyle bir durum kremi kullanmayı hemen kesmeniz anlamına gelir.

·         Göz, ağız ve burun deliklerine temas edilmemelidir.

·         Jelin bileşeni olan etken maddesi menzidamin HCI’ya alerjisi olanlar hiçbir zaman bu kremi kullanmamalıdır.

Tantum Jel Yan Etkileri

Seyrek olarak meydana gelse de Tantum Jel kullananlarda yan etki görülebilmektedir. Bu çerçevede seyrek olarak Hipersensitive, cillte kuruluk, döküntü, eritmem ve kaşıntı ile yanma hissi görülebilir. Nadiren ise fotosensitive reaksiyon görülebilmektedir.

Tantum Jel Ne Kadar?

Güncel olarak eczanelerde satılan % 5 50 gramlık Tantum Jel satış fiyatı 40,64 TL olmaktadır.

Kaynak: Cemre

Tantum Jel Ne İşe Yarar? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum