Tarihin en ilginç diyetlerinden birisi: Çiğne ve tükür diyeti

Çiğne ve tükür diyeti son zamanlarda oldukça popüler hal almaya başladı. Uzmanların yeme bozukluğu olarak adlandırdığı diyetin aslında diyet olmadığını bile iddia edenler var. Buna rağmen bazı diyet avcıları çiğne ve tükür diyeti hakkında br araştırma yaptılar ve yapmaya devam ediyorlar.

Tarihin en ilginç diyetlerinden birisi: Çiğne ve tükür diyeti

Çiğne ve tükür diyeti

Büyük Mastikatör nam-ı diğer Horace Fletcher, "Doğa, çiğnemeyenleri canlandıracak." felsefesini benimseyerek çiğne ve tükür diyetine öncü oldu. Bu diyeti deneyenler arasında tüm zamanların en zengin insanı olan Amerikalı işletmeci John Davison Rockefeller'da var. Zamanla çok ünlü kişilerin denemesi üzerine bir hayli popüler olan çiğne ve tükür diyeti, kendisine diyet arayanların tercihi haline geldi.

Horace Fletcher, bu diyet sayesinde 45 kiloya yakın verdiğini açıklayınca, yer yerinden oynadı. Sistemi aslında oldukça basit. Yiyecekleri ağzınızda uzun süre çiğneyerek tadına doyduktan sonra yutmadan tükürmek. Yani yiyecek ağızda ıslanınca tükürmek. Bu diyetle alakalı herhangi bir makale bilgisi olmasa da Franz Kafka gibi ünlü birçok isim bu diyeti uygulayarak olumlu sonuç aldıklarını dile getirdi.

Lakin uzmanlar besini çiğnedikten sonra yutmamanın bir yeme bozukluğu olduğundan söz ediyor. Çiğne ve tükür diyetinin bir diyet çeşidi olmadığını ve sağlıklı bir besin alışkanlığı olmadığından söz etmektedir. 

Kaynak: Cemre

Tarihin en ilginç diyetlerinden birisi: Çiğne ve tükür diyeti Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum