Tavşanlar Kaç Yıl Yaşar?

Tavşanlar Kaç Yıl Yaşar? Çocuklu aileler tarafından tavşanlar özellikle beslenmek istenen evcil hayvanlar arasında yer almaktadır. Evde beslenilen tavşanları özellikle çocuklar tarafından fazla agresif şekilde sevilmesine engel olarak onların birer canlı olduğunu unutmadan uygun hayat koşulları altında elverişli şekilde beslemek ve büyütmek gerekmektedir. Ev tavşanı birer canlı olarak görülerek yaşam haklarına saygı gösterilmelidir.

Tavşanlar Kaç Yıl Yaşar? Tavşanlar beslenme şartları ve sağlık durumlarına göre yaşam süreleri değişebilmektedir. Tavşanlar evde beslenen ve doğada yaşayan tavşanlar olmak üzere 2 tür olarak karşımıza çıkmaktadır. Evde beslenen tavşanlar oryctolagus cuniculus türüne doğa da yaşayan tavşanlar ise lepus sylvaticus türüne aittir.

Evcil tavşanlar kaç yıl yaşar?  Evde beslenen evcil tavşanların ortalama ömrü 8 ila 14 yıl arasında değişmektedir.  Evde beslenen tavşanların bakılma şartlar,  genetik yapısı,  sağlık durumlarına gösterilen özen ile alakalı olarak yaşam süreleri değişebilmektedir.

Tavşan cinsleri arasında yer alan minyatür veya cüce olarak isimlendirilen cinslerin büyük vücut yapısına sahip tavşanlara göre daha uzun yaşadıklarını söyleyebiliriz. Tavşanların beslenmeleri birçok hayvanda olduğu gibi özel besin ihtiyaçları doğrultusunda gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Tavşanların günlük besinleri içerisinde yeterli derecede vitamin, mineral, lif yapısı yoğun olan besinler yer almalıdır.

Tavşanlar Kaç Yıl Yaşar? Tavşanlar için hazırlanan özel pelet yemler, sebzeler, özel mamalar ve meyveler beslenmelerinde önemli bir rol almaktadır. Tavşanların beslenmelerinde besinlerin yeterli ölçüde ve dengeli şekilde verilmesi önemlidir.

Tavşanların sağlık koşullarını belirleyen önemli durumlardan birisi ise hastalıklara yol açan parazitlerdir. Tavşanların günlük temizliği, ellerinin yıkanması, günlük bakımlarının yapılması zararlı parazitlere yakalanmamaları açısından önemlidir.

Tavşanlar dişilerin de meme ve yumurtalık, erkek tavşanlarda ise testis kanserine yakalanma ihtimali yüksektir. Tavşanların kısırlaştırılması potansiyel risk olarak görülen bu kanser türlerinin önüne geçilmesi açısından oldukça önemli bir önleyici faktördür.

Evcil tavşanlar nerede yaşar? Tavşanlar evcil olarak beslendikleri evlerde sağlıklı bir hayat örgüsü içerisinde yaşamaları için geniş yaşam alanlarına ihtiyaç duymaktadır. Sürekli olarak kafes içerisinde kalan belirli oda ve oyuncaklara sabit kalarak yaşayan tavşanların ömrünün kısalması önlenemez bir durumdur. Çok fazla strese maruz bırakılmadan geniş alanlara sahip ortamlarda beslenen tavşanlar daha sağlıklı bir yaşam geçirdiğini söyleyebiliriz.  Özellikle kedi ve köpek beslenen ailelerde tavşanım beslenilmesi tavşan da panik ve strese yol açtığı için sağlık problemleri ortaya çıkarabilmektedir.

Tavşanlar Kaç Yıl Yaşar? Tavşanlar uzun kulakları uzun arka ayakları tüylü kuyruk yapısıyla farklı cins ve boyutlarda bulunabilmektedir. Tavşanlar doğduktan 7 gün sonra anneleri tarafından bakımları tamamlanıp kendi kendilerine doğada yaşama bırakılırlar. Tavşanların hayatta kalabilmesini sağlayan en önemli biyolojik özelliklerinden biri ise küçük ön dişleri ve azı dişleri arasındaki boşluk sebebiyle kemirgen yapılarıdır.

Doğada yaşayan tavşanlar soğuk hava şartları altında yaşayabilmeleri için kimi zaman toprak altında yaşayabilmektedir. Genel olarak evde beslenilen tavşanlar yeşil yapraklı marul, dereotu, maydanoz salatalık, lahana gibi sebzeler yiyebilmektedir. Belirtilen sebzelerin dengeli olarak verilmesi önemlidir. Tavşanlar tarafından aşırı derecede tüketilmesi durumunda ishal ve guatr gibi hastalıklar ortaya çıkabilmektedir.

Tavşanlar Kaç Yıl Yaşar? Tavşanlar su tüketmeyi oldukça seven ve ihtiyaç duyan hayvanlardır. Bu yüzden evcil olarak evlerde beslenen tavşanların su ihtiyaçlarını sürekli kontrol etmek gerekmektedir. Tavşanlar sindirim sistemleri yapılarıyla et ve et ürünleri sindirmeye uygun biyolojik yapıları yoktur. Bu yüzden tavşanların besinlerine kesinlikle etçil ürünler katılmamalıdır.

Tavşan cinsleri arasında yer alan beyaz tavşanlar kaç yıl yaşar? Beyaz tavşanlar ortalama olarak 10 ila 12 yıla kadar bir ömre sahip olduğunu söyleyebiliriz. Beyaz tavşanların genel olarak üreme mevsimleri ocak ayından itibaren başlar ve Ağustos ayına kadar sürmektedir. Beyaz tavşanlar beyaz tüy rengi, küçük boyutları sayesinde evde sahiplenmek açısından oldukça elverişli özelliklere sahiptir. Evde beslenme açısından tuvalet alışkanlığını kolayca kazanabilme yeteneğine sahip olan beyaz tavşanların en sevdikleri yiyecek arasında havuç gelmektedir.

Tavşanlar Kaç Yıl Yaşar? Tavşan cinsleri arasında yer alan cüce tavşanlar minik boyutları ve sakin yapıları sayesinde hayvan severlerin evde beslediği en gözde hayvanlar arasında yer almaktadır. Cüce tavşanlar yumuşak tüy yapıları ve sevimli, sempatik yüzleriyle her zaman ilgi odağı haline gelmiştir. Cüce tavşanların anavatanları Hollanda’dır. Cüce tavşanların tüyleri kısa ve sık yapıda olduğu için tüy bakımları ve kulak temizlikleri önemlidir. Cüce tavşanlar oyun oynamayı seven ve enerjik yapılarıyla çok fazla hareket etmektedir. Cüce tavşanlar kaç yıl yaşar sorusuna cevap olarak ise ortalama olarak 11 yıl yaşadıklarını söyleyebiliriz.

Tavşanlar Kaç Yıl Yaşar? Yaban tavşanı yani diğer bir adıyla yabani tavşan olarak geçen tavşan türü uzun arka bacakları ve kısa ön bacakları ile çok hızlı hareket edebilen bir özelliğe sahiptir. Yabani tavşan sürekli büyüyen 2 çift üst kesici dişe sahiptir. Yaban tavşanı kaç yıl yaşar sorusuna cevap olarak yaban tavşanların ortalama olarak 10 yıl yaşadığını söyleyebiliriz.

Yaban tavşanları günlük faaliyetlerinde genel olarak sabahın erken saatlerinde itibaren yuvalarından çıkarak gün batımına kadar hareketli bir hayat geçirmektedir. Yaban tavşanların günlük hayatlarında yiyecek madde bulma çabaları ve kendi cinsleri ile beraber oyun oynamaları gün içerisinde en çok yaptıkları faaliyetler arasında yer almaktadır.

Tavşan cinsleri arasında yer alan Lop Tavşan’ının ana vatanı Hollanda’dır.  Egzersiz ihtiyaçları oldukça yüksek olan lop tavşanlar çok zeki bir tavşan türüdür.  Tuvalet eğitimi alabilme, isimlerini öğrenebilme gibi yeteneklere sahiptir. Lop tavşanlar kaç yıl yaşar sorusuna yönelik yaptığımız araştırmalarda ortalama olarak 10 yıllık bir yaşam sürelerinin olduğunu söylemek mümkündür. Lop tavşan türü Hollanda cüce tavşanı ile Fransız lop tavşanını melezlenmesi sonucu ortaya çıkan tavşan cinsidir.

Tavşanlar Kaç Yıl Yaşar? Tavşan cinsleri arasında Aslanbaş tavşan türleri de yer almaktadır. Aslanbaş tavşan türleri Swiss fox ve Belçika cüce tavşanları tarafından melezlenerek oluşturulduğu bilinmektedir.  Aslanbaş tavşanlar ortalama olarak bir buçuk kilogram ağırlığa, küçük dik kulaklara ve yumuşak tüylere sahiptir. Hareketli yapısı ve evde beslemek için küçük çocuklarla olan sosyal bağı önemli özellikleri arasında yer almaktadır. Aslanbaş tavşanı kaç yıl yaşar sorusuna yaptığımız araştırmalar sonucunda ortalama olarak 12 yıllık bir ömre sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Aslanbaş tavşan türlerinin en fazla görülen sağlık sorunları arasında diş rahatsızlıkları yer almaktadır. Aslanbaş tavşan türlerinin dişleri sürekli uzadığı için dişlerinin bakımı ve törpülenmesi önemlidir. Aslanbaş tavşanın beslenmesi lifli sebzeler ve kaliteli saman ile yapılarak diş rahatsızlıklarının önüne geçilmesi mümkündür. Aslanbaş tavşanların dişleri aşırı uzamış durumda ise yemek yemekte oldukça zorluk çekerler. Bu durum ise yetersiz beslenmeye sebep olacağı için çeşitli sağlık sorunları riskine ortaya çıkarmaktadır

Kaynak: Cemre

Tavşanlar Kaç Yıl Yaşar? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum