Tebligat Nedir?

Resmi işlemler hakkında bilgilendirilmek amacıyla taraflarına evrak ulaştırılan kişiler; tebligat nedir? Sorusunun cevabını merak etmektedir. Mahkemeler, Cumhuriyet savcılıkları, icra daileri ve mahkemeler gibi resmi kurumlar tarafından gönderilmiş olan belgeye tebligat denmektedir. Tebliğ etmek kelimesinden türetilmiş olan tebligat kelimesi; ulaştırma ve iletme anlamına gelmektedir. Tebligatın üzerinde kimden geldiği, neden gönderildiği, ilgili kişilerin kimlik ve adres bilgileri bulunur. Ayrıca tebligat konusu aktarılarak ilgili kişinin tebligatı aldıktan sonra nerede ve ne zaman bulunması gerektiği, kanunen yapılması gerekenler, mahkeme yazı işleri müdürü ve diğer mercilerdeki yetkikli memurların imzaları tebligat içinde yer alır. 

 

Yukarıda yer verdiğimiz resmi kurumların herhangi birinden tebligat alan kişilerin tebligat nedir? Sorusuyla birlikte merak ettikleri konulardan biri de tebligat neyi ifade eder? Sorusunun cevabı olmaktadır. Tebligat, hukuki bir işin haber verilmesi adına gönderilmektedir. İlgili kişi hakkında aleyhine ya da lehine olabilecek bir iş hakkında devletin yardım talebi olarak gönderilmektedir. Tebligat kişinin hakkını savunması ya da şikayetini dile getirebilmesi için gönderilen haber evrakıdır. Tebligatın konusu herhangi bir konuyu içerebilir. Tebligat gönderilen kişi; tanık olarak çağrılma, borcu olduğuna dair alehine başlayan icranın bildirilmesi, herhangi bir davanın günü ve saatinin haber verilmesi gibi çeşitli konularda tebligat gönderilemktedir. Tebligatın üzerinde hangi mahkeme ya da makam tarafından hangi gerekçe ile gönderildiği tebligatta açıkça belirtilmektedir. Bundan dolayı alınan tebligat dikkatlice okunmalıdır.   

 

İçindekiler

  • Tebligat Neden Gelir? 
  • Tebligat Sorgulama 

Tebligat Neden Gelir? 

Yargı kuruluşları ya da idari kurumlar tarafından gönderilen tebligat neden gelir? Sorusuna verilebilecek birkaç cevap bulunmaktadır. Gönderilmiş olan tebligat kişiden;  

  • Ifade vermesi 
  • Tanıklık yapması 
  • Şikayette bulunması 
  • Hakkını savunması gibi çeşitli faaliyetlerde bulunması istemiyle gönderilmektedir. Yani gönderilen tebligat, doğrudan kişi ile alakalı olabildiği gibi tanıklık gibi kişiyi doğrudan etkilemeyecek işlerle alakalı olarak da gönderilebilmektedir.  

Tebligat gönderilen pek çok kişi “tebligat geldi ne yapmalıyım?” Diye endişe duyabilmektedir. Resmi kurumlardan gelen bu evraklar çoğu kişiyi korkuttuğu için halk arasında yaygın olarak “bir şey yapmazsam hukuki süreç de başlamaz” yanılgısına düşmek mümkün olabiliyor. Tebligat alındıktan sonra hiçbir şey yapmama yanlışına düşülmemelidir. Tebligat ilgili kişiye gönderildikten sonra hukuki süreç başlamaktadır. Bundan dolayı hiçbir şey yapmadan beklemek mevcut hakların tehlikeye girmesi demektir.  

 

Hukuk mahkemelerini ilgilendiren tebligatlar dikkate alınmayıp davaya cevap verilmediğinde suçlamalar reddedilmiş sayılacaktır. Fakat mahklemeler takip edilmediği içinde karşı tarafın gösterdiği delillere cevap verilmesi, mahkemeye lehine delil sunmak gibi haklardan vazgeçilmiş olunacaktır. Ya da icra mahkemelerinden gelen tebligatlar alındıktan sonra hiçbir şey yapmamak hak kayıplarına neden olacaktır. Bundan dolayı tebligat alındıktan sonra bir uzmana danışmak oldukça önemldir. Böylece tebligat nedir? Tebligatın konusu ve tebligatın gönderilme sebebi gibi konular hakkında detaylı bilgi almak mümkün olacaktır. Tebligat alındıktan sonra, tebligat tarihi not edilmeli ve tebligat zarfı içindeki evraklarla birlikte güzelce saklanmalıdır. 

 

Tebligat Sorgulama 

Tarafına gönderilen bir tebligat olup olmadığını merak eden kişiler, tebligat sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığını merak etmektedir. Yargı kuruluşları ve idari kurumlar tarafından gönderilen tebligatlar, ilgili kişinin kayıtlı olan son adresine bir zarf içinde gönderilmektedir. Tebligat gönderme işlemi genellikle hafta içi günlerinde ve mesai saatleri kapsamında gerçekleştirilmektedir. Zaman zaman gerekli durumlarda ise bu kuralda esnekliğe gidilebilmekte ve tebligat mesai saatlerinin dışında ilgili kişiye ulaştırılmaktadır. Tebligatın gönderileceği muhattap bilinmiyor ya da bulunamıyorsa bu gibi durumlarda ilanen tebliğ işlemleri gerçekleştirilmektedir. İlanen yapılan tebliğler de gazeteler kullanılmaktadır.  

 

Tebligat sorgulama işlemleri Nisan 2016 tarihli resmi gazeteyle birlikte yürürlüğe giren e-tebligat uygulaması için geçerlidir. Normal tebligat teslimi ile hemen hemen aynı süreçleri içeren e-tebligatlar adından da anlaşılacağı gibi elektronik ortam aracılığı ile iletilmektedir. E-tebligat sistemi ile yapılan tebliğler, önceden belirtilmiş olan cep telefonu numarasına kısa mesaj ile ya da belirtilen e-posta adresine mail yolu ile gönderilir. Bu sistem ile hukuksal süre, tebliğ işleminin gerçekleştirildiği beşinci günün sonunda başlar.  

 

Tebligat sorgulama işlemleri PTT üzerinden ve e-devlet üzerinden gerçekleştirilemektedir. PTT ya da e-devlet web sitesine ulaştıktan sonra gönderi sorgulama sekmesine giderek cep telefonuna gönderilen 13 haneli barkod numarası ile sorgulama işlemleri gerçekleşmektedir. 

Kaynak: Cemre

Tebligat Nedir? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum