Tekirdağ Gezilecek Yerler

Tekirdağ gezilecek yerler ile ilgili sizler için bir araştırma yaptım. Marmara denizinin kıyısında Trakya bölgesinde yer alan Tekirdağ Türkiye’nin en kalabalık 23. İlidir. Küçük bir il olmasına rağmen köklü geçmişi ve mirası ile turistlerin ziyaret ettiği bir yerdir. Antik çağlardan günümüze kadar gelen şehir yaz mevsiminde plajları kış mevsiminde üzüm bağları ile yılın her mevsimi turistlere gezi imkânı sunuyor. Şehrin köklü tarihine yön veren 6 milyon senelik fosiller gibi ilginç kalıntılar yerli ve yabancı turistler için sergileniyor. Haydi gelin köftesi ile ünlü Tekirdağ gezilecek yerleri birlikte inceleyelim.

Tekirdağ Gezilecek YerlerTekirdağ Gezilecek YerlerTekirdağ Gezilecek Yerler

İçindekiler

 • Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
 • Tekirdağ Fotoğraf Müzesi
 • İbrahim Balaban Müzesi
 • Tekirdağ Müzik Teknolojileri Müzesi
 • Balmumu Heykeller Müzesi
 • Rakoczi Müzesi
 • Namık Kemal Evi
 • Tekirdağ Şehitler Abidesi
 • Hürriyet Abidesi
 • Sipahi Anıtı
 • Hora Fenari
 • Kanara Kanyonu
 • Malkara Eğitim ve Kültür Vakfı Özel Müzesi

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Tekirdağ arkeoloji ve etnografya müzesi 1927 senesinde mimar Kazım Tahsin tarafından yapılmıştır. 1976 senesine kadar bölgede vali konağı olarak kullanılan bina 1992 senesinde müzeye çevrilmiştir. Tekirdağ’ın ve çevresinde yapılan kazı çalışmaları sonucu bulunan fosiller ve tarihi kalıntılar Tekirdağ’ın ve bölgenin tarihini incelememize olanak sağlıyor. Müzede toplamda dört bölüm bulunmaktadır. Bunlar; arkeolojik küçük eserler salonu, taş eserler salonu, açık teşhir bölümü ve etnografya bölümü. Tarih öncesinden Bizans dönemine kadar kullanılan süs eşyaları, mutfak eşyaları, madeni paralar, Osmanlı ve yakın dönem giysileri, silahlar, mezar taşları, yazıtlar, kabartmalar ve heykeller gibi eserler sergilenmektedir.

Tekirdağ Gezilecek YerlerTekirdağ Gezilecek YerlerTekirdağ Fotoğraf Müzesi

Tekirdağ fotoğraf müzesi şehrin en eski fotoğraflarından oluşan bir mekandır. 1922 yılında inşa edilen köşkte zamanında Tekirdağ’dan Yunanistan’a göç eden Mavradis ailesini yaşıyordu. Müzede sergilenen fotoğraflar ise evde yaşayan Dimitros Mavradis tarafından biriktirilmiştir. 1500 sene öncesine kadar giden ve 150 yıldır varlığını koruyan fotoğraflarla Tekirdağ’ın tarihinde yolculuk yapmak için müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Tekirdağ Gezilecek YerlerTekirdağ Gezilecek Yerlerİbrahim Balaban Müzesi

İbrahim balaban müzesi ressam İbrahim balabanın döneminde Süleymanpaşa belediyesine hediye etmiş olduğu resimlerden oluşuyor. Müze binası 2018 senesinde Süleymanpaşa belediyesi tarafından eserleri sergilemek amacı ile yapılmıştır. İbrahim balaban nazım hikmetin cezaevi arkadaşı idi. Müzede resimlerden ziyade İbrahim balabana ait kişisel eşyalarda sergilenmektedir.

Tekirdağ Gezilecek YerlerTekirdağ Gezilecek YerlerTekirdağ Müzik Teknolojileri Müzesi

Tekirdağ müzik teknolojileri müzesi 2017 senesinde Süleymanpaşa belediyesi tarafından hizmete açılmıştır. Tekirdağ’ın müzik kültürünü yansıtmak amacı ile hayat geçirilme amacı ile yapılmıştır. Müzeyi ziyaret ederken günümüzde kullanılan müzik aletlerini ve yapım aşamalarını inceleme şansı bulabilirsiniz. Müzede müzik aletlerinin dışında bölgenin yöresel kıyafetleri de sergilenmektedir.

Tekirdağ Gezilecek YerlerTekirdağ Gezilecek YerlerBalmumu Heykeller Müzesi

Balmumu heykeller müzesi Eskişehir’den sonra 2020 senesinde yılmaz Büyükerşen’in yaptığı balmumu heykellerini sergilemek için çorluda da açılmıştır. Bina ilk olarak 1903 senesinde inşa edilmiş ve o zamanlarda belediye binası olarak kullanılmaktaymış. Daha sonrasında restore edilerek müzeye çevrilmiş. Başta önemli kişiler olmak üzere toplamda 110 kişinin balmumu heykeli bulunmaktadır. Büyüklerden ziyade çocukların çok ilgisine çeken bu müzeyi Tekirdağ gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.

Tekirdağ Gezilecek YerlerTekirdağ Gezilecek YerlerRakoczi Müzesi

Rakoczi müzesi zamanında Osmanlı binasıdır. 1720 ve 1735 seneleri arasında orada yaşayan Macar prensi II. Frenc tarafından kullanılmaktaymış. Daha sonra Macaristan hükümeti tarafından satın alınan bina 1932 senesinde müzeye dönüştürülen yer 1382 senesinde ziyaretçilere kapılarını açmıştır. Hem mülkiyet hem de içerideki eşyalar Macaristan hükümetine aittir. İçeride rakoczinin kişisel eşyaları, yağlı boya ile yaptığı resimleri, ailesine ait eşyalar, Türk-Macar ilişkilerini simgeleyen eserler sergilenmektedir.

Tekirdağ Gezilecek YerlerTekirdağ Gezilecek YerlerNamık Kemal Evi

Namık kemal evi Türk tarihinin ünlü yazarlarından olan Namık Kemalin 1840 senesinde doğduğu evdir. Tekirdağ belediyesi tarafından Namık kemalin anısını yaşatmak için 1993 senesinde restore edilerek hizmete açılmıştır. 19. Yy kalma Osmanlı evi olan binada Osmanlı mimarisini de göreceksiniz. Müzede Namık Kemale ait eserler, belgeler, resim ve tablolar sergilenmektedir.

Tekirdağ Gezilecek YerlerTekirdağ Gezilecek YerlerTekirdağ Şehitler Abidesi

Tekirdağ şehitler abidesi Çanakkale savaşı döneminde Tekirdağ’dan giden şehit olan askerlerin anısı için 1952 senesinde dikilmiştir. Mermer ile bir kaide üzerinde yükselmektedir. Şehitliğe merdiven ile çıkmanız gerekiyor ve merdivenin hemen başından bir kitabe bulunuyor.

Tekirdağ Gezilecek YerlerTekirdağ Gezilecek YerlerHürriyet Abidesi

Hürriyet abidesi 1908 senesinde mutasarrıf Ömer Ali Bey tarafından çeşme olarak yaptırılmıştır. Çeşme II. Meşrutiyetin ilanından sonra hürriyet anıtı adını almıştır. 100 seneyi geçen bir geçmişe sahip olan bu çeşme Tekirdağ’daki en önemli tarihi eserlerden bir tanesidir.

Tekirdağ Gezilecek YerlerTekirdağ Gezilecek YerlerSipahi Anıtı

Sipahi anıtı ortalama 4 metre yüksekliğinde Hunlar ve Avarlardan kaldığı tahmin edilen mezar taşlarından oluşmaktadır. Trakya’da görebileceğiniz en büyük sipahi mezarlığını ziyaret etmeden gitmeyiniz.

Tekirdağ Gezilecek YerlerTekirdağ Gezilecek YerlerHora Fenari

Hora fenari sultan Abdülmecid tarafından Fransa’dan getirilen özel malzemelerle 1861 senesinde yaptırılmıştır. Tamamı demirden olan hora fenari 157 senedir gemilere ışık tutuyor. Yüksekliği 25 metre olan fener günümüzde halen kullanılmaktadır ve ışığı 20 mil uzaktan bile görülebilmektedir.

Tekirdağ Gezilecek YerlerTekirdağ Gezilecek YerlerKanara Kanyonu

Kanara kanyonu saray ilçesinde bulunan ve galata deresi civarında olan yeşillikler içerisine gizlenmiş bir kanyondur. Kayalar içerisine yapılmış sığınaklar antik çağda olan bir yerleşim yeri olduğunu gösteriyor. Kanyon içerisinde 40 metre uzunluğunda güngörmez mağaraları da bulunuyor. Kamp yapmayı seviyorsanız Tekirdağ gezilecek yerler de kanara kanyonunu mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Tekirdağ Gezilecek YerlerTekirdağ Gezilecek YerlerMalkara Eğitim ve Kültür Vakfı Özel Müzesi

Malkara eğitim ve kültür vakfı özel müzesi Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde 1992 senesinde faaliyete geçmiştir. Müzede toplamda 1837 eser sergilenen eşyalar Malkara ilçesinde yapılan kazı çalışmaları sonucunda çıkarılan tarihi bulgulardan oluşmaktadır. Alpi ören yerinde bulunan roma zamanına ait kişisel eşyalarda yer alıyor.

Tekirdağ da bulunan plajlar; Çamlı köy, Kastro plajı, Kumbağ plajı, Şarköy sahili, Alyaka plajı, Çorlu belediye plajı

Tekirdağ kafa dinleme yerleri; Atatürk orman korusu, Cumhuriyet parkı, Çerkezköy, kent parkı, Kartaltepe tabiat parkı, tepe piknik alanı, Olimpos at çiftliği, Gölbaşı gençlik parkı, Kuğulu park, kazak gölü piknik alanı, Marmaracık, lalederim mesire alanı, Muratlı inanlı mesire alanı.

Çorlu’da gezilecek yerler; Çorlu kalesi, heykel meydanı, Gölbaşı gençlik parkı, Çorlu muhacir evi, kazak gölü piknik alanı ,uçmakdere.

Tekirdağ kaç günde gezilir; gezmek için 2-3 gününüzü ayırmanız yeterli.

Tekirdağ ne zaman gitmeliyim; Tekirdağ ziyaret etmek için en uygun mevsim ilkbahar ve sonbahardır.

Tekirdağ’da ne yenir; Tekirdağ köftesi, damat paçası, bulamaç, hayrabolu tatlısı, pirepeşe, manda yoğurdu, üzüm turşusu, burgu sucuk, üzüm pekmezi, Kandilli mantı, yoğurtlu borani, zenne peynir helvası.

Tekirdağ çocuklar için gezilecek yerler; çorlu hayvanat bahçesi, aquapark, mesire alanları.

Tekirdağ çevresinde gezilecek yerler İğde bağlar köyü, Hoşköy, gazi köyü, Uçmakdere, Kumbağ, Şarköy, Çorlu, Malkara, Çerkezköy, İstanbul, Kırklareli, Edirne, Çanakkale.

Tekirdağ’da gece ne yapılır gece hayatı olarak çok aktif olmasa da şarabı ve rakı ısıyla meşhur olan Tekirdağ’da meyhaneler ve gece kulüpleri gece geç saatlere kadar açıktır.

Kaynak: Cemre

Tekirdağ Gezilecek Yerler Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum