Tül Perde Nasıl Yıkanır ve Beyazlatılır

Tül perde nasıl yıkanır ve beyazlatılır özellikle ev hanımlarının en çok merak ettiği konulardandır. Tül perde hemen hemen her evde kullanılan ve evlerde direkt kendini gösteren eşya olmasıdır. Bu yüzden temiz olması evin temizliği, düzeni ve güzelliği açısından önemli etmendir. Bundan dolayı tül perde nasıl yıkanır ve beyazlatılır yazısı merak konusudur.

Perdelerimiz güneş ışığına direkt maruz kaldığı için sararma durumu da fazlasıyla gözlemlenmektedir. Bu yüzden evimize tül perde tercih ederken de yıkama işlemini gerçekleştirirken de dikkat etmememiz gereken önemli püf noktaları bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere tül perde nasıl yıkanır ve beyazlatılır, Tül perdeler nasıl kurutulur gibi merak edilen soruların cevaplarına yer verdik.

Tül Perde Nasıl Yıkanır

Tül perde nasıl yıkanır oldukça hassas bir konudur. Tül perdeler de hassas bir kumaş türü olduğu için makinede yıkama sırasında başka farklı bir kıyafet ile yıkanmaması gerekir. Tül perdeleri makinede yıkamak istediğinizde en düşük 30 derecede yıkama gerçekleştirmelisiniz. Fakat makinede olan ön yıkama, sıkma, kurulama gibi programlar tül perdeler için uygun programlar değildir.

Bu tür programlar perdelerinizi daha çok yıpratabilir ve normal yıkamadan çok daha fazla kırışıklığa sebep olacaktır. Tabi bazı makinelerde tül perdeleriniz için özel programlar bulunmaktadır. Yıkama işlemi yaparken bu programları da tercih edebilirsiniz. Tül perdelerinizin kirlilik oranına göre deterjan oranını arttırabilirsiniz.

Tül Perde Nasıl Yıkanır ve BeyazlatılırTül Perde Nasıl Yıkanır ve Beyazlatılır

Tabi kullanacağınız deterjan da tül perdelerinizin temiz bir şekilde yıkanması adına oldukça önemlidir. Perdeler için özel olan deterjanları tercih etmeniz hem inatçı lekeleri çıkaracaktır hem de perdelerinizin dokusuna zarar vermeyecektir. Perdelerinizin makinede düşük derecede yıkanması ve perdenin nemli kalması daha az kırışmasına yardımcı olacaktır. Perdeleriniz hafif nemli olduklarından dolayı da yıkandıktan sonra direkt asılabilir ve öylece kurumaya bırakabilirsiniz.

Tül Perde Nasıl Beyazlatılır?

  • Tül perde nasıl yıkanır ve beyazlatılır konusunda yıkama aşamasını geçtikten sonra tül perde nasıl beyazlatılır konusu ön plana çıkmaktadır. Tül perde nasıl beyazlatılır? Gelin hep beraber inceleyelim.
  • Tül perdelerin beyaz olması olmazsa olmaz kurallardan biridir. Hem dışarıdan hem de evin içerisinden temizliği gösterdiği için ev hanımlarının oldukça önem gösterdiği bir konudur. Özellikle evinizde sigara içiliyorsa veya evde yaramaz bir çocuğunuz var ise beyazlatmayla ilgili çok daha fazla bilgiye ihtiyacınız var demektir.
  • Tül perdelerinizin daha iyi yıkanması ve beyazlaması için tülleri bir gece önceden sodalı ve deterjanlı suda bekletmeniz gerekir. Bu yöntemi uygulayarak gözle görülür bir beyazlama gözlemleyeceksiniz.
  • Tabi bu işlemi gerçekleştirmeye bazen vaktiniz olmayabilir. Vaktiniz yoksa ve bu yöntemle uğraşmak istemiyorum diyorsanız da makinede yıkamaya yönelebilirsiniz. Yıkama gerçekleştirirken bulaşık makinenizde kullandığınız tableti koyabilirsiniz. Böylelikle perdeleriniz daha parlak ve beyaz olacaktır.

Doğanın Renklerini Evinize Nasıl Taşırsınız?Doğanın Renklerini Evinize Nasıl Taşırsınız?

  • Bir diğer tül perde beyazlatma yöntemi ise makineye yarım çay bardağı sirke koyarak işleme başlayabilirsiniz. Tabi perdelerinize sirke kokusu siner diye endişe ediyorsanız herhangi bir koku problemi oluşmayacaktır. Eğer içiniz rahat olsun derseniz bir yıkama daha yaparak içerisine yumuşatıcı dökerek daha temiz kokmasını sağlayabilirsiniz.
  • En iyi tül perde beyazlatma yöntemlerinden birisi de karbonat kullanmaktadır. Makinenin deterjan gözüne ortalama 3 – 4 yemek kaşığı karbonat koyarak yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
  • Tül perdeleri geceden bekletme işlemini bir diğer yöntem kaya tuzuyla da gerçekleştirebiliriz. Bekleteceğimiz suyun sıcak olması perdenin açılmasında oldukça etkili olacaktır.

Tül Perde Nasıl Kurutulur?

Tül perde nasıl kurutulur? Makinede yıkanan tül perdelerimizin yıkanmadan sonra hafif nemli bırakılarak kurutma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Perdenin direkt kornişte asılarak kuruması perdenizin kırışmasını da büyük ölçüde önleyecektir. Eğer bir gün önceden perdeyi bekletilip yıkıyorsanız makineden daha ıslak bırakacağı için çamaşırlığa asıp kurutmak çok daha sağlıklı olacaktır. Tabi bu kurutma işlemini mümkünse güneş battıktan sonra asma işlemi gerçekleştirmelisiniz. Yoksa yıkama işleminden aldığımız beyazlık verimsiz olabilir.

Bu yazımızda ev hanımlarının temizlik konusunda oldukça hassas olduğu ve önem gösterdiği tül perdeleri detaylarıyla ele aldık. Herkes bilir ki evin temizliğinin ve düzeninin en iyi göstergesi olan beyaz tül perdeleridir. Bizler de sizler için Tül perde nasıl yıkanır ve beyazlatılır, tül perdeleri en doğru şekilde nasıl kuruturuz gibi merak edilen birçok sorulara cevapladık.

Kaynak: Cemre

Tül Perde Nasıl Yıkanır ve Beyazlatılır Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum