Ütüleri Rafa Kaldırmaya Hazır Mısınız?

prada

Fotoğraf: Getty Images Turkey

 

Jilet gibi keskin yakalar, tek bir kırışıklığı olmayan kumaşlar... Uzun süredir giysi dolaplarımızın değişmeyen kuralı olan ütülü giysiler artık eskisi kadar popüler değil desek? Evet, son günlerde daha sık karşımıza çıkmayan başlayan kırışık giysiler yeni bir trendin habercisi olabilir. Geçen hafta Paris Moda Haftası'nda unutulmaz birçok an hafızamıza kazındı ve geleceğin habercisi trendlerle tanıştık. Bunlardan biri de beklenmedik yeni bir trende göz kırpıyordu: Kırışıklıklar.

Mary-Kate ve Ashley Olsen tarafından 2006 tarihinde kurulan The Row, çarşaf gibi görünen kırışık pamuklu parçaları sergilerken, Burberry de kırışık elbiselere yer açmıştı vardı. Kate Moss'un da podyumda yürümesiyle bir anda yıldızı parlayan Boottega Veneta şovu da belirgin kırışıklara sahip deri pantolonlarla kırışıklıklara yer açıyordu. Prada da kısa vardiyalı elbiseler ve midi eteklere uzanan koleksiyondaki bazı parçalarla "kırışıklıklara ben de varım" dedi.

prada

Fotoğraf: Getty Images Turkey

 

Tüm bunlar bir tesadüf değildi elbette. Prada'nın ortak tasarımcısı Raf Simons, Observer'a kırışıklıkların "bir ömrü olan parçaları" çoğaltmak için tasarlanmış "hata hareketleri" olduğunu söyledi. Kırışıklıklara yer açmak pandemi sonrası bir dünyada, modayıdaha geniş bir değişimle uyumlu, parlak bir mükemmellikten uzak ve tüm gerçekliği kucaklayan hamleler olarak yorumlanıyor. Guardian ise spor ve moda dergisi Circle Zero Eight'ın moda direktörü Gary Armstrong'un ütülemeye “zaman kaybı” dediği ifadelerine yer veriyor. Armstrong'a göre değişikliğin temelleri kısmen de olsa  pandemiye uzandığını, “İnsanlar kıyafetlerinde daha rahat olmaya alıştı. Gerçekten kolalanmış gibi hissetmek istemiyorlar," diyerek açıklıyor.

İklim kriziyle mücadele ettiğimiz ve pandemiyle geçen zorlu birkaç yılın ardından ütüleri rafa kaldırmak zaman ve enerji tasarrufu için de iyi bir seçenek gibi görünüyor. Elbette kırışıklıklar tüm markalar ve herkes için uygun değil ancak, siz yine de önümüzdeki günlerde kırışıklıklara çok takılmayın diyebiliriz.

Kaynak: Vogue

Ütüleri Rafa Kaldırmaya Hazır Mısınız? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum