Vajina Kokusundan Kurtulma Yolları

Vajina Kokusundan Kurtulma Yolları nedenine bağlı olarak kısa zamanda kurtulabileceğiniz bir sorundur. Vajinanın kendisine ait misk kokusuna benzer bir kokusu vardır. Lakin bu koku balık, küflü peynir veyahut demir kokusuna dönmesi vajinanızda bir şeylerin yolunda gitmediği anlamına gelmektedir. Böyle durumlarda öncelikle hijyen durumunu kontrol etmek ve bolca su içmeniz önemlidir.

Daha sonrasında sizin için evde vajina kokusunu nasıl geçirebileceğinize dair pratik bilgileri derlediğimiz yazı kaleme aldık. Bununla beraber vajina kokusu nasıl giderilir bitkisel çözüm olarak da merak edilen sorulara yer verdik. 

Vajina Kokusundan Kurtulma YollarıVajina Kokusundan Kurtulma YollarıVajina Kokusundan Kurtulma Yolları

İçindekiler

 • Vajinada Koku Neden Olur?
  • Kokulu Günlük Ped Kullanımı
  • Vajina Parfümü
  • Sık Cinsel İlişki
  • Hijyen Eksikliği
  • Vajinal Duş
  • Hastalıklar
  • Yanlış İç Çamaşır Kullanımı
 • Vajina Kokusuna Karşı Önlemler
  • Oturma Banyosu
  • Hijyen

Vajinada Koku Neden Olur?

Vajinada kokunun aslında birden fazla nedeni vardır. Burada özellikle gündelik hayatta yaptığımız bazı davranışlar vajinamız üzerinde olumsuz etki bırakabilir. Gelin hep beraber vajina koku nedenleri yakından göz atalım. 

 • Kokulu günlük ped kullanımı
 • Vajina parfümü
 • Sık cinsel ilişki
 • Hijyen eksikliği
 • Vajinal duş
 • Hastalıklar
 • Yanlış iç çamaşır kullanımı

Günlük hayatta yapmış olduğumuz bu davranışların vajinamız üzerindeki etkilerine detaylı şekilde bakalım. 

Kokulu Günlük Ped Kullanımı

Kadınların en büyük korkusu özellikle regl dönemindeyken ‘’Dışarı koku gidiyor mu?’’ Sorunudur. Dolayısıyla en kısa kaçış yolu kokulu pedlerdir. Kokulu pedler vajinanın pH dengesini bozar. Uzmanlar kokulu pedlerden uzak durulmasını öneriyor. Çünkü vajina hassas bir bölgedir. Koku demek kimyasal madde anlamına gelir. 

Aslında hiç ped kullanmamak en doğrusu. Bunun içinde günde 2 defa çamaşır değişimi yapmanız yeterli olacaktır.

Vajina Parfümü

Vajinaya sıkılan parfümlerin kimyasal dolu olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle birçok insanın vajinadaki kokuyu nasıl giderebilirim? Sorusunun cevabı vajina parfümlerini bırakmaktan geçiyor. 

Vajinada kötü bir koku meydana geldiğinde elimiz ilk önce vajina parfümlerine gidiyor. Bu davranıştan vazgeçerek vajina kokunuzu normal haline getirebilirsiniz. 

Sık Cinsel İlişki

Sık sık cinsel ilişkiye girmek vajina sağlığı için olumsuz etkileyen faktörlerden bir tanesidir. Özellikle sürekli partner değiştirmek gibi aktiviteler vajinanızı enfeksiyona açık hale getirmektedir.

Burada her cinsel ilişki sonrasında vajinanın duru su ile temizlenmesi önemlidir. Bununla beraber her cinsel ilişkiden sonra bolca su içip idrar yapmanız da boşaltım sisteminizi koruyacaktır.

Hijyen Eksikliği

Vajina hassas bir bölge olduğu için hijyenine dikkat edilmesi gerekmektedir. Lakin vajina yıkama jellerini kullanmaktan ziyade duru su ile temizlemek en doğrusudur.

Burada aynı zamanda belli aralıklarla çamaşır değiştirmek ve vajinanın hava almasını sağlamak gibi davranışlarda vajina sağlığınız için önemlidir.

Vajinal Duş

Özellikle cinsel ilişkiden sonra birçok kadın vajinal duş almaktadır. Vajinanın kendisini temizleyen bir organ olduğunu unutmayın. Dolayısıyla vajinal duş gerekli bir eylem değildir. Bununla beraber vajinadan koku gelmesi nin en büyük nedenlerinden bir tanesidir. 

Vajinal duş vajinanızın pH dengesini bozmaktadır. 

Hastalıklar

Kadın hastalıkları genellikle vajinanın dengesini bozarak kokuya neden olur. Böyle bir durumun meydana gelmesi oldukça normaldir. Bununla beraber bölgede mantar, bakteri veyahut virüs varlığı vajinada kötü kokuya neden olacaktır. Bunun en kesin çözümü bir jinekoloğa gidip tedavi olmaktır. 

Yanlış İç Çamaşır Kullanımı

Polyester iç çamaşırlarının vajinanın kokusunu değiştirebileceğini biliyor muydunuz? Özellikle fantazi iç çamaşırlarında sıklıkla polyester kumaşı görmekteyiz. Bu tip kumaşlar bölgede bakteri oluşumuna neden olarak vajinada koku yapabilmektedir.

İç çamaşır seçimizi hava alan pamuk kumaşlardan yana kullanın.

Vajina Kokusundan Kurtulma YollarıVajina Kokusundan Kurtulma YollarıVajina Kokusuna Karşı Önlemler

Vajinanızın koktuğunu düşünüyorsanız öncelikle beslenme düzeninizi gözden geçirmeniz gerekmektedir. Vajinada koku bolca kızarmış besinler tüketmek, abur-cubur gibi paketli gıdaların tüketilmesi ve kafein gibi maddelerin bol miktarda vücuda alınması sonucu oluşabilir. Tüm bunlara geçmeden önce vajina kokusu nasıl kokar? Sorusuna bakalım.

Vajinanın kendine has bir kokusu vardır. Bu koku misk kokusunu andırmaktadır. Lakin bazı nedenlerden ötürü bu kokuda değişiklik meydana gelir ve koku balık kokusu, paslanmış demir kokusu ve küf kokusuna dönebilir. Böyle durumlarda doktora başvurmanız önemlidir.

Düzenli ve sağlıklı besleniyorsanız, bolca su içiyor ve genital bölgenizin hijyenine dikkat ediyorsanız vajinadan koku gelmesi sorununa karşı yapılan çözüme göz atalım. 

Oturma Banyosu

Vajinadan gelen kokunun en büyük çözümü oturma banyosu yapmaktır. Burada öncesinde kullanacağınız malzemeyi vücudunuzda test edin ve alerjinizin olup olmadığına bakın. Ek olarak kullanacağınız suyunda derinizi yakmamasına önem verin.

Öncelikle 3 litre suyu kaynatın. Daha sonrasında içerisine tercihinize göre 1 su bardağı elma sirkesi veyahut 15 damla çay ağacı yağı ilave edin. Su soğuduktan sonra içerisinde 20-30 dakika oturun.

Hijyen

Hijyen denince akla sadece su gelmemelidir. Her gün düzenli olarak vajinanızı duru su ile yıkamalısınız. Lakin sabun ve yıkama jelleri bölgeye temas etmemesi gerek. Bununla birlikte hergün çamaşır değiştirmek, çamaşırların pamuklu tercih edilmesi gibi önlemlerin de alınması gerekmektedir. 

Aynı zamanda bölgeye farklı bir madde sürmemek de vajina dengesi için önemlidir.

Kaynak: Cemre

Vajina Kokusundan Kurtulma Yolları Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum