Vajina Yanması Nasıl Geçer

Vajina Yanması Nasıl Geçer sorusu birçok kadının arama motorunda arattığı bir sorudur. Vajinada yanmanın birçok nedeni olabilir. Fazla sürtünmeye bağlı olarak tahriş, enfeksiyon, bakteriyel hastalıklar da vajinanızda yanmasına neden olabilir. Burada diğer belirtilerde eklenmesi halinde daha kötüsü bir senaryo olmaması için doktora başvurmanız ve tedavi olmanız gerekmektedir. Yazımızda vajina yanması nasıl Geçer doğal yöntemler gibi birbirinden işinize yarayacak başlıkları bir araya topladık. 

Vajina Yanması Nasıl GeçerVajina Yanması Nasıl GeçerVajina Yanması Nasıl Geçer

İçindekiler

 • Vajinada Yanma Evde Tedavi
  • Kekik ve Biberiye 
  • Çay Ağacı Yağı
  • Elma Sirkesi
 • Cinsel İlişkiden Sonra Yanma
 • Cinsel İlişkiden Sonra Yanma Nasıl Geçer

Vajinada Yanma Evde Tedavi

Kekik ve biberiye, çay ağacı yağı veyahut elma sirkeli oturma banyosu gibi şeyler vajinada yanma evde tedavi için bir numaralı çözümlerdir. Lakin öncesinde nedenini öğrenmeniz için doktora gitmeniz ve teşhisin konulması gerekmektedir. Buna ek olarak kadınsal bir hastalık mı yoksa boşaltım sistemi ile ilgili bir sorun mu olduğu belirlenmelidir. 

Bununla beraber evde yapabileceğiniz en iyi şeyin bolca su içmek olduğunu unutmayın. Onun haricinde bu kürleri yaparken doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları yarıda bırakmayın. Belirtmiş olduğumuz kürler tam tedavi değil destekleyici tedavilerdir. Gelin hep beraber vajinada ağrı ve yanma var ise evde hangi kürleri uygulayarak geçebileceğine göz atalım. 

Kekik ve Biberiye 

Kekik ve biberiye aslında kürlerin ayrılmaz ikililerinden bir tanesidir. Yapılarında bulundurdukları timol, karvakrol ve kafur sayesinde vajinada meydana gelen mantarların ve bakterilerin çoğalmasını önler. Bunlara ek olarak vajina bölgesindeki yanma ve kaşıntıya da birebir gelmektedir. Gelin hep beraber önce malzemelere daha sonrasında nasıl yapacağınıza göz atalım.

 • Yarım litre klorsuz su
 • 1 tatlı kaşığı kuru kekik
 • 1 tatlı kaşığı kuru biberiye

Kekik ve biberiyeyi klorsuz suyun içerisinde 20 dakika kaynatın. Soğuduktan sonra oturma banyosu yapın. Oturma banyosunu haftada 2 kez uygulayın. Bununla beraber günde 2 defa bu su ile genital bölgenizi yıkayın. Belirtiler geçene kadar devam edin.

Çay Ağacı Yağı

Terpinen ve sineol gibi antibakteriyel, antifungal ve antienflamatuar etkiye sahip maddeler açısından zengin olan çay ağacı yağı vajinada ki enfeksiyondan kaynaklanan yanmaların önüne geçecektir. Lakin uygulamadan önce derinizin hassas bir yerinde test etmeyi unutmayın. Malzemelere göz atalım.

 • 4 damla çay ağacı yağı
 • 3 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı

Yağları bir kapta karıştırın. Günde maksimum 5 defa olmak üzere genital bölgenize bu yağı uygulayın. Vajinanızın içerisi ile temas ettirmeyin. Çay ağacı yağına alerjiniz var ise kullanmayın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi asidik bir madde olduğu için vajinadaki yanmaya neden olan mantar ve bakterileri öldürür. Aynı zamanda idrar yaparken vajinada yanma ve ağrı sorununun önüne geçmede bir numaralı yardımcıdır. Burada kullanacağınız elma sirkesinin doğal olması etkiyi arttıracaktır. Malzemelere bakalım.

 • 1 su bardağı elma sirkesi
 • 3 litre klorsuz su

Kaynayan 3 litre klorsuz suyun içerisine 1 su bardağı elma sirkesi ilave edin. Soğumasını bekleyin ve 20 dakika bu suyun içerisinde oturma banyosu  yapın. Elma sirkesi asitli bir madde olduğu için su ile seyreltilmesi şarttır. Öncesinde kolunuzun iç kısmında elma sirkesini sürerek alerji testi yapmayı unutmayın.

Vajina Yanması Nasıl GeçerVajina Yanması Nasıl GeçerCinsel İlişkiden Sonra Yanma

Erkeklerde cinsel ilişkiden sonra yanma var ise bunun birçok nedeni olabilir. Özellikle balanit ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar başlıca nedenleri arasındadır. Nedenini netleştirmek için üroloğa görünmeniz gerekmektedir.

Kadınlarda ise cinsel ilişkiden sonra yanma var ise bu vajinadaki pH dengesizliği nedeniyle meydana gelebilir. Bu durumda kandidiyazis, vulvovajinit veya bakteriyel vajinoz gibi durumlara yol açar. Bu durumda vajinada ağrı ve yanma meydana gelir. Tanının net bir şekilde konması için jinekoloğa başvurmanız gerekmektedir. 

Tüm bunlara ek olarak kadınlarda prezervatif hassasiyeti, sürtünme, yeteri kadar vajinanın ıslanmaması gibi durumlardan ötürü de cinsel ilişki sonrasında yanma söz konusu olabilir.

Bütün bunların meydana gelmemesi için cinsel ilişkiden sonra idrar yapmak ve bolca su içmek önemlidir. Bir oral cinsellik söz konusu ise dişlerinde fırçalanması gerekmektedir.

Son olarak eğer ki boşaldıktan sonra vajinada yanma hissi var ise bu muhtemelen sürtünmeden veya kadının yeteri kadar vajinasının ıslanmamasından ötürü olabilir. Lakin herhangi bir hastalığın erken teşhis konulabilmesi için jinekologa gitmeyi ihmal etmeyin.

Vajina Yanması Nasıl GeçerVajina Yanması Nasıl GeçerCinsel İlişkiden Sonra Yanma Nasıl Geçer

Cinsel ilişki sonrasında yanma meydana geliyor ise öncelikle hijyene daha çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Pamuklu iç çamaşırlar kullanmak, vajinal duş yapmamak, cinsel ilişkiden sonra idrar yapmak gibi önemli noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu konu yani ilişki sırasında vajinada yanma ve acı Kadınlar Kulübü tarafından da kullanıcıların yorumuna açıldı. 

Genellikle bir hastalık sonucunda birçok kişinin vajinasında yanma meydana geldiği görülmüştür. Lakin direk olarak hastalık gibi düşünmek yerine öncelikle sürtünmenin ne kadar olduğunu ve yeteri kadar ıslanıp ıslanmadığınızı kontrol edin. Böyle bir durum söz konusu ise bölgeyi temiz bir su ile yıkayın ve vajinanın dış kısmına tahriş kremi sürün. Geçmezse doktora gidin.

Son olarak vajinada yanma ve acı bitkisel tedavi ile de geçebilir. Lakin siz yinede bir doktora uğramayı unutmayın.

Kaynak: Cemre

Vajina Yanması Nasıl Geçer Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum