Yapay Zeka İnsanlığa Karşı Kullanılabilir Mi?

Teknoloji kolaylıkların yanında bir takım sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu anlamda yüzyılın en ilginç teknolojilerinden biri haline gelen yapay zeka, henüz geliştirilme aşamasında dahi sorgulanmaktadır. Dünya’yı, insanlığı ve yaşam biçimini tamamen değiştireceği yönünde bir takım yorumlar söz konusudur. Nitekim bu yorumların yapılmasında gösterilen sebepler yerinde olmaktadır. Bu aşamada en önemli sorumuz yapay zeka insanlığa karşı kullanılabilir mi? Olmaktadır.

Yapay zeka tamamın geliştirilmesi sonrasında hayatımızın her bir alanında karşımıza çıkacak çok özel bir teknolojidir. Tamamen akıllı evlerde yaşarken, sürücüsüz araçlar, hastalıkların teşhisi, tedavi yöntemleri gibi hayatımızın her anına müdahale edebilecek özelliklere sahip olacak yapay zeka filmlere konu olan önemli bir husus.  Bu anlamda yazılan senaryolar arasında insanlığa karşı kullanılması söz konusu olur mu? Araştırmaları titizlikle yürütülmektedir.

Yapay zekanın hayatımızda tamamen kullanılması birçok kesimi işsiz bırakacağı yönünde ibareler bulunmaktadır. Bu durum daha detaylı olarak analiz edilmeye çalışıyor olsa da teknoloji tam anlamıyla kullanılamadığı için test edilemiyor. 21. Yüzyıl ile teknoloji konusunda listelerde ilk sıralara tırmanan yapay zekanın özellikle yaşam biçimlerini tamamen değiştireceği bekleniyor.

İçindekiler

  • Yapay Zeka İnsan Yerine Geçer mi?
  • Yapay Zeka İnsanlar İçin Tehlikeli mi?
  • Yapay Zekalar Kişilik Sahibi Olabilirler mi?
  • Yapay Zeka İnsan Yaşamını Nasıl Etkiler?

Yapay Zeka İnsan Yerine Geçer mi?

Yapay zeka bilgisayarlar ile uygulamaların insanların zekasını gerektiren tüm hususları ve görevleri yerine getireceği düşünülüyor. Bu durumda insanların zekası yerine bilgisayarlar ile yapay zekalara bırakılacak olan tüm hususlar ilk etapta kolaylık sağlayabilir. Ancak ilerleyen dönemlerde insanlar üzerindeki etkisi önemli olacaktır. Örnekle açıklamak gerekirse GPS teknolojisi öncesi insanlardaki yön kavramı çok daha iyi olurken konum bildirimi ve navigasyonlar insanların yön bilgisi olmadan yerine ulaşma imkanı vermektedir. Bu durum aynı zamanda kişiyi kolaya alıştırırken beraberinde de tembelleştirmektedir. Nitekim bu sayede çıkmaz sokaklar, dik merdivenler ile araçlarıyla kaza yapanlar medyaya yansıyan taraflarıdır. Bu durumda insanlar kendisini bir yapay zekaya bırakması halinde bir takım kazalarla karşı karşıya kalabilirler.

Yapay Zeka İnsanlar İçin Tehlikeli mi?

Bahsedilen yapay zeka sadece robotlar, arabalar gibi hususlardan ibaret değildir. Öyle ki kullanımı birçok alanda yapılacaktır. Direk insanların hayatını etkileyecek özelliklere sahip olmaktadır. Yaşamın her bir yerinde olacak olan bu zekanın herkese fayda sağlamasının beklenmesi mümkün değildir.

Yapay Zekanın ortaya çıkışı, yaşama, çalışma ve iletişim kurma şeklimizi değiştirebilir. Daha iyi kararlar almamıza, çevremizdeki dünyayı daha iyi anlamamıza, birbirimizle daha etkili iletişim kurmamıza ve hayatımızı kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır.

Yapay Zekalar Kişilik Sahibi Olabilirler mi?

Günümüzde bazı sesli komutlar ile evimizde hayatımızı kolaylaştıran akıllı araçlar görebiliyoruz. Evlerde kullanılan robot süpürgeler bunlara örnek olarak gösterilebilir. Bununla birlikte Tesla ile otomotiv dünyasına adım atılan sürücüsüz araçlardan bahsetmek mümkündür. Bu sayede sürücü ihtiyacı olmayacağı üzerinde durulmaktadır. Ancak geçtiğimiz aylarda trafik kazasına karışan bir sürücüsüz araç ile Tesla’nın bu projesi ve uygulaması da tartışılır olmaktadır. Bu aşamada en önemli sorulardan biri yapay zeka kişilik sahibi olabilir mi olmaktadır. Ancak düşünce kabiliyeti olmayan bir zekanın kişilik sahibi olması beklenemez.

Yapay zekâ ile meslek sahiplerinin işsiz kalacağı yönünde düşünceler bulunmaktadır. Bu düşünceler karşısında yapay zekâyı savunanlar tezleri çürütmek için çalışırken karşı yorumlar söz konusu olmaktadır. Özellikle yapay zekânın basit işleri yerine getireceği iddia edilmektedir. Bu anlamda düşünme ile sorunlara akılca çözüme kavuşturma yeteneğinin olamayacağına dair iddialar bulunmaktadır.

Yapay Zeka İnsan Yaşamını Nasıl Etkiler?

Yapay zekanın gelişimi ile birlikte ilerlemeler ilk etapta herkesi korkutabilir. Ancak zamanla yerine oturan taşlar neticesinde endişelerin doğal olarak kendisini dengelediği, korkulacak bir durumun olmadığı üzerinde durulmaktadır. Hatta yapay zeka ile birlikte endişe verici hususların meydana gelmesi muhtemel olması halinde uzmanlar bu projeyi çoktan noktalar ve yeni teknoloji ile uygulamalara yönelebilirdi.

Manuel olarak belirtilen hususları sırasıyla meydana getiren yapay zeka günlük olarak maillerimizi kontrol etmek, toplantı ve özel günleri hatırlatmak gibi bir dizi husus yerine getiriyor. Bu anlamda endişelenecek bir durumun ortada olmadığını belirtmek mümkün. Öyle ki yapay zeka sağduyudan yoksundur. Bu sebeple insanların nasıl çalıştıklarını, nasıl düşündüklerini anlayamazlar. Böylelikle karar verme ve iletişim kurmada iyi değildirler.

Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin bu anlamda yapay zeka insanların nasıl öğrendiğini, insan hayatı boyunca nasıl etkileşimler kurarak deneyimler kazandığı ve özellikle bilgilere dayanan kararlar almak için insan bilgisine ihtiyaç duymaktadır.

Kaynak: Cemre

Yapay Zeka İnsanlığa Karşı Kullanılabilir Mi? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum