Yavru Kedi Ne Yer?

Yavru kedi ne yer, yavru kedi beslemek isteyenlerin merak ettiği en temel sorulardan biridir. Yavru kedilerin beslenme ihtiyacı yetişkin kedilerden farklıdır. Bu nedenle yavru kedi beslemek yetişkin kedi beslemekten farklı olacaktır. Ayrıca yavru kedi beslemek yetişkin kedi beslemekten daha zordur. Uzmanlar yavru kedilerin 8 haftalık oluncaya kadar anne şefkatine ve anne sütüne ihtiyaç duyacağını belirtiyor. Ancak bu durum her zaman için mümkün olmayabilir. Yavru bir kedi hatta yeni doğmuş bir kedi annesinden ayrılmış olabilir. Böyle durumlarda yavru kediyi beslemek kedi sahibine düşer. Annesinden bir şekilde ayrı kalmış, sokaktan veya barınaklardan sahiplenilmiş yavru kedilerin bakımı kediyi sahiplenen kişiye ait olacaktır. Ancak bu durum sizi hiç endişelendirmesin. Çünkü gerekli özeni göstererek ve yavru kedi bakımı hakkında bazı temel bilgilere sahip olarak bu işin üstesinden kolayca gelebilirsiniz. Bu yazımızda yavru kedi bakımına dair gerekli olan tüm bilgileri bulacaksınız. Keyifli okumalar…

İçindekiler

 • Yavru Kedi Bakımı
 • Yavru Kediler Hangi Sıklıkta Beslenmeli
 • 1 Aylık Yavru Kedi Ne Yer, Nasıl Beslenir?
 • 2 Aylık Yavru Kedi Ne Yer, Nasıl Beslenir?
 • Yavru Kedilere Ne Verilmez

Yavru Kedi Bakımı

Yavru kedi bakımı yetişkin kedi bakımına benzemez. Yavru kedilere bakmak yetişkin kedilere bakmaktan daha zordur. Yavru bir kedi sahiplendiyseniz ilk öğrenmeniz gereken şey yavru kedi ne yer olmalıdır. Yavru kediler en az iki aylık oluncaya kadar anne sütüyle beslenmesi gerekir. Yavru kediler anne sütünün içerisindeki antikorlar sayesinde bağışıklık sistemleri güçlenir. Bu nedenle özel bir durum söz konusu değilse yavru kedinin anne sütü ile beslenmesi gerekir.

Bazen anne kedi yavru kediyi reddedebilir veya anne kedi ölebilir. Böyle durumlarda yavru kediyi besleme görevi sahibine düşer. Yavru kedinizi beslemek için öncelikle kediler için üretilmiş kedi sütü tozlarından alabilirsiniz. Bu sütleri uygun bir şekilde hazırlayarak biberonla ya da enjektörle kediye verebilirsiniz. Kedi sütü tozu haricinde bebek muhallebisi ya da yavru kedi maması kullanabilirsiniz.

Yavru Kediler Hangi Sıklıkta Beslenmeli

Kediler 2 aylık oluncaya dek yavru kedi sayılırlar ve bu nedenle onların beslenmesine ayrı özen göstermelidir. Dönemlerine göre kedilerin beslenme sıklığı aşağıdaki gibi olmalıdır:

 • 1 haftalık kedi: İki, üç saatte bir beslenmesi gerekir.
 • 2 haftalık kedi: Üç, dört saatte bir beslemek yeterlidir.
 • 3 haftalık kedi: Dört veya altı saatte bir beslenmelidir.
 • 6 haftalık kedi: Gün içerisinde eşit aralıklarla üç öğün beslemek gerekir.
 • 12 haftalık kedi: Düzenli olarak 3 öğün mama ile beslenebilir.

1 Aylık Yavru Kedi Ne Yer, Nasıl Beslenir?

1 aylık yavru kedi ne yer, nasıl beslenir? 1 aylık yavru kedinin anne sütü ile beslenmesi gerekir. 1 aylık yavru kedi için en doğru ve en yararlı besin şüphesiz anne sütüdür. Ancak kedi annesinden ayrıysa veya sütten kesilmiş ise o zaman devreye kedi sütü tozları veya yavru kedi mamaları girer. Annesinden ayrılmış ve 1 aylık olmuş yavru kediler için verebileceğimiz en iyi besinler bebek muhallebisi, kedi sütü tozları ve yavru kedi mamasıdır. Yavru kedilere verilen besinlerin küçük lokmalarla verilmesi gerekir. Yavru kedi maması ve diğer saydığımız besinlerin dışında yavru kediye hindi, geyik eti, sığır eti ya da tavuk gibi besinlerin yağsız etlerini pişirerek kediye servis edebilirsiniz. Ayrıca yavru kedinize kedi sütü tozu vermeyi düşünüyorsanız ona vereceğiniz süt miktarını dengeli ayarlamanız gerekir. 1 aylık yavru kedi ne kadar süt içer? 1 aylık yavru kedi yaklaşık 100 gramlık bir vücut ağırlığına sahiptir. Bu ağırlığa sahip olan bir yavru kedi için yaklaşık 30 ml süt yeterli olacaktır. Eğer kedinizin gelişimi yeterli değilse öğünlerinin tam olarak karşılanıp karşılanmadığına bakmalısınız. Sütten kesilmiş yavru kedide mama geçişi yapılacaksa 8 saatte bir günde 3 kez mama verilebilir.

2 Aylık Yavru Kedi Ne Yer, Nasıl Beslenir?

2 aylık yavru kedi ne yer, nasıl beslenir? Kediler 2 aylık oluncaya kadar yavru kedi sınıfına girerler. Bu nedenle yavru kedi sınıfında yer alan kedilerin beslenme rutinlerine dikkat edilmesi gerekir. Yavru kedi ne yer başlığımızın altında yer alan 2 aylık yavru kedilerin beslenme rutinlerinde artık yavaş yavaş farklılaşma başlar. Öncelikle vücut kütle ağırlıkları biraz daha artmış olacağından dolayı besin ihtiyaçları da buna paralel artacaktır. Bu nedenle 2 aylık yavru kedinize verdiğiniz süt ve yavru kedi maması miktarını artırmanız gerekecektir. Ancak burada süt olarak bahsettiğimiz şey inek sütü değildir. Kedi sütü tozudur. Kedi sütü tozu özel olarak üretilir ve yavru kedinin ihtiyaç duyduğu besin değerleri içerir.

Yavru Kedilere Ne Verilmez

Yavru kediler ne yer sorusunu cevapladığımıza göre bir de yavru kedilere ne verilmez sorusunu cevaplayalım. Bir kedi 8 haftalık oluncaya kadar yavru kedi sayılır. Bazı besinler yavru kediler için oldukça zararlıdır. Yavru kediler için zararlı olan ve yavru kedilere verilmemesi gereken besinler şunlardır:

 • İnek Sütü: Yavru kediler için çok zararlı bir besindir. Karın ağrısı ve ishale sebep olur.
 • Çiğ et: Çiğ etin içerisinde parazit ve zararlı bakteriler içerir. Bu nedenle yavru kediye çiğ et verilmemelidir. Eğer et verilecekse mutlaka pişmiş olmalıdır.
 • Çiğ yumurta: Kedilere kesinlikle verilmemesi gereken gıdalardan biri de çiğ yumurtadır. Çiğ yumurta kedilerde Salmonella, E. Coli gibi hastalıklara neden olur.
 • Çiğ balık: Kediler balık yemekten hoşlanırlar. Ancak vereceğiniz balık mutlaka pişmiş olmalıdır.
 • Sarımsak, soğan, çikolata, kahve ve kuru üzüm gibi gıdaları asla yavru kediye vermemelisiniz.

Kaynak: Cemre

Yavru Kedi Ne Yer? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum