Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Nasıl Anlaşılır?

Yetişkinlerde bile sıkıntılar yaratan kabızlık sorunu, yeni doğan bebeklerde çok sık görülmektedir. Kalın bağırsağın sonunda bulunan kaslar sertleştiği zaman dışkının normal geçişi önlenir. Bu durum yeni doğan bebeklerde kabızlık sorununu meydana getirir. Dışkı bebeklerin vücudunda uzun süre kalır ise sıkılaşıp kuruyarak vücuttan atılması zorlaşır. Sertleşmiş hale gelen dışkı, kalın bağırsağın son kısımlarında geçişi sırasında yırtılma sorunlarını da meydana getirir. Bu da bebekler ve çocuklarda kasılmalar nedeni ile ağrılara neden olur. Bu ağrı nedeni ile dışkıyı tutmak isteyen bebekler, dışkılama hissini bastırabilir. Bu durum ise dışkının içeride daha fazla kurumasına neden olur. Bu da kabızlık döngüsünün başlamasına neden olur.

İlginizi Çekebilir: Gaz Yapmayan Bebek Mamaları: Bebelac, Conformil, Humana AntiKolik

Gaz sancısı şeklinde görülen sindirim sistemi sorunlarından biri de kabızlıktır. Anneler için yeni doğan bebeklerde kabızlık nasıl anlaşılır sorusunun cevabı çok önemlidir. Her bebeğin bağırsak hareketleri farklıdır. Bazı bebekler günde iki kez dışkı yaparken, bazı bebekler günde 3 kez dışkısını yapar. Bu gibi durumlarda hemen bebeğe kabız teşhisi koyulmamalıdır. Anne sütü ile beslenmeyen bebeklerde kabızlık görülme olasılığı daha yüksektir. 

Bebeklerde görülen dışkı yumuşak ise, bebekler zorlanmadan dışkılarını yapabiliyor ise ve kilo akışı da düzenli ise nadir aralıklar ile dışkı yapmasında sorun yoktur. Bunun dışında dışkıda kan görülür ise ve kabızlık sorunu 3 günü aşar ise mutlaka doktora gidilmelidir. 

İçindekiler

  • Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Neden Görülür? 
  • Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Belirtileri Nelerdir? 

Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Neden Görülür? 

Birçok annenin en büyük sıkıntılarından biri de kabızlık sorunudur. Bebekleri doğduğunda heyecanını tam olarak yaşayamadan kabızlık sorunları görülür. Kabızlık sorunu çeken bebekler, sürekli bir ağlama halindedir. Duyduğu sancı ve ağrı nedeni ile bebekler sürekli keyifsiz olur. Yeni doğan bebeklerin sindirim sisteminin yetersiz olması nedeni ile kabızlık sorunu ortaya çıkabilir. Anne sütü ile beslenen bebekler, sindirim sistemi sorunu nedeni ile sütü bile sindiremez. Bağışıklık sisteminde görülen sorunlar nedeni ile de bebekte kabızlık sorunu meydana gelir.

Yeni doğan bebekler eğer anne sütünü almadıysa mama ile beslenir. Hazır mama kullanılan bebeklerde de sindirme problemi yaşanır. Bu durum zamanla artarak dışkı yapamama sorununu yani kabızlığı meydana getirir. Bebeklerde gıda zehirlenmesi ya da hipotiroid gibi hastalıkların görülmesi ya da alerjik bir durumun oluşması da kabızlık sorununu meydana getirir. 

Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Belirtileri Nelerdir? 

Yeni doğan bebeklerin kabızlık sorununun kısa sürede tedavi edilebilmesi için öncelikle kabızlık olduğunun anlaşılması gerekir. Erken teşhis ile yapılan erken tedavi, bebeklerin kabızlık sorunu nedeni ile çektikleri sancı ve ağrıları dindirir. Dışkısını yapamayan bebekler, dışkı yapmaya çalışırken yüzü kızarır ve kendini sıkar. Bu da bebeklerde kramp görülmesine neden olur. Sürekli huzursuz olan bebekler, ailelerin de huzursuz olmasına neden olur. 

Bebeklerde kabızlık sorununun ilk belirtisi, dışkılama esnasında bebeğin zorlanması ve sürekli ağlamasıdır. Kendini sıkan bebeğin yüzü de kızarır. Bebeğin anüs bölgesinde kabızlık nedeni ile görülen zorlanmadan dolayı çatlak ve kanlı dışkılar meydana gelir. Dışkının sert olması da kabızlığın bir diğer belirtisidir. Ayrıca normal bir bebeğin kakasının sarı renkli ve yumuşakça bir kıvamda olması gerekir. Sarı dışında bir renkte sert dışkılar görülür ise ve bu durum 3 günü aşar ise mutlaka bir doktora götürülmelidir.

Bebeğin kabız olduğu anlaşıldığında bir şekilde bebeğe anne sütü verilmeye çalışılmalıdır. Ayrıca bebeği sıcak bir duşa sokarak 10 dakika süresince bebeğin karnına sıcak su ile masaj yapmak ağrıyı azaltacaktır. Banyo dışında da bebeğin karın bölgesine masaj yapılması, bebeğin duyduğu sancı ve ağrıyı azaltır.

Kaynak: Cemre

Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Nasıl Anlaşılır? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum