Yeni Nesil Mekanik

Japonya doğasının güzelliği kadranda hayat buluyor. Yeni nesil bir mekanik saat, beyaz huştan ilham alan tasarım ile bezeniyor.

grand seiko

 

SLGH005, Grand Seiko’nun marka felsefesi “The Nature of Time”ı yani Zamanın Doğası'nı temsil ediyor. Dört mevsimin zenginliğiyle beslenen Japon güzellik anlayışını ve TAKUMI’yi, yani kendilerini nesiller boyunca aktarılan becerilerde ustalaşmaya adamış zanaatkarların ruhunu taşıyor.

Zamanın Doğası, akla güzel beyaz huş ormanlarını getiren, yeni bir desene sahip kadranda en açık şekliyle ifade ediliyor. Grand Seiko Shizukuishi Stüdyosu’nun bulunduğu Iwate Eyaleti’nde, Japonya'nın en büyük beyaz huş ormanlarından biri bulunuyor. Beyaz huş ağaçlarının gövdeleri, güneşin parlak ışığıyla aydınlanan platoya yayılıyor, yarattıkları dinginlik ve huzur duygusunun yanı sıra doğanın canlılığını da hissettiriyor.

Bu muhteşem kadran tasarımını mümkün kılan şey Grand Seiko'nun uzun yıllar boyunca geliştirdiği ileri teknolojidir. Desen önce pirinç bir plaka üzerine basılır, ardından metalik bir yüzey elde etmek için kaplanır. Son olarak benzersiz parlaklıkta bir yüzey oluşturmak için şeffaf bir cila uygulanır. TAKUMI ustalığı, kadran ve cam arasındaki boşluğun azaltılmasını, bu sıra dışı yakınlık sayesinde doğanın çizgilerinden gelen güzellik duygusunun daha da yoğun ve yakından yaşanmasını sağlar.

SLGH005, en yeni Grand Seiko tasarım serisi olan Series 9'un bir parçası. Serinin ismi, Japonca'da "nihai, üstün" anlamına gelen kanji karakterinden ilham alıyor: Dokuz sayısı tek haneli sayıların en büyüğü, en üstü, nihai olanı. Bu isim, Grand Seiko'nun kol saatinin özünde yatan özellikleri, yani hassasiyeti, güzelliği, okunabilirliği ve dayanıklılığı mükemmelleştirme konusundaki sarsılmaz kararlılığını somutlaştırıyor.

Series 9'daki saatlerin her biri Grand Seiko'nun kökeni olan ilk modele sadık kalarak o modelin evrensel tasarımını ve özelliklerini paylaşırken, geliştirilmiş görünürlük ve kullanılabilirlik sayesinde evrim geçiriyor ve yeni ufuklar açıyor. İnce çizgili ve parlak yüzeyler, bileğe daha rahat oturması için ağırlık merkezi düşürülmüş kasa tasarımı, yüksek okunabilirlik sağlamak için tasarlanmış ibreler ve indeksler mükemmel bir uyumla orijinal tasarımı daha da üst seviyeye çıkarıyor. Series 9, ancak en üst seviye, en nihai Grand Seiko’ların erişebildiği bir ünvan.

Makine Tasarımı

grand seiko

Makinenin yumuşak kıvrımları, Kalibre 9SA5'in üretildiği Iwate Eyaleti'ndeki Shizukuishi'nin doğal güzelliğini somutlaştırıyor. Bölgenin simgesi olan Shizukuishi Nehri, kendi ismini verdiği zarif çizgili dokuda vücut buluyor.

Kadran Tasarımı

grand seiko

Kadran, beyaz huş ormanlarından ilham alan yeni bir desene sahip. Belirgin tasarımlı ibre ve indeksler Series 9 çizgisinin mükemmel birer örneği. Ortası çizgili benzersiz akrep, yelkovanın yalın biçimi ve yivli indekslerin birleşimi sayesinde yüksek okunabilirlik sağlanıyor.

Kasa Tasarımı

grand seiko

Seires 9'un tasarım çizgisine uygun olarak keskin ve modern bir görünüme sahip olan kasada, ince çizgili yüzeylerin arasına parlak yüzeyler katılıyor. Kasanın pürüzsüz biçimi bileğe ağırlık yaratmadan rahatça oturuyor.

Kullanılabilirlik

grand seiko

Tepenin kasanın arka tarafına konumladırılmasıyla ağırlık merkezinin düşük olması sağlanıyor. Buna ek olarak saatin bileğe rahat bir şekilde oturması için genişletilmiş ve kalın bir bilezik kullanılıyor.

Kaynak: Vogue

Yeni Nesil Mekanik Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum