Yetişkinlerde Gaz Sancısına Kesin Çözüm

Günümüzde sıkça karşılaşılan sağlık problemlerinde olan gaz sancıları, oldukça rahatsızlık verici durumlardandır. İnsan vücuduna, yemek ve konuşma sırasında bir miktar hava geçmektedir. Bu hava bir süre sonra çeşitli yollarla vücuttan atılmaktadır. Fakat buna rağmen bir miktar havanın içeride kalması durumunda karında basınç ve sıkışmalar meydana gelmektedir.

Yetişkinlerde Gaz Nasıl ve Neden Oluşur?

Gaz vücudun bazı durumlarda verdiği doğal bir tepki olmaktadır. Vücuttaki gaz, atılması gereken havanın belli bir miktarının içeride kalması sonucu oluşmaktadır. Ayrıca vücudun bazı metabolik faaliyetleri sonucu da ortaya çıkmaktadır. Vücuttan uzaklaştırılamayan fazla hava mide veya bağırsaklarda serbest halde kaldığından burada birikir ve baskı oluşturmaktadır. Çoğu zaman rahatsız edici bir durum haline gelmekte ve karın kısmında şiddetli ağrılara yol açmaktadır.

Düzensiz beslenme ve bazı lifli besinler de gaz oluşumunda önemli faktörlerdendir. . Yemek yerken vücuda alınan hava genelde hızlı yemekten kaynaklanmaktadır. Ayrıca sakız çiğneme ağzın sürekli açılıp kapanma hareketi nedeni ile vücuda geçen hava miktarını arttırmaktadır. Bu bağlamda sigara kullanma, yemek sırasında konuşma gibi durumlarda oldukça etkilidir.

Gaz ve Gaz Ağrılarının Belirtileri- Agrı Gerçekten Gaz Sancısı mı?

Gaz problemi yaşayanlarda, gaz oluşumunun en belirgin özelliği vücutta meydana gelen şişkinlik ve karın kısmındaki sertleşme olmaktadır. Çoğu zaman karın kısmında şiddetli batmalar ve kramplar gaz birikiminin belirtileri arasında yer almaktadır. Vücut içerisinde sıkışıp baskı yapan gaz, istem dışı geğirmeleri de beraberinde getirmektedir.

Bazı durumlarda gaz şikayetleri, böbrek ve bağırsak hastalıklarının habercisi olabilmektedir. Bu nedenle sıkça ve şiddetli yaşanan gaz şikayetleri için mutlaka uzman bir hekime görünmek gerekmektedir.

Gaz Sancılarını Gideren 7 Etkili ve Kesin Çözüm

Gaz sancılarınız herhangi bir sağlık probleminden kaynaklanmıyor ise bazı beslenme önerileri veya bitkisel çaylar gazın dışarı atılmasını destekleyerek rahatlama sağlamaktadır.

Rezene tohumları, bağırsak gazı ve gaz sancılarına kesin çözüm konusunda bir üne sahiptir. Güvenli miktarda yaklaşık bir çay kaşığı çiğnemeyi deneyin yaklaşık 1-2 saatte bağırsakları hareketlendirerek içerisinde gazın atılmasını sağlayacaktır

UYARI: Hamileyken veya emzirirken fazladan rezene yutmanın güvenliği ile ilgili çelişik bilgiler bulunmaktadır. Eğer hamile yada emziriyorsanız, alternatif bir gaz giderme seçeneğini deneyin.

Gaz sancılarını azaltmak için kullanılabilecek yöntemlerden biri ılık su tüketmektir. Yavaş yudumlar ile içilecek bir bardak ılık su vücuttaki gazın dağılmasını sağlamaktadır.

Bu bağlamda bazı bitki çayları ile de etkili sonuçlar alınmaktadır. Nane ve zencefil gibi bitki çayları bağırsakları rahatlatarak ve fazla gazın neden olduğu gaz sıkışması, kramp ve sancılarını geçirmektedir.

Papatya da çayı tüketilerek gaz sancıları azaltılabilmektedir.Yaklaşık olarak 2-3 saate gaz sorununa kesin çözüm sağlamaktadır.

Sırt üstü veya yan pozisyonda uzanarak, bacakları dizlerden bükülü şekilde karın kısmına çekip bırakma hareketleri ile karındaki sıkışmış gazın dağılması ve sancının geçmesi sağlanabilmektedir.

Göbeğinize ısı verin Psikolojik olarak çok rahatlatıcı olmanın yanı sıra, ısı bağırsaklarınızdaki kasları rahatlatmaya yardımcı olur ve ağrı hissini engeller. Bir ısıtma yastığı, sıcak su şişesi veya evde iseniz sıcak bir banyo deneyebilirsiniz.Gaz Sancılarını Gidermenin en önemli ve kesin yöntemi bu yöntemdir.

Yürüyüş, sıkışmış gazın kaçış yapmasına yardımcı olan karnınızdaki kasları rahatlatmaya yardımcı olur.

Gaz Sancıları Engellemek İçin Yapılması Gerekenler

Gaz sancılarının oluşum nedenleri arasında yer alan yeme alışkanlıkları ile yaşam tarzının mutlaka gözden geçirilmesi gerekmektedir. Gaz sancılarını engellemek için uygulanması gereken en önemli şey yemek yerken yapılan yanlışların düzeltilmesidir. Hızlı yemek yeme alışkanlığına sahip insanlarda daha fazla gaz problemi yaşandığı saptanmıştır. Bu neden ile yemek yavaş yenmeli ve yemek sırasında fazla konuşmamaya özen gösterilmelidir. Bu bağlamda önemli olan bir diğer husus ise yemeğin iyi çiğnenmesidir. Sindirim ağızda başlamaktadır. Bu neden ile sindirim olaylarından dolayı ortaya çıkabilecek gaz fazlalıklarının sindirimin başladığı ağızda engellenmesi mümkün olabilmektedir.

Takma diş kullanılıyor ise hava boşluğu kalmayacak şekilde yerleştirilmesi veya dişler arasında boşluklara neden oluyor ise değiştirilmesi gerekmektedir.Günlük hayatta sıklıkla sakız çiğneme alışkanlığına sahip insanların bu alışkanlıklarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde sakız çiğnerken vücuda alınan hava nedeni ile bir süre sonra gaz sıkışmaları oluşarak ağrılara neden olmaktadır. Gaz birikimleri soğuk ve serin havalardan da kaynaklanabilmektedir. Bu nedenle vücudun serin ve rüzgârlı ortamlarda korunması, sıcak tutulması gerekmektedir.

Bazı besinler yapıları nedeni ile sindirim sırasında daha fazla gaz oluşumuna neden olmaktadır. Bu nedenle vücudun, bu besinlerin tüketiminde oluşan gazın dışarı atılmasına yardımcı olabilecek diğer besin maddeleri veya içecekler ile desteklenmesi gerekmektedir.

Kaynak: Cemre

Yetişkinlerde Gaz Sancısına Kesin Çözüm Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum