Yumurta Diyeti

Yumurta diyetinin birkaç çeşidi vardır, ancak tüm çeşitlerinde yalnızca su veya kalorisiz içecekler içebilirsiniz. Çoğu meyve, ekmek, makarna ve pirinç dahil olmak üzere karbonhidrat ve doğal şeker oranı yüksek yiyecekler yasaktır. Diyet 14 gün sürer. Kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerini yerler. Su veya kalorisiz içecekler dışında atıştırmalık yemek yasaktır. Her gün yumurta ile başlarlar ve gün boyunca az miktarda yağsız protein yerler.

Diyet içerisinde yumurtanın genellikle kaynatılması önerilir. Poşe yumurta, kalorisi ve dolgusu düşük olduğu için yapımı çok kolaydır. Yumurta diyeti protein açısından zengin oldukları için enerji gereksinimlerine önemli ölçüde katkıda bulunurlar.

Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır?

Yumurta diyeti standart versiyonu, her öğünde yumurta veya tavuk veya balık gibi başka bir yağsız protein kaynağı yemeyi gerektirir. Karbonhidratı düşük sebzeler veya portakal greyfurt gibi meyveler, akşam yemeği ve kahvaltıya da dahildir.

Yumurta diyeti listesi için örnek aşağıdaki gibidir;

 • Kahvaltı: 2 rafadan yumurta ve 1 greyfurt veya ıspanak ve mantarlı omlet (2 yumurta)
 • Öğle Yemeği: 1/2 kavrulmuş tavuk pirzola ve brokoli
 • Akşam Yemeği: yeşil salata, 1 porsiyon balık

Yumurta diyetinin bir başka versiyonu da yumurta ve greyfurt diyetidir. Bu, günde iki öğün seçeneği yerine bir öğünde yarım greyfurt yemektir. Diyetin bu versiyonu için yemek planı şöyle görünür;

 • Kahvaltı: 2 çırpılmış yumurta ve 1/2 greyfurt
 • Öğle yemeği: 1/2 kızarmış tavuk pirzola, brokoli, 1/2 greyfurt
 • Akşam yemeği: 1/2 greyfurt ve 1 porsiyon balık

Daha az popüler olan yumurta diyetinin en popüler versiyonu, sadece yumurta diyeti olmaktadır.. Sadece yumurta yediğiniz bu diyet hiç önerilmez. Vücudunuzu nemlendirmek ve beslemek için bol su içmelisiniz. Günde 8 bardak, 2 litre su içilmesi tavsiye edilir.

Yumurta diyeti kilo vermenin sağlıklı bir yoludur. Yüksek proteinli yumurtalar daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. O zaman aç kalmadan kilo verebilirsiniz. 2 haftada 10 kg’a kadar kaybedebilirsiniz. Yumurta diyeti sonuçları, kişinin mevcut ağırlığına, metabolizma hızına vb. Bağlı olarak değişecektir.

Çeşitli faktörlere bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir. Herhangi bir diyete başlamadan önce, sizin için doğru olup olmadığını öğrenmek için bir uzmana danışılmalıdır. Yumurtaların karbonhidrat oranı düşüktür. Özellikle kahvaltı sofralarında sıklıkla yenen bu besin oldukça besleyicidir. Göz sağlığını korumaktan meme kanserini önlemeye kadar pek çok işlevi vardır.

Yumurta Diyeti Faydaları

Pek çok kişi tarafından tercih edilen bir diyettir. Yumurta diyeti ile birlikte zayıflama dışından yer alan faydalar şu şekildedir;

 • Kendinizi aç hissetmeden kilo vermenizi sağlar.
 • Yağ yakımını hızlandırır. Kalıcı şekilde kilo vermenizi sağlar.
 • Haftada 6 kiloya kadar verebilirsiniz.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini saplar
 • Kalp sağlığını korur.
 • Gözünüzü korur ve göz sağlığına da iyi gelmektedir.
 • Kas ve kemik sisteminin gelişmesini sağlar.
 • Amino asit içerikleri vücudun beslenmesini sağlar.
 • İyi kolesterolün yükselmesini sağlar.
 • Kalp sağlığını korur.

Yumurta diyeti besin içeriği yüksek olmasından hızlı bir şekilde kilo verdirme nedeniyle tercih edilmektedir. Bu diyeti uyguladığınız esnada tadından haz etmediğiniz yiyecekleri yemenize gerek yok. Hem tadının güzel olması hem de etkisi ile birlikte hızla kilo vermeyi mümkün kılmaktadır.

Diyetin Potansiyel Yan Etkileri

Japon yumurta diyeti çok kısıtlayıcıdır, yalnızca belirli yiyeceklere izin verir ve tüm yiyecek gruplarının kısıtlamasına ortadan kaldırır. Yalnızca birkaç özel yiyeceğe izin verildiğinden, özellikle uzun süre bir diyet uygularsanız, beslenme yetersizlikleri oluşabilir. Örneğin, tam tahıllar lif, vitamin ve mineraller açısından zengindir. Patates gibi nişastalı sebzeler iyi C vitamini, potasyum ve magnezyum kaynaklarıdır. Bu besin gruplarına bu diyette izin verilmez. Ayrıca bu diyetin kalorisi çok düşük olduğu için tüketilen besinler birçok kişi için yeterli olmayabilir. Uzun süreli kalori kısıtlaması enerji düzeylerinin düşmesine, bağışıklık fonksiyonunun bozulmasına ve kemik yoğunluğunun düşmesine neden olabilir.  Ciddi yan etkilere neden olabilir. Düzensiz adet görme gibi durumlar örnek gösterilebilir.

Yumurta Diyeti ile Kilo Verme

Protein ağırlıklı besin tüketiminin ağırlıkta olması nedeniyle yumurta diyeti ile kilo verenler diğer şok diyetlere göre daha az açlık çekerler, sağlıklarına çok dikkat etmeleri gerekir. Çünkü yumurta diyetleri kısa sürede hızlı kilo kaybına neden olabilirken bazı rahatsızlıkları olan kişiler için çok tehlikeli bir diyet olabilir. Ender Saraç yumurta diyeti ile birlikte sağlıklı olarak kilo vermeniz mümkün.

Yumurta Diyeti Sağlıklı Mı?

Yumurta diyetindeki ana besinler, yumurta ve yağsız et gibi yüksek proteinli besinlerdir. Bu açıdan bakıldığında, atıştırma olmadan bir diyet programı olsa da daha tok tutan yiyecekler yiyebilecek, bu sayede daha uzun süre tok hissedeceksiniz. Bu, yemek istediğiniz kadar uzun olduğu sürece sağlıklı bir yemek yapar.

Yumurta Diyeti ile Ne Kadar Kilo Verebilirsiniz?

Yumurta yemeye devam edebileceğiniz en uzun süre 7 gündür. Günde 5 Yumurta diyeti ile kilo vermek istiyorsanız bu diyeti daha kısa sürede yapabilirsiniz. Bu genellikle 7 günlük yumurta diyetine tercih edilir. 7 günlük bir yumurta diyeti 1-6 kilo verebilir.

Bazı kaynaklar, 14 günlük bir yumurta diyeti ile 20 pound veya daha fazlasını kaybedebileceğinizi iddia ediyor ki bu kesinlikle sağlıklı değildir. 3 günlük yumurta diyeti 7 günden fazla önerilmez. Ayrıca iki kısa haftada 20 pound veya daha fazla kaybetmek sağlığınız için iyi değildir.

Yumurta Diyetinin Zararları Nelerdir?

Yumurta diyeti sırasında vücut yeterince karbonhidrat ememez. Bu kişinin enerjisini düşürebilir. Enerji düşüklüğünün yanı sıra yumurta diyeti kabızlık, mide bulantısı, şişkinlik, ağız kokusu gibi sorunlara neden olabilir ve lif yönünden zengin besinlerin yeterince tüketilmemesi gözlemlenen en büyük zararlardan biridir.

Bu olumsuz yan etkiler görülmektedir. Sizde sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, yumurta diyeti hakkında bilgi alabilirsiniz. Ender Saraç’ın yumurta diyeti hakkındaki bilgileri ile birlikte sağlıklı kilo vermek mümkün. Bu diyetleri uygulamadan önce mutlaka uzmanlar tarafından destek almalısınız. Yanlış yapacağınız tercihler sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Yumurta diyeti yapanlar ve bir haftada büyük bir değişiklik göreceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü bu diyetle haftada 3-5 kilo verebilirsiniz. Ancak bu konuda kesin bilgi vermek yanlış olur. Öncelikle yumurta diyeti yapabilmek için hazırlanmanız gerekir. Diyetinize ne kadar kilo verebileceğinizi düşünmeden başlamalısınız. Beslenme uzmanlarımızın bu konudaki en büyük uyarısı da bu yönde ilerliyor.

İdeal kilonuza zamanında ulaşmak hiç de zor değil. Söylentilere rağmen sadece kendi hazırladığınız öğünlere odaklanın, bir beslenme uzmanından yardım alın ve diyetle ilgili sorular sormaktan çekinmeyin. 14 günlük yumurta diyeti ve beslenme uzmanlarından oluşan ekibi, size ve sizin gibi kilo kontrolü sağlamak isteyen birçok kişiye yardım etmeye hazır olmaktadır.

Kaynak: Cemre

Yumurta Diyeti Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum