Yusuf Kaplan Kimdir? 

Yine Şafak gazetesi yazarı Yusuf Kaplan kimdir? Sorusuna bir cevap arıyorsanız, yazımızın devamını okuyarak Yusuf Kaplan hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Yazımızın devamından: Yusuf Kaplan kimdir ne iş yapar? Kaç yaşında? Evli mi? Hangi üniversiteden mezun oldu? Şu anda hangi gazetede çalışıyor? Çocuğu var mı? Yusuf Kaplan’ın sosyal medya hesapları nelerdir? Sorularının cevaplarına ve daha fazlasının cevabına erişim sağlayabilirsiniz. İşte, gazeteci Yusuf Kaplan’ın hayatı… 

Yusuf Kaplan’ın Kısaca Hayatı 

Yusuf Kaplan kimdir? Sorusuna kısaca şu şekilde cevap verilebilir: 1 Ocak 1964 senesinde Sivas ilinde dünyaya gelen Yusuf Kaplan, iletişimci, çevirmen, yazar ve gazetecidir. Yusuf Kaplan, ilkokul eğitimini Kayseri’de tamamlamıştır. 1986 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Sinema-TV ana sanat dalında mezun olmuştur. Lisans eğitiminin ardından İngiltere’ye Millî Eğitim Bakanlığı bursu ile giderek yüksek lisans ve doktora yapmıştır. 

Yusuf Kaplan kimdir? Sorusunun cevap bütün detayları ile beraber yazımın devamında yer alıyor… 

1964 yılında Sivas ilinin Şarkışla ilçesinde dünyaya gelen gazeteci Yusuf Kaplan, ilk okul, orta okul ve lise eğitimlerini Kayseri’de tamamlamıştır. 1986 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Sinema-TV ana sanat dalından mezun olan Yusuf Kaplan, Lisans eğitimini tamamlamasının ardından Millî Eğitim Bakanlığı’nın sağladığı burs ile yüksek lisans ve doktora yapmak için İngiltere’ye gitmiştir. 

Yusuf Kaplan, üç ay boyunca, bazen otostop çekerek, bazen de tren ile İngiltere, Fransa ve Almanya’yı gezdi. Hayatı, insanları ve kültürleri tanıyan başarılı gazeteci Yusuf Kaplan, daha sonrasında ise tekrar Londra’ya döndü. 

Yusuf Kaplan Kimdir? Yusuf Kaplan Kimdir?

Yusuf Kaplan, cebindeki parasının tükenmesi üzerine Londra’ya geri döndü. Anlamadığı bir işte çalışmaya başladı ve terzilik yapmaya karar verdi. Fabrikada dört hafta boyunca çalıştı ve en fazla para kazanan kişi oldu. Başarılı gazeteci Yusuf Kaplan bu başarısını rüyalarında terzilik yapmaya olan ilgisine borçlu olduğunu söylüyor. 

1991 yılında East Anglia Üniversitesi’nde “Story-Telling and Myth-Making Medium: Television” (Öykü Anlatma ve Mit Üretme Aracı Olarak Televizyon) başlıklı tezi ile yüksek lisans eğitimini tamamlayan Yusuf Kaplan, 1992 yılında Londra Üniversitesi ve Middlesex Polytechnic’te Dr. Roy Armes’ın danışmanlığında, Türk sineması ve Türk modernleşmesi konusunda hazırladığı “Narrative and Aesthetic Principles in the Establishment of a National Turkish Cinema” isimli tezi ile doktorasını tamamlamıştır. 

1992 yılında, arkadaşları ile birlikte Yeni Şafak gazetesini kuran Yusuf Kaplan, gazetede 5 farklı isim ile yazılar yazdı. Yusuf Kaplan, öğrencilik yıllarında Yeni Şafak, Zaman ve Kanal 7’nin İngiltere temsilcisi olarak çalışmıştır. Kuruluşundan itibaren Yeni Şafak gazetesinde köşe yazıları yazan başarılı gazeteci Yusuf Kaplan, bu yazıları ile 2002 yılında Türkiye Yazarlar Birliği Basın-Fikir Ödülü’nü kazanmıştır. 

Gazeteci Yusuf Kaplan’ın çeşitli yazıları, röportajları ve çevirileri, İlim ve Sanat, Yedi İklim, Kayıtlar, Kitap Dergisi, Girişim, İslâm ve Kadın ve Aile gibi dergiler ile Zaman ve Millî Gazete gibi günlük gazetelerde yayınlanmıştır. 

Başarılı gazeteci Yusuf Kaplan, 1999 yılından itibaren, Bilgi Üniversitesi’nde lisans ve yüksek lisans seviyesinde iletişim teorileri, sosyal ve kültürel teori, medeniyetler ve düşünce tarihi, dünya sineması dersleri verdi ve birçok yüksek lisans tezi hazırlattı. Ancak üniversite senatosu, bölümdeki tezlerin yaklaşık %70’ini kendisinin yaptırdığı gerekçesi ile onu sorguladı ve takdir etmek yerine tekdir etti. Bu neden ile, Yusuf Kaplan tüm diplomalarını çöpe attı ve kendisinden diploma soranların işini kabul etmedi. Diplomasız yaşamanın keyfini çıkarmaya başlayan başarılı gazeteci Yusuf Kaplan 2002 yılında Açılım Kitap Yayınları’nı kurdu. 

Yusuf Kaplan Kimdir? Yusuf Kaplan Kimdir?

Başarılı gazeteci Yusuf Kaplan, Milan Kundera, Michel Foucault, Umberto Eco, Baudrillard ve John Berger gibi dünyaca tanınan yazar ve düşünürlerden çeşitli çeviriler yapmıştır. Bir süre Yeni Şafak gazetesinin genel yayın yönetmenliğini üstlendikten sonra 3 yıl boyunca Umran dergisini yönetmiştir. Halen İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışan gazeteci Yusuf Kaplan, Yeni Şafak gazetesinde köşe yazıları yazıyor. Bütün bunlara ek olarak, 25 Şubat 2006 tarihine kadar TV5 kanalının genel yayın koordinatörlüğünü yapan Yusuf Kaplan daha sonra TVNET haber kanalının kurucuları arasında yer almıştır. 

Yusuf Kaplan, 2006 yılında TASAM tarafından “Stratejik Vizyon Sahibi Yazar” ödülü ile ödüllendirildi. 2009 – 2011 yılları arasında İstanbul Avrupa Kültür Başkenti olan 2010’da sinema direktörü olarak görev yapan başarılı gazeteci Yusuf Kaplan, bu süre zarfında, 7 uzun metrajlı film ve 33 belgesel çekti. Yusuf Kaplan, film yaptırdığı sinemacılara, “rüşvet” olarak, en az üç öğrenciyi iyi şartlarda çalıştırma ve yetiştirme koşulunu koydu ve kurumda yolsuzluklarla mücadele etti. 

Başarılı gazeteci Yusuf Kaplan bunlara ek olarak, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde ve uluslararası toplantılarda “Türk Sineması Kuramı”, “Türk Sineması’nın Adı Yok: Ulusal Türk Sineması İçin Bazı Gözlemler”, “Türk Modernleşmesi, Türk Dış Politikası ve Kıbrıs Sorunu: İki Eksen”, “Medyanın Doğası ve Dili: Teoriden Pratiğe” ve “Türk Medyasının Sorunları” gibi konuları ele alan bildiriler sunmuş ve konuşmalar yapmıştır. 

Ayrıca Yusuf Kaplan, Fahreddin er-Râzî’nin “Min Esrari’t-Tenzîl” isimli kitabını ve İbn Arabi’nin “Tecelliyât-ı İlâhiyye” isimli kitabını Türkçeye çevirdi. Ayrıca Alman filozof Nietzsche’nin felsefesini anlattığı belgesel filminin çekimlerini tamamlayarak TRT-Türk için hazırladı. 

Yusuf Kaplan, son 14 yılda medeniyet tasavvuru ve felsefesi üzerine yoğunlaştığı için kitap yayımlamamıştır. Ancak önümüzdeki yıl, 12 cilt halinde “Fütûhât-ı Medeniyye” başlığı altında yayımlanacak bir çalışması varıdr. İngilizce ve Arapça özet nüshalarını hazırlayan başarılı gazeteci Yusuf Kaplan, evli ve iki çocuk babasıdır. Başarılı gazeteci Yusuf Kaplan, Latince, Fransızca, Arapça, İngilizce ve Almanca dillerini biliyor. Kendi geliştirdiği metodoloji ile yabancı dilleri öğrendiğini belirten Yusuf Kaplan, kursa giderek bir şeyler öğrenmeye çalışanlara acı acı gülümsediğini ifade etmiştir. 

Yusuf Kaplan, Türkiye’deki eğitim sisteminin sadece “yetenek öğütmeye” yönelik olduğunu düşünüyor. Bu nedenle, insanların kendilerini ve çağlarını aşmak için bir adım atmaları gerektiğini düşünüyor. Başarılı gazeteci Yusuf Kaplan, “Kendinizi keşfetmek, çağın ağlarından kurtulmak ve çağın çağrısını kurmak için, alışkanlıklarınızı ve bulunduğunuz yeri terk etmeli ve ümmîleşmelisiniz. Ancak o zaman, kendinizi aşma konusunda ilerleme kaydedebilirsiniz.” ifadelerinde bulunuyor. 

Gelin, “Gazeteci Yusuf Kaplan kimdir?” sorusunu, merak edilen başlıkları ele alarak tek tek inceleyelim. 

Yusuf Kaplan Kaç Yaşında? 

Yusuf Kaplan kaç yaşında? Sorusu sosyal medya kullanıcıların en fazla araştırdığı sorulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. 1 Ocak 1964 tarihinde Sivas’ta dünyaya gelen başarılı gazeteci Yusuf Kaplan, içinde bulunduğumuz 2023 senesi itibari ile 59 yaşındadır. Buna ek olarak Yusuf Kaplan bir oğlak burcu erkeğidir. 

Yusuf Kaplan Aslen Nereli? 

Yusuf Kaplan aslen nereli? İlk okul, orta okul ve lise eğitimlerini Kayseri’de tamamlayan başarılı gazeteci Yusuf Kaplan Şarkışla / Sivaslıdır. 

Yusuf Kaplan Hangi Üniversiteden Mezun Oldu? 

Başarılı gazeteci Yusuf Kaplan’ın eğitim durumu, sosyal medya kullanıcılarının oldukça merak ettiği konulardan bir tanesidir. Bundan dolayı “Yusuf Kaplan hangi üniversiteden mezun?” sorusu arama motorlarında sık sık aratılıyor. 

1986 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Sinema-TV ana sanat dalından mezun olan Yusuf Kaplan, Lisans eğitimini tamamlamasının ardından Millî Eğitim Bakanlığı’nın sağladığı burs ile yüksek lisans ve doktora yapmak için İngiltere’ye gitmiştir. 

1991 yılında East Anglia Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamlayan Yusuf Kaplan, 1992 yılında Londra Üniversitesi ve Middlesex Polytechnic’te Dr. Roy Armes’ın danışmanlığında, doktorasını tamamlamıştır. 

Yusuf Kaplan Evli mi? 

Yusuf Kaplan evli mi? Sorusu sosyal medya kullanıcılarının arama motorlarında en fazla arattığı sorulardan bir tanesi olmuştur.  

Yusuf Kaplan’ın ailesi ve özel hayatı ile ilgili maalesef çok fazla bilgi bulunmuyor. Başarılı gazeteci Yusuf Kaplan’ın sadece evli ve iki çocuk babası olduğu biliniyor. 

Yusuf Kaplan’ın Yazıları 

Yeni Şafak gazetesinde köşe yazarı olarak makaleler kaleme alan Yusuf Kaplan ın son yazısı dahil bütün yazılarına erişim sağlamak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Yusuf Kaplan Kimdir? Yusuf Kaplan Kimdir?Yusuf Kaplan’ın Eserleri 

Başarılı gazeteci Yusuf Kaplan’ın eserleri şu şekilde sıralanabilir; 

Deneme ve inceleme; 

 • Öykü Anlatma ve Mit Üretme Aracı Olarak Televizyon (1992, Türkçeye çev. Gökçen Kaplan) 
 • Ay Parçası (2006) 
 • Medeniyet Tasavvuru – Fütuhat*ı Medeniyye Giriş (2022) 

Derleme; 

 • Enformasyon Devrimi Efsanesi (çev. 1991) 
 • Tarihin Sonu mu? Bir Tartışma (1992) 

Yayına hazırlama; 

 • Medya Epistemolojisi ve Ontolojisi (2000) 
 • Türk Modernleşmesi: Retorik versus Pratik (2000) 
 • Türk Modernleşmesi Medya ve Popüler Kültür (İngilizcesi Turkish Modernity and Identity, Prof. Kevin Robins ile, 2000) 
 • Türk Sineması: Bir Retorik ve Pathos Öyküsü (2000; İngilizcesi Turkish Cinema: A Story of Rhetoric and Pathos adı ile) 
 • Medeniyet Tasavvuru (3 cilt, 2006), Medya Epistemolojisi ve Ontolojisi (2006) 
 • Türk Sineması ve Türk Modernleşmesi: Retorik versus Pratik (2007) 
 • Dünya Sineması, Ders Metinleri (2007) 
 • İletişim Teorileri: Ders Metinleri (2007) 
 • Film Teorileri: Ders Metinleri (2007) 
 • Kültürel ve Sosyal Teori: Kültüralist, Semiotik, Yapısalcı, Postyapısalcı, Fenomenolojik – Hermenötik, Psikanalitik Yaklaşımlar (2007) 

Çeviri; 

 • Afrikalılar: Üç Farklı Kültürel Miras (Ali Mazrui’den, 1992) 
 • Bilgeliğin Yedi Direği (T. E. Lawrence’den, Kayseri, 1992) 
 • Liberal İslam (Leonard Binder’den, 1995) 
 • Postmodern Düşüncenin Ötesi (Huston Smith’ten, 1999, 2007) 
 • İlerleme ve Din – Tarih Felsefesi Metinleri (Christopher Dawson’dan, 2002) 
 • Batı Uygarlığı (George Frankl’dan, 2003) 
 • Düşüncenin Serüvenleri (Alfred North Whitehead’dan, 2006) 
 • Muhayyileye Dayalı Düşünmek (Edward L. Murray’den, 2008) 

İngilizce; 

 • The Oxford History of World Cinema (London & New York: Oxford University Press, 1996, as a contributing editor) 
 • Turkish Cinema: A Story of Rhetoric and Pathos (London: British Film Institute, as author; forthcoming) 
 • Turkish Modernity and Identity (London & New York: Routledge, as co-editor with Professor Kevin Robins; forthcoming) 

Yusuf Kaplan’ın Sosyal Medya Hesapları Yusuf Kaplan Kimdir? Yusuf Kaplan Kimdir?

Başarılı gazeteci Yusuf Kaplan’ın sosyal medya hesapları insanlar tarafından merak ediliyor. Yusuf Kaplan sosyal medya hesaplarını aktif bir şekilde kullanan isimler arasında yer alıyor. Instagram hesabında 2.916 gönderisi ve 391 bin takipçisi bulunuyor.

Twitter platformunu da oldukça aktif bir şekilde kullanan başarılı gazeteci Yusuf Kaplan, bu platform üzerinden düşüncelerini sevenleri ve taipçileri ile paylaşıyor. Pek çok tweet atan Yusuf Kaplan’ın Twitter’da 634,2 bin takipçisi bulunuyor. 

Kaynak: Cemre

Yusuf Kaplan Kimdir?  Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum