<"> <" /> <"> <" /> <" />

Yüzyılın afetinde 11 bin depremzede bebek dünyaya geldi

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, afet bölgesi olan 11 vilayette son 20 gün içerisinde 11 bini aşkın bebek dünyaya geldiğini duyurdu. Bakan Koca, Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen vilayetler ortasında bulunan Gaziantep’in İslahiye ilçesinde Devlet Hastanesinde basın açıklaması düzenledi. Bakan Koca, ’’Bugün Osmaniye, Nurdağı ve İslahiye’de çalışmaları yerinde inceledik. 6 Şubat ve sonrasında birbirini izleyen sarsıntılar sebebiyle İslahiye’de bin 347, Nurdağı’nda 2 bin 170 vatandaşımız hayatını kaybetti. Gaziantep genelinde can kayıplarımız 3 bin 897’ye ulaştı. Osmaniye’de 993 hayat kaybettik’’ dedi. Depremde hasar gören sıhhat kuruluşları hakkında da bilgi veren Koca, ’’Gaziantep’te 16 Devlet Hastanemiz, 1 üniversite hastanemiz, 2 Toplum Sıhhati Merkezimiz, 167 Aile Sıhhati Merkezimiz, sayısı 51’i bulan 112 istasyonlarımız ve 104 Sıhhat Konutumuz hala hizmet vermektedir. Sıhhat hizmetinde boşluğa meydan vermemek emeliyle 2’si İslahiye’de, 1’i Oğuzeli’nde, 1’i Nurdağı’nda olmak üzere toplam 4 sahra hastanesi kurulmuştur. Çadır kentlerde kurulan acil müdahale ünitelerinin sayısı 16’dır. Afet, yuvalarımızla birlikte sarsıntının akabinde çok gereksinim duyulacak sıhhat hizmetinin verildiği yapıları da etkiledi. Sıhhat hizmeti almaya mani bir durum olmadığı az evvelki sözlerimde açıktır. Kimi kurumlarımıza ilişkin binaların hasar durumunu da açıklamakta prensip olarak yarar görüyorum. Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesinin A ve B blokları ile Nurdağı Devlet Hastanemiz ağır hasarlıdır. Vilayet genelindeki öteki sıhhat kurumu binalarından 6’sı ağır, 5’i orta, 169’u az hasarlı durumdadır. 54’ünde hasar yoktur. Gaziantep’te vilayet genelinde 627 eczane faal olarak hizmet vermektedir. Afet bölgesinde 2 taşınabilir eczane ile 2 sahra eczanesi depremzede vatandaşlarımıza ilaç ve eczacılık hizmeti sunmaktadır. İslahiye ilçesindeki 19 eczane ile Nurdağı ilçesindeki 11 eczane, maalesef hizmet verememekte. Bu iki ilçede, İslahiye ve Nurdağı’nda 1’er çadır eczane açılmıştır. Ayrıyeten sahra hastanelerimizde müdahale çadırlarımızda eczane hizmeti verilmektedir. Gaziantep’teki sıhhat profesyoneli sayısının bu süreçte 11 bin 490’a kadar ulaştığını bilmenizi istek ederim’’ dedi.

Gaziantep’te 26 bini aşkın depremzede taburcu oldu Bakan Koca, Gaziantep’te 26 bini aşkın depremzedenin taburcu edildiğini belirterek, ’’Depreme bağlı sebeplerle tedavi altına alınan Gaziantepli hastalarımızdan 25 bin 276’sı taburcu olmuştur. Depremzede 656 hastamızın tedavisi serviste, 96 hastamızın tedavisi ise ağır bakımda devam etmektedir. Afetin yaşandığı birinci günden bugüne cerrahi müdahale yapılan Gaziantepli depremzede sayısı bin 994’tür. Gaziantep’te 340 bin 150 bireye birinci basamak temel sıhhat hizmetleri ulaşmış, toplamda ise 636 bin 940 şahsa sıhhat hizmeti verilmiştir. Acil müracaat sayısı 177 bin 311, tüm ünitelere yapılan toplam müracaat sayısı ise 327 bin 596 olarak gerçekleşmiştir. Çadır kentlerdeki acil müdahale ünitelerinde yapılan muayene sayısı 22 bin 202’dir. 24 taşınabilir grup Gaziantep’in 171 köyünde 23 bin 450 hastamızı muayene etti ve ilaçlarını verdi. Bugüne kadar 35 bin 848 kutu ilaç dağıtılmıştır. Köylerde uygulanan aşı dozu sayısı 30 binin üzerindedir. Yaralanmalar sebebi ile özellikle değerli olan tetanos aşıları yapılmıştır. Hafif yaralı olup da tetanos aşısını ihmal eden Gaziantepli vatandaşlarımızdan en yakın sıhhat ünitesine müracaat etmelerini ısrarla rica ediyorum. Bunun dışında Genişletilmiş Bağışıklama Programı kapsamında süregelen bebek ve çocuk aşılamaları olağan takvimine uygun biçimde devam etmektedir’’ dedi.

İçme suyunda salgın hastalık uyarısı Bakan Koca, İslahiye ve Nurdağı haricinde Gaziantep genelinde içme suyunun kullanılabilir çıktığını belirtti. İçme sularından 998 numune alındığını söyleyen Koca, ’’Özellikle İslahiye ve Nurdağı ilçeleriyle afetten hasar gören Gaziantep’te su klorlama çalışmaları ve bakiye klor ölçümleri birinci günlerden itibaren tertipli olarak yapılmaktadır. Bu ölçümler için alınan 998 su örneğinden 938’inde klor oranı kâfi, 60’inde yetersiz bulundu. Su örnekleri mikrobiyolojik ve kimyasal açıdan da tahlil edilmektedir. Bugüne kadar 736 su örneği alınmış, bu su örneklerinden 512’si sıhhat açısından uygun, 103’ü ise sıhhat açısından uygunsuz bulunmuştur. Sıhhat açısından uygunsuz olduğu bilimsel olarak tespit edilen 103 su örneğinin 99’unda mikrobiyolojik, 29’unda kimyasal uygunsuzluk olduğu görülmüştür. Gerekli tedbirler alınmaktadır. Gaziantep’te Nurdağı ve İslahiye haricinde kent merkezindeki şebeke suyu içme suyu olarak kullanılabilir. Gaziantep’te Nurdağı ve İslahiye’de şebeke suyu içme suyu olarak kullanılmamalıdır. Suyu hayat bildik, daima o denli bilelim. Su artık hastalıklara yol açmasın. Salgın hastalık riski üzere kritik bir husus maalesef toplumun ruh halini dikkate almayacak bir üslup ve stille da lisana getirildi. Yetkili merci olarak yaptığımız açıklama çok nettir. Tüm sıhhat tesislerimizde, İZCİ sistemi üzerinden ’Sendromik Sürveyans’ aktif bir formda takip edilmektedir. Halk sıhhatini tehdit edecek bir durum bugün prestijiyle saptanmamıştır. Halk sıhhati, belirttiğim üzere her birimize sorumluluk yükleyen bir bahistir. Zelzeleden etkilenmiş başka kentlerimiz üzere Gaziantep ve Osmaniye’de de açıklanan tüm önlemlere muntazam bir formda uyulmalıdır’’ biçiminde konuştu.

Osmaniye’de sıhhat hizmetleri Koca, Osmaniye’deki sıhhat hizmetleri hakkında da bilgi vererek, ’’Osmaniye’mizde 4 Devlet Hastanemiz, 64 Aile Sıhhati Merkezimiz, 112 Acil İstasyonlarımızdan 28’i, 38 Sıhhat Konutu, 5 Toplum Sıhhati Merkezi hizmetlerine aksatmadan devam ediyor. Sahra hastanemizde hastalarımızla birebir biçimde ilgileniyoruz. Kente hala hizmet veren 202 eczane var. Osmaniye’de binası ağır hasar gören sıhhat kurumu, Bahçe ilçemizdeki Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesidir. Vilayet genelinde hastane harici 61 sıhhat tesisinden 43’ü hasarsız durumdadır. Hastane harici sıhhat kurumlarına ilişkin binalardan 1’i ağır, 5’i orta, 12’si ise az hasarlıdır. Hastanelerimizde servisler yatak doluluk oranı yalnızca yüzde 48’dir. Ağır bakım yatak doluluk oranı ise yüzde 59’dur. Sarsıntıya bağlı sebeplerle yatırılarak tedavi edilen Osmaniyeli hastalarımızdan 2 bin 565’i çok şükür taburcu oldular. 30 depremzede hastamızın tedavisi ise hala serviste, 9 hastamızın tedavisi de ağır bakımda devam etmektedir. Bu afete karşı Osmaniye’mize sayısı 7 bine varan sıhhat çalışanıyla hizmet verdik. Afetin yaşandığı birinci günden bu güne kadar 230 bin 944 hastamıza sıhhat hizmeti verildi. Bunlardan 121 bin 153’ü birinci basamak sıhhat hizmetidir. Acil hizmeti sayısı 54 bin 845’tir. Kurulan 7 acil müdahale ünitesinde ise 14 bin 345 hastaya müdahale yapıldı. Bahçe ilçemizde hizmet veren sahra hastanesinde 6 bin 648 hasta muayene edilmiştir. Osmaniye ve ilçelerinde kurulan çadırlarda bugüne kadar 25 bin 507 kutu ilaç dağıtılmıştır. 4 bin 510 depremzedeye psikososyal takviye hizmeti sunulmuştur’ formunda konuştu.

Tetanos ve salgın hastalık uyarısı Bakan Fahrettin Koca, tetanos ve salgın konusunda ihtarlarda bulunarak, ’’Yaralanmalar sebebiyle kaidelerin zorunlu kıldığı tetanos aşısı başta olmak üzere aşılamada gerekli hassasiyet gösterilmektedir. Genişletilmiş Bağışıklama Programı kapsamında olan bebek ve çocuk aşılamaları, evvelden belirlenen takvime uygun olarak devam etmektedir. Osmaniye ve ilçelerinde son 20 günde uygulanan toplam aşı dozu sayısı 10 bin 657’dir. Osmaniye’de su klorlama çalışmaları, suda bakiye klor ölçümleri sarsıntının birinci günlerinden itibaren devam etmektedir. Bugüne kadar 2 bin 48 su örneği alınmış, bin 825 su örneğinde klor oranı kâfi, 223 su örneğinde ise yetersiz bulunmuştur. Bu örneklerin mikrobiyolojik ve kimyasal tahlillerinde elde edilecek sonuçlar da hayati derecede değerlidir. Bu tahliller için alınan 325 su örneğinden 214’ü uygun, 9’u uygunsuz bulunmuştur. 21 su örneğinde mikrobiyolojik, 83 su örneğinde ise kimyasal uygunsuzluk tespit edilmiştir. Gerekli tedbirler alınmaktadır. Afete maruz kalan kentlerimizin tamamında, bunlardan biri olan Osmaniye’mizde sıhhat tesislerindeki İZCİ sistemi üzerinden Sendromik Sürveyans faal bir formda takip ediliyor. Osmaniye’de afetzede öbür kentlerimizde halk sıhhatini tehdit edecek bir durum bugün prestijiyle saptanmamıştır’’ diye konuştu.

ALO 184 sarsıntı hattı ALO 184 telefon sınırının yeni işlevlerinin da herkese duyurulmasını isteyen Bakan Koca, ’’ALO 184 sınırını arayan depremzede hastamız örneğin biten ilacı için yahut tedavi için bize başvurabilir. Bir hastaneye sevkini isteyebilir. İhmal etmişse tetanos aşısının yapılmasını talep edebilir. Daima bakıma muhtaç hastası için takviye alabilir. Tıbbi materyal ve aygıt muhtaçlığını karşılayabilir. ALO 184, diyaliz hastaları, kemoterapisi aksayan, aksama ihtimali olan tüm depremzede hastalar için müracaat numarasıdır. Zelzele bölgesindeki hastalar için, tüm hastalarımız için ALO 184 sınırının başındayız. ALO 184 çizgisine sarsıntı sebebiyle son iki günde 7 bin 387 arama geldi. Taleplerin yüzde 12’sini ameliyat dahil tedavi muhtaçlığı, yüzde 5,5’ini ilaç ve aşı, yüzde 3’ünü tıbbi aygıt ve materyal muhtaçlığı oluşturdu. Aramaların yüzde 4’ü aksayan kemoterapi ile ilgili. Bunların neredeyse tamamını karşıladık. Sıhhat alanı dışında kalan, yeniden ilgilendiğimiz talepler de var. Yeri gelmişken ALO 184 çizgisine en çok talepte bulunulan afetzede vilayetleri de zikredeyim. Bu vilayetler; Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adana, Adıyaman olmuştur’’ tabirlerine yer verdi.

Depreme dayanıksız sıhhat kuruluşları boşaltılacak Bakan Koca, zelzeleye dayanıksız sıhhat kuruluşlarının da boşaltılacağını belirterek, şöyle devam etti: ’’Hepimizin kaçınılmaz ortak gündemi olan ’yapıların sarsıntıya mukavemeti’ konusunda sıhhat kurumlarının daha da hayati olan değeri sebebiyle Bakanlığımız harekete geçmiş durumdadır. Zelzeleye dayanıklılık araştırma çalışmaları ülke genelinde yürütülmektedir. Şartlara uymayan binalar boşaltılacak. Adana Çukurova Üniversitemizin Balcalı Eğitim ve Araştırma Hastanesi binası zelzelede orta seviyede hasar alan yapılardan biriydi. Hastalarımızın, değerli bilim adamlarımızdan almakta olduğu sıhhat hizmetinin devam etmesi için gerekeni yapıyoruz. Balcalı Üniversitesi Hastanesinin tadilatı bitene kadar Çukurova Üniversitemizin takımı Yüreğir Devlet Hastanesinde hizmete devam edecektir.”

20 günde 11 bini aşkın depremzede bebek doğdu Koca, son 20 günde afet bölgesinde 11 bini aşkın bebeğin dünyaya geldiğini kaydederek, ’’Yıkım ve mevt, ağıt ve umut kentlerinde enkaz altında, hekim elinin uzandığı yaralı haberleri üzere artık de şifa bulan depremzede hasta sayıları ve hayatın şefkat çehresi diyeceğimiz haberler de var. Bu haberler bizi hayata tekrar bağlıyor. Son 20 günde 11 afet kentimizde 11 binin üzerinde bebek doğdu. Yeni doğan her bebek bize verilmiş birer umuttur. İnşa edeceğimiz yeni hayatın sağlamlığında, merhametinde ölçümüz onlardır. Türkiye, yıkılanı devlet ve millet gücüyle yeni baştan inşa edecek. Sonraki jenerasyonlar bugünleri emsal hislerle anacaklar. Lakin bugünlerin yıkım izi bu kentlerde görülmeyecek. Devletimizin daveti dayanışmayadır, bir ve bütün olmayadır. Bir ve bütünsek, bu kudret her zorluğun üstesinden gelir’’ diye konuştu.

Kaynak: Cemre

Yüzyılın afetinde 11 bin depremzede bebek dünyaya geldi Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum