Zelzele bölgesinde gerilimin boşalmadığı tespit edildi

Van YYÜ Jeofizik Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Toker, sarsıntı bölgesinde artçı ve ana şok döngülerinin külliyen bitmediğini belirterek, “Yeni kırılmalar ve yeni şoklar çok büyük olmasa da kesinlikle gerçekleşecektir” dedi. Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen 7.7 ile 7.6 büyüklüklerindeki iki zelzele, Kahramanmaraş başta olmak üzere toplam 11 ili etkileyerek büyük hasar ve can kayıplarına neden oldu. Bölgenin yüzey kırıklarını inceleyen Doç. Dr. Mustafa Toker, gerilimin büsbütün boşalmadığını belirterek, vatandaşların hasarlı binalara girmemesi konusundaki ihtarlarını yineledi.

“Yeni artçı şoklar ve ana şokların olması muhtemeldir” Açıklamalarda bulunan Jeofizik Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Toker, ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu’ndan (USGS) aldıkları yüzey kırıkları haritası ile Rusya Bilimler Akademisi Jeodezi Kısmıyla yapmış oldukları çalışmalar ve Harita Genel Müdürlüğünden almış oldukları 12 yıllık GPS dataları ışığında bölgede yer değiştirilmelerini gördüklerini söyledi. Doç. Dr. Toker, “Bu tespitler sonucunda var olan yüzey kırıklarının üzerine yer değiştirmeleri eklediğimizde karşımıza şöyle bir imaj çıkıyor; birinci ana şokun yüzey kırığı olan Doğu Anadolu fay zonundan Ölüdeniz fay zonuna gerçek uzanan bükümlü alanda gerilimin büsbütün boşalmadığını anlıyoruz. Hasebiyle gelecekte var olan kırılmalar, fay ucundan Kıbrıs’a hakikat bir ilerlemeyi, her ne kadar emin olmasak da gösterebilir. Münasebetiyle yeni artçı şoklar ve bunları üretebileceği yeni ana şoklar olması olasıdır. Tabi bunların çok büyük olacağını düşünmüyorum lakin 5 ve 5.5 büyüklüğünde yeni şoklarımız olabilir” diye konuştu.

“Yeni kırılmalar ve yeni şoklar çok büyük olmasa da kesinlikle gerçekleşecektir” İkinci ana şoku oluşturan Sürgü-Çardak faylarının, ikinci ana şoku üreten Batı-Doğu uçlarında bir kilitlenme tespit ettiklerini lisana getiren Toker, “Batı ucu Göksun tarafı, Doğu ucu ise Malatya fayına hakikat uzanan kısmında yeniden minimal seviyede küçük yer değiştirmeleri ve zelzele kümelenmeleri görüyoruz. Buralarda da gerilimin külliyen boşalmadığını jeodezik araştırmalarımız gösteriyor. Tıpkı vakitte da yüzey kırıklarının geometrisi bunu destekliyor. Bu nedenle halkımızdan rica ediyorum. Hiçbir biçimde binalarına girmemeleri gerekiyor. Bilhassa hasarlı ve çok hasarlı binalara hiçbir durumda girmemeleri gerekiyor. AFAD’ın ikazlarının kat’iyyen dikkate alınması gerekiyor. Bu artçı şok ve ana şok döngülerinin külliyen bittiğini hiçbir formda düşünmüyoruz. Yeni kırılmalar ve yeni şoklar çok büyük olmasa da kesinlikle gerçekleşecektir” formunda konuştu.

Kaynak: Cemre

Zelzele bölgesinde gerilimin boşalmadığı tespit edildi Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum