Zeytinyağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Zeytinyağı saç çıkarır mı?

Zeytinyağı saç çıkarır mı? Şifa deposu olarak bilinen ve hemen her problemde gönül rahatlığı ile kullanılan zeytinyağı faydaları saymakla bitmiyor. Zeytinyağı, vitamin açısından zengin bir kaynaktır. Bol miktarda E vitamini, A, D ve K vitamini barındırır. Zengin içeriği sayesinde zeytinyağı cilde faydaları kadar saçlarda da inanılmaz etkiler yaratıyor. Zeytinyağı saça faydaları ile kullananları şaşırtıyor. Çünkü tedavisi zor olan saçkıran zeytinyağı ile tedavi edilebiliyor. Gerek zeytinyağı sabunu gerek zeytinyağı maskeleri ile cilt ve saç bakım rutinlerinden eksik olmayan zeytinyağı nasıl kullanılır? Zeytinyağı ile kullanabileceğiniz çeşitli besinler ve yağlar ile saçlarınıza olan etkiyi arttırabilirsiniz. Zeytinyağı saç maskesi çeşitli şekilde yapılabildiği gibi her saç tipine özel şekilde de uygulanabilir. Peki zeytinyağı saça nasıl uygulanır?

Zeytinyağı saç çıkarır mı?

Zeytin

Türk mutfağımızın vazgeçilmezlerinden biri zeytindir. Antik zamanlarda dalı ile barışın simgesi olmuş; ağacının kesilmesinin ağır cezai yaptırımı ile önemi vurgulanmış bir besindir. Zeytin evlere hem bir gıda hem güzelleşmeye hem de sağlığa şifa olarak girmiştir. Şimdilerde de bu görevini sürdüren zeytin sabah kahvaltılarımızı, diğer öğünlerde de yağı ile yemeklerimizi süslüyor. Genellikle Ege’de yetiştirildiği bilinse de sıcak iklim seven zeytin, diğer bölgelerimizde de yetiştiriliyor. Ömrü uzun ve bakımı zahmetsiz ve diğer ağaçlara nazaran kolay olan zeytin ağacı, bir yıl dinlenmeye bırakılarak meyvesi toplanır.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, sağlığımız için çok yararlı, damağımıza da hitap etmesinin yanı sıra cilt ve saç bakımı için sıkça kullanılan bir yağdır. Özellikle Akdeniz mutfağının olmazsa olmazı olan zeytinyağı sebze ağırlıklı yemekler içeren Akdeniz mutfağında, yemeklerinde yağ olarak da hayvansal değil, bitkisel yağ kullanılıyor. Çevrede bol bulunan zeytinin lezzetli ve faydalı, bu açıdan çekici yağı rağbet görüyor. Kalbe, karaciğer, bağırsak, cilt ve saç için çok faydalı olan bu yağ, ülkemizde bol miktarda tüketiliyor.

Zeytinyağı nasıl yapılır?

Zeytin ağacının diğer ağaçlara nazaran uzun ömürlü, bakımı zahmetsiz ve kolay olduğunu söylemiştik. Ancak zeytinyağı elde etmek,  ağacını yetiştirmek kadar kolay değil. İşte zeytinyağı elde etme serüveni! Dalından toplanan zeytin taneleri, dikkatli bir şekilde su dolu kazanlarda yıkanıp dal ve yapraklarından arındırılıyor. Temizlenen bu taneler kırılıp öğütülür. Günümüzde teknolojik aletler kullanılsa da eski zamanlarda bunun için taşlar kullanılmaktaydı. Kırılan bu zeytinleri yağından ayırmak için malaksasyon denilen bir işlem gerçekleştiriliyor. Malaksasyon bir yoğurma işlemidir. Zeytin ve yağı yoğurulur ve hamur haline getirilir. Yoğurma işleminde sıcaklık 27 derecenin altına çıkarsa soğuk sıkım uygulanmış olur; aksi durumda sıcak sıkım. Malaksasyon işleminin kapalı kazanlarda yapılması önemlidir. Aksi takdirde, hava ile etkileşime geçen yağda insan sağlığına zararlı radikaller birikir. O yüzden bu işlem, günümüzde kapalı kazanlarda yapılıyor. Yoğurma işleminden sonra yağın ayrılması beklenir. Posasından ayrılan yağ ve onun karasu, ardından birbirinden de ayrılır. Son işlem basamağı ise tortularından ayrılmasıdır. Bu işlem de tamamlanınca zeytinyağı elde edilmiş olur.

Zeytinyağı evde nasıl yapılır?

Ticari amaçlı büyük çaptaki üretimlerde teknolojik ve büyük makineler kullanılsa da evde zeytinyağı yapmak için buna ihtiyacınız olmayacak, blender kafi olacaktır. Zeytin seçimi ise size kalmıştır.

 • Öncelikle zeytinleri yaprak ve yabancı maddelerden arındırıp güzelce yıkayıp kurulayalım.
 • Kuruladığımız zeytinlere kesikler atarak veya mini bir çekiç veya temiz bir taş yardımıyla hafifçe vurup çıtlatalım (yaralım), içindeki çekirdeği çıkaralım.
 • Çekirdeklerini ayırdığımız zeytinleri blenderdan geçirelim ve püre haline getirelim.
 • Püre halindeki zeytinleri birkaç dakika orta ateşte karıştırarak pişirelim ve daha sonra ateşten alalım.
 • Bir kasenin üstüne tülbent veya tülbent benzeri bir bez serelim ve üstüne zeytinleri aktaralım.
 • Zeytin püresini orada soğumaya bırakalım.
 • Soğuyan püreyi tülbenti sıkmak suretiyle süzelim.
 • Suyu bir gün dinlendirelim.
 • İsterseniz temiz bir tülbent yardımıyla tekrar süzebilirsiniz.

Zeytinyağı nasıl kullanılır?

Antik zamanlardan bu yana önemini koruyan zeytinyağını, mutfakta yemeklerimize ve salatalarımıza katarak kullanıyor; herhangi bir cilt rahatsızlığına karşı kullanıyoruz. Özellikle sabah aç karnına içeceğiniz bir tatlı kaşığı zeytinyağı, midenizi rahatlatıp birçok rahatsızlığa karşı sizi koruyacaktır. Şayet içemiyorsanız, sabah kahvaltınıza içine sevdiğiniz baharatlardan katarak ekmek banabileceğiniz bir karışım elde edebilirsiniz. Cildinizdeki bir kuruluk, çatlak durumunda bölgeye biraz zeytinyağı sürerseniz faydasını görebilirsiniz. Ayrıca kozmetik ürünlerinden veya aktarlardan temin edebileceğiniz zeytinyağı sabunu ve zeytinyağı maskeleri ile de zeytinyağının tüm faydalarından yararlanabilirsiniz.

zeytinyağı saça nasıl uygulanır?

Zeytinyağının faydaları

Zeytinyağı, vitamin açısından zengin bir kaynaktır. Bol miktarda E vitamini, A, D ve K vitamini barındırır. Bununla da bitmiyor; magnezyum, potasyum, kalsiyum, kükürt, manganez, demir, bakır ve fosfor içerir. Şifa deposu olarak bilinen ve hemen her problemde gönül rahatlığı ile kullanılan zeytinyağı faydaları saymakla bitmiyor.

 • Zeytinyağı içerdiği mineraller sayesinde kilo vermeye yardımcı oluyor; metabolizmayı düzenler, enerji verir; reflü gastrit gibi mide rahatsızlıklarına iyi gelir ve hazımsızlık, şişkinliği iyi gelir; içeriğindeki yağ asidi ile ödem ve toksit atmada iyidir. Bu sayede kilo verme de kolaylaşır. Metabolizmayı düzenlediği gibi, idrar yolu iltihaplarına ve safra kesesindeki rahatsızlıklara iyi gelir. Bağırsakları çalıştırdığı için kabızlığın tedavisinde önemli bir ilaçtır ve bağırsak ile rektum kanserini önlemede yardımcıdır.
 • Bilindiği üzere kalp hastaları için yağ bir sorun teşkil etmedir. Tereyağı ve margarin gibi hayvansal gıdalar, kalp hastaları için çok tehlikelidir. Bu durumda zeytinyağı tam bir kurtarıcı olabilmektedir. Yapısındaki doğal asit ve minerallerle kalbe adeta bir destekçi olur ve kanı daha kolay pompalayıp her damara ulaşabilmesi için çalışır. Yine de kalp kapakçığına sahip kişilerin dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü bu hızlanma, kalp kapakçığında bir soruna yol açabilir. Bu yüzden az miktarda tüketmeye mutlaka özen gösterilmelidir. Bunun dışında zeytinyağı kolesterolü de düzenleyici etkiye sahiptir.
 • İçeriğinde skualen bulunduran zeytinyağı hücrelerin yenilenmesi ve onarılmasında önemli rol oynuyor. Bu hususta gerek estetik kaygı güdülen sarkmalar, kırışıklıklar; gerekse de kanser gibi hastalıkların tedavisinde sıkça kullanılıyor. Yalnızca cildin yaşlanmasını engellemekle kalmaz, beyindeki yaşlanmayı da yavaşlatır.
 • Zeytinyağı içeriğindeki D vitamini ve dopamin salgılatması sayesinde insanlar daha mutlu hissettiği için depresyon tedavisinde de tercih edilir.
 • Zeytinyağı ilk 6 aydan itibaren verilen ek gıdalarda, çocukların kemik gelişimi, hücre yapısı için mamalarda kullanılır.
 • Ayrıca öksürüğü tamamen kesme gibi bir özelliği olmamakla beraber, boğazı yumuşattığı için öksürük için kullanılan karışıma katılması öksürük için destekleyici bir özellik taşıyor.

Zeytinyağının cilde faydaları

Zeytinyağı vücuda ve sağladığı yararların yanı sıra cilt sağlığı için de büyük önem taşıyor. Gerek zeytinyağı sabunu gerek zeytinyağı maskeleri ile cilt bakım rutinlerinden eksik olmayan bu şifalı yağ bakın cilde nasıl etki ediyor.

 • Hamile kadınların da gözde doğal devalarından biri zeytinyağı. Zeytinyağı hamilelik sırasında meydana gelen çatlakların tedavisinde sıkça kullanılıyor.
 • Masaj için de bulması ve uygulanması, kolay ve etkili bir yağdır. Masaj yaparak vücuda yedirildiği takdirde cildi besler ve parlak bir görünüm verir. Bunu yalnızca bacaklar, kollar ve gövde olarak görmemek gerekir; zeytinyağını ayağınıza da sürüp oradaki çatlaklardan kurtulabilir, daha güzel ayaklara sahip olabilirsiniz.
 • Nemlendirme için de kullanılan zeytinyağı, cilde ışıltı katar ve kadınlarımızın baş düşmanlarından biri olan kırışıklıklara karşı da savaşır.
 • Tüm bunların yanı sıra, deride kaşıntı ve döküntüye sebep olan kurdeşen hastalığına, yüzde kızarma ve damar belirginleşmesine sebep olan gül hastalığına iyi geliyor.
 • Zeytinyağı sivilce tedavisinde son dönemlerde oldukça popüler hale geldi. Özellikle ergenlik döneminde can sıkan sivilce ve cilt yaralarının tedavisinde de sıkça kullanılıyor.

Zeytinyağının saça faydaları

Zeytinyağının faydası elbette yalnızca ciltle sınırlı kalmıyor. Ciltte sağladığı faydalar saçlarda da görülüyor. Zeytinyağı saça faydaları ile sık sık gündeme geliyor. Tabi zeytinyağı ile ilgili çeşitli sorularda akıllara gelmiyor değil. Örneğin ‘zeytinyağı saçı bitlendirir mi?’ Haftalık zeytinyağı saç bakımı yapmak şüphesiz saçlarınıza çok iyi gelecek ancak iyi durulamakta fayda var. Zeytinyağı saç maskesi haftalık olarak çeşitli sebeplerle uygulanabilir. Bu nedenle zeytinyağı saça kullanımı da diğer yağlarda olduğu gibi yeteri kadar olmalıdır. Dilerseniz şimdi zeytinyağı saça yararlarına daha detaylı göz atalım.

 • Saçlarının yavaş uzamasından şikayetçi kadınların başvurduğu önemli kapılardan biri tabi ki zeytinyağı. Çeşitli saç maskeleri ile saçı hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzatıyor.
 • Saçlara canlılık kazandırıp parlaklık vermesiyle sıkça tercih edilen zeytinyağı saç bakımı boyalı saçlarda da gönül rahatlığıyla kullanılıyor.
 • Saç dökülmesine karşı etkili bir sonuç verdiği bilinen zeytinyağı saçı besleyip büyütmekte. Zeytinyağının saçın beslenmesi için diplerden uca kadar onarım sağladığı biliniyor.
 • Kozmetik markalarının gözde yağı zeytinyağı saçkıran içinde tedavi sağlıyor.

Zeytinyağının zararları

Atalarımızın “Her şeyin fazlası zehirdir.”  dediği gibi, zeytin yağı kilo vermeye yardımcı olsa da aşırıya kaçıldığında kilo aldırır. Buna benzer olarak, her ne kadar yeterli düzeyde alınması safra kesesi için sağlık olsa da aşırısı taş oluşumuna sebep olabilir. Yetişkinlerde yağlı ciltler için zeytinyağı kullanımı önerilmediği gibi ciltteki yağ dengesi için bozulmalara sebep olabildiği biliniyor. Bebeklerde ise ileride egzamaya sebep olabileceği için gereken dahilen gerek haricen şiddetle kullanılmaması söylense de doktorunuza danışarak kullanılması öneriliyor. Unutmayın mutfakta kızartma için en uygun yağ zeytinyağı olsa da yağın yanması durumunda kesinlikle kullanılmamalı, bir kez kızartma için kullandığınız yağları ikinci kez kullanılmamalıdır. Çevre ve su kirliliğini önlemek için hangi yağ olursa olsun yağları lavaboya dökmek yerine ayrı kavanozlarda atık kutularına atalım.

 

Zeytinyağı ile saç bakımı nasıl yapılır?

Zeytinyağının saçlara sağladığı sayısız fayda ile ünlü kozmetik markalarının gerek krem gerek bakım yağları ve losyonlarının vazgeçilmezi oluyor. Evde zeytinyağı ile saç bakımı yapmak isteyenlerse doğal sıkım zeytinyağı satın alarak bu işlemi yapabilirler. Zeytinyağı saç maskesi faydaları da zeytinyağının saça olan faydası kadar fazla. Zeytinyağı ile kullanabileceğiniz çeşitli besinler ve yağlar ile saçlarınıza olan etkiyi arttırabilirsiniz. Zeytinyağı saç maskesi çeşitli şekilde yapılabildiği gibi her saç tipine özel şekilde de uygulanabilir. Peki zeytinyağı saça nasıl uygulanır? Sizler için her saç tipine uygun zeytinyağı ile saç maskeleri derledik.

Zeytinyağı saç dökülmesini engeller mi?

Saç dökülmesi erkek kadın fark etmeksizin hemen herkesin ortak sorunu haline geldi. Saç dökülmesi başta vitamin eksikliği ve stres kaynaklı olmak üzere birçok nedenle meydana gelebilir. Çok fazla dökülen ve saç derisindeki gözeneklerin kapanmasıyla dökülen saçların yerine yeni saç çıkmayabilir. Bu da saçların seyrek görünmesine ve zamanla kelliğe neden olur. Uzun zamandır severek kullanılan zeytinyağı saç maskeleri bu kez de zeytinyağı saç dökülmesini durdurur mu? Acaba zeytinyağı saç dökülmesine iyi gelir mi? gibi sorularla gündeme gelmeye başladı. Saç dökülmelerindeki asıl sebep saç derisi ve köklerinin yeterince beslenememesidir. Bu nedenle zeytinyağı saç dökülmesi sorunu için birebir çözüm sağlayabilir. Aynı zamanda zeytinyağı saç diplerine iyi gelir ve zeytinyağı saç derisi için risk taşıyan iltihabi sıkıntıları da ortadan kaldırır.

 • Sarımsak zeytinyağı saç maskesi

Saç dökülmelerini zamanla tamamen ortadan kaldıran bu maske ile saçınızın ihtiyacı olan tüm mineral ve vitaminleri sağlarken nem dengesi için de yardımcı olmuş olursunuz. Bu zeytinyağı saç maskesi faydaları için haftalık olarak düzenli kullanmanız gerekiyor. Ancak 15 günden fazla kullanılması önerilmez.

Malzemeler:

 • 1 fincan zeytinyağı
 • 10 adet sarımsak

İşe 10 adet sarımsağı blenderden geçirerek başlamalısınız. Daha sonra zeytinyağını da ekleyip biraz daha karıştırın. Daha sonra bu karışımı saç derinize masaj ile uygulayın ve 20 dakika bekletin. Sarımsak kokusu sebebi ile kullanılması çekilen bir besindir ancak bu maske de şampuanla duruladığınız taktirde herhangi bir koku kalmaz. Bu maske ile ilgili zeytinyağı saç döker mi? sorusu soruluyor. Eğer saçlarınızı güzel durulamadıysanız saçlarınızdaki dökülme devam edebilir. Çünkü saç derisi hava almadıkça dökülme tetiklenir.

Zeytinyağı saç uzatır mı?

Zeytinyağı saç derisi için adete harikalar yaratan bir yağdır. Saç diplerine kolayca uygulayabileceğiniz zeytinyağı kökten uca saçı besler. Saç dökülmelerinde kısa sürede kalıcı etkiler sağladığı gibi zeytinyağı saç uzatma konusunda da sizi tatmin edebilir. Uzamamak için adeta yemin etmiş saçlar için çözüm basit. Haftada bir kez uygulayabileceğiniz zeytinyağı maskesi ile saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olurken beslenerek güçlenmesine de katkı sağlar. Peki zeytinyağı saçı ayda kaç cm uzatır? Bunun cevabı net bir şekilde bilinmese de tahmini olarak ayda 1,5 cm kadar uzattığı söyleniyor.

 • Zeytinyağı muz saç maskesi

Saç diplerinden uçlara doğru uygulayarak kullanabileceğiniz bu maskeyi düzenli kullandığınızda saçlarınızdaki değişimi kısa sürede fark edebilirsiniz. Muz lifli yapısı sayesinde saçların yapısını güçlendirir, kırılma ve kopmaları engeller. Zeytinyağı ile muz birleştiğinde ise sonuçlara inanamayacaksınız. Saçlarınız hem güçlenecek hem de çabucak uzayacak.

Malzemeler:

 • 1 orta boy muz
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı çay ağacı yağı

Muzu sıvı kıvama gelene kadar robottan geçirin. Eğer robot kullanamıyorsanız bunu çatal veya farklı bir araç ile de yapabilirsiniz. Daha sonra yağları ekleyip karıştırmaya devam edin. Saç diplerinizden uçlara kadar masaj ile her yerine yedirin. 15 dakika kadar saçlarınızda beklettiğiniz bu maskeyi ılık su ile durulayın. Bu tarif aynı zamanda yıpranmış saçlar içinde harika sonuçlar veriyor. Dilerseniz içine lavanta yağı, Hindistan cevizi yağı gibi kokulu farklı yağlarda ilave edebilirsiniz.

Zeytinyağı saç rengini açar mı?

Zeytinyağı tek başına saç rengini açma için fayda sağlamaz. Ancak saç rengini açmaya yardımcı doğal içerikler ile birlikte saçınızın uğrayacağı tahribatı en aza indirir. Papatya suyu ve zeytinyağı ile saç açma ya da bal ve zeytinyağı saç açma yöntemi sık sık denenen yöntemlerden bazıları. Ancak tek başına zeytinyağı kullanmak saç rengini açmaz. Aynı zamanda zeytinyağı saç boyasını akıtır mı? gibi sorular da sık sorulan sorular arasında yer alıyor. Bunun için zeytinyağı ve aspirin saç maskesi kullananlar memnun kalsa da saça olan etkileri tam olarak bilinmiyor.

 • Bal tarçın zeytinyağı saç açma maskesi

Son zamanlarda popüler olan bal tarçın zeytinyağı saç açma yöntemi de bazı kişilerle olumlu sonuçlar verebiliyor. Bu tarifte toz tarçın yerine tarçın yağı da kullanabilirsiniz. Ancak durulama işlemine dikkat etmeniz de fayda var. Saç derinizde yağ ve bal kalıntısı olmamasına özen göstermelisiniz. Bu tarif ile sadece saçlarınızın gürleşmesi değil farklı faydalardan da yararlanabilirsiniz. Örneğin bu maskede zeytinyağı saç elektriklenmesi sorununu da ortadan kaldırır.

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı bal
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı tarçın yağı veya 1 tatlı kaşığı toz tarçın

Eğer tarifte toz tarçın kullanacaksanız diğer malzemeler ile iyice karıştığına emin olmadan uygulama yapmayın. Çünkü herhangi bir etki göremeyebilirsiniz. Tüm malzemeleri iyice karıştırıp saç derinize fazla temas etmemesine özen gösterin. Bu tarif saç uçlarında fazla etki edeceği için uygulamaya önce saçın dip kısımlarından başlamanızda fayda var. Bir havlu veya bone ile saçlarınızı sarın ve30 dakika sonrasında renk koruyucu şampuan ile durulayın.

Zeytinyağı saçları gürleştirir mi?

Uzun süre dökülen ve yerine yeni saçlar çıkmayan saç derisinde saçlar seyrelir. Bu da kelliğe neden olmasa bile rahatsız edici görünebilir. Zeytinyağı saç gürleştirme yöntemi için sık sık tercih edilen ve sonuç alınan bir saç bakım yağı olsa da eğer saç yapınız ince telli ise hayal ettiğiniz gibi gür bir görüntü bulamayabilirsiniz. Ancak zeytinyağı saç çıkarır mı? diye sorarsanız saç dibindeki köklerde saç oluşumuna ve cansız kalan küçük saç köklerini harekete geçirerek büyümesini sağlar. Zeytinyağı saçınıza kullanmaya başladıktan sonra saç diplerinizde bebek saçlar görebilirsiniz.

 • Zeytinyağı ile saç çıkarma maskesi

Zeytinyağı saç çıkarmak için tek başına yeterli olmayabilir bu yüzden destekleyici yağlardan mutlaka destek alınmalıdır. Argan yağı ve nane yağı ile buluşan zeytinyağı yeni saçlar çıkması konusunda oldukça güzel sonuçlar verebiliyor. Bu maskeyi 15 günde bir mola ile uygulamasınız. 15 gün sonrasında 4 -5 günlük mola vererek tekrar başlayabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı argan yağı
 • 1 yemek kaşığı nane yağı

Nane yağı hoş kokusu ve saç derisine olan faydaları ile bilinen yağlardan biridir. Tıkanmış gözenekleri açan nane yağı saç derinizi ferahlatır. Argan yağı ise açılan gözeneklerdeki saç hücrelerini harekete geçirir ve büyümesini sağlar. Çıkan saçların güçlenmesini sağlayan zeytinyağı büyümeden kopan saçları korur ve sağlıkla uzamalarını sağlar. Maskeyi saçınızda 15 dakika kadar bekletmeniz yeterli olacaktır. Daha sonrasında yumuşak bir şampuan ile durulama yapabilirsiniz.

Zeytinyağı ile saçları canlandırmak mümkün mü?

Kuruyan saçlar zamanla doğal rengini kaybeder ve matlaşır. Nem dengesini sağlayamayan saçlar daha çabuk dökülür ve kırılır. Bunun için zeytinyağı harika bir tercih olacaktır. Zeytinyağının yaşlanma belirtilerini geciktirdiğini söylemiştik. Zeytinyağı saç beyazlaması içinde olumlu sonuçlar verebildiği söyleniyor. Beyaz saçların önüne geçemese de beyazlamayı geciktirebilir. Haftalık zeytinyağı saç bakımı sayesinde tüm bu faydalardan yararlanabileceğiniz gibi, zeytinyağının içine ekleyeceğiniz yumurta ve yoğurt ile saçlarınızdaki değişimi kısa süre içinde gözlemleyebilirsiniz.

 • Zeytinyağı yumurta akı saç maskesi

Kuru saçların bakımında istisnasız kullanılan yumurta akı nem dengesi için harika bir besindir. Zeytinyağı ile birlikte uygulanan yumurta akı kuruyan ve yıpranan saçları onarır ve canlılık kazandırır. Dilerseniz etkiyi arttırmak için 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı da ekleyebilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 yumurta akı
 • 2 yemek kaşığı zeytin yağı

Yumurta akını ve zeytinyağını çırparak köpük kıvamına getirin. Dilerseniz sıvı kıvamda bırakarak da uygulayabilirsiniz. Saç diplerinden uçlarına kadar iyice yedirdikten sonra kurumaya başladığında soğuk su ile durulayın. Durulama esnasında sıcak su kullanmamaya özen gösterin çükü yumurta saçlarınızda pişerek arındırmanızı zorlaştırabilir.

 • Zeytinyağı yoğurt saç maskesi 

Yıpranmış ve rengini kaybetmiş saçlar için bir diğer maske ise yoğurt zeytinyağı saç maskesidir. Bu maske saçlarınıza parlaklık kazandırmasının yanı sıra saçlarınızı yumuşacık yapar. Adeta kalsiyum bombası ile karşı karşıya kalan saçlarınız sağlıklı bir görünüme kavuşarak görenleri büyüleyecek.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 bardak yoğurt
 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı

Tüm malzemeleri karıştırıp kremsi bir yapı elde etmelisiniz. Saç derinizi ferahlatmak isterseniz yoğurdu serin şekilde kullanabilirsiniz. Saç diplerinden uçlara kadar uyguladığınız maskeyi 20 dakika bekletip durulayın. Bu durulama işleminden sonra 1 yemek kaşığı limon suyunu saçlarınıza uygularsanız hem maskeyi daha kolay şekilde arındırabilir hem de saçlarınıza olan etkisini arttırabilirsiniz. Limon suyundan sonra normal şampuanınızla durulama yapabilirsiniz. Ancak limon suyu uygulaması tamamen isteğe bağlıdır.

Kaynak: Cemre

Zeytinyağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Zeytinyağı saç çıkarır mı? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum