Protein Diyeti Nedir?

Doğal ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacak popüler diyetlerden bir tanesi de protein diyetidir. Protein diyeti ile kısa sürede kilolarınıza veda edebilirsiniz. Genellikle sporcuların kolay bir şekilde kilo vermek için tercih ettiği protein diyeti nedir? Protein diyeti nasıl yapılır? Protein diyeti yaparken neler tüketilir? Gelin, hep beraber bu soruların cevaplarını inceleyelim. 

Protein Diyeti 

Protein diyeti nedir? Sorusuna verilebilecek en net cevap; Kırmızı et, tavuk, balık, süt, yoğurt, yumurta gibi protein açısından zengin ve az yağlı yiyecekler yemeye ve karbonhidrat ve şeker içermeyen bir diyet diyebiliriz. 

Protein diyeti yaparken tüketilen besinler sadece metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda diğer şok diyetler gibi ödem oluşturmadan yağ yakar. Bu nedenle, kilo kaybının kalıcı olması daha olasıdır. 

Kas, kemik ve kan gibi dokuların büyümesini ve devamlılığını sağlama görevini üstlenen protein, karbonhidrat veya yağ sindirim süreçlerine göre iki katından fazla enerji tükettiği için sindirilir ve kalori yakımı daha kolaydır. Yüksek proteinli diyetlerin de kas dokusunu koruduğu bilinir ve kas kütlesi yüksek olan kişilerin kilo verme olasılığı daha yüksektir. 

Protein Diyeti Nasıl Yapılır? 

Protein diyeti nedir?” sorusuna yanıt verdiğimize göre gelelim protein diyetinin nasıl yapılacağına. Protein diyeti, her gün yeterince veya daha fazla protein açısından zengin gıdaları almak için tasarlanmış bir beslenme planıdır. Beslenme yetersizlikleri ve daha fazla protein ihtiyacı durumlarında beslenme planınıza protein tozu takviyeleri eklenerek bir protein diyeti oluşturulabilir. Protein diyetinin amacı, vücudun standart protein gereksinimlerini aşarak kas gelişimi üzerindeki etkisini artırmak ve kas kütlesini arttırmaktır. 

Araştırmalara göre kilogram başına ortalama 1,3 gram protein kas kaybını önlemeye yardımcı oluyor. Benzer çalışmalar, günde yaklaşık 2,4 gram protein tüketmenin kilo vermeyi ve kas büyümesini desteklediğini de göstermiştir. Dolayısıyla yüksek proteinli bir diyet hem kas gelişimini destekler hem de kilo kontrolünü sağlar. 

Unutmamalısınız ki; her diyet planında olduğu gibi protein diyeti yapmadan önce bir doktora danışmalısınız. 

Protein Diyeti Yaparken Neler Tüketilir? 

Börek, kek, kurabiye, ekmek gibi hamur işlerini kahvaltı dahil tüm öğünlerden çıkarmak diyetin ilk adımıdır. Buna ek olarak, karbonhidrat değeri yüksek meyveler diyetten çıkarılmalıdır. 

Et, süt, yumurta, peynir, balık, tavuk gibi yüksek proteinli gıdalardan ve özellikle yeşil yapraklı sebzelerden oluşan bir protein diyetinde bu besinlerin fırında, ızgarada veya haşlanarak pişirilmesi gerekir. 

Yüksek proteinli gıdaların alımının artması nedeniyle bu diyette böbrek yorgunluğunu önlemek için günde en az 2,5 litre su tüketilmesi gerekiyor. 

Protein diyeti yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli şey mümkün olduğunca az yağ kullanmaktır. Tüm diyetlerde olduğu gibi, protein diyetinde de kalorileri sınırlamak diyetin başarısı için önemlidir. 

Her diyet planında olduğu gibi, protein diyetinde beslenme çeşitliliği çok önemlidir. Kısıtlanmış olan hamur işlerinin yerine, sağlıklı bir karbonhidrat kaynağı olan meyve, sebze ve özellikle kuru bakliyatları tüketmek gerekir. 

Kaynak: Cemre

Protein Diyeti Nedir? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum