Salatalığın Faydaları

 

Diyetin vazgeçilmezi olan salatalık birçok kişi tarafından tüketilmekte ve salatalığın faydaları merak edilip araştırılmaktadır. Günlük hayatımızda salatalarda, mezelerde, cacık da Birçok yerde kullanımı mevcuttur. Peki salatalığın faydaları arasında neler bulunmaktadır? Salatalığın faydaları arasında kardiyovasküler hastalık riskinin azalması, göz sağlığının onarılması, kanı temizleme, vücuda detoks etkisi verme ve sağlıklı kilo yönetimi gibi birçok faydaları bulunmaktadır.

Antik çağlardan beri salatalık bitkisel bir ilaç olarak kullanıldığı için geçmişten beri salatalığın faydaları bilinmekte ve buna istinaden tüketilmektedir. Salatalık, vücudun aşırı ısınmasını önleyen ve daha doğal bir soğutma etkisi uygulayan çeşitli lipid düşürücü ve anti diyabetik özellikleri içerdiği için kilo yönetiminde ön plandadır.

Şimdi gelin hep beraber salatalık nedir ve salatalığın faydaları nelerdir detaylarıyla inceleyerek bilgilenelim.

İçindekiler

 • Salatalık Nedir?
  • Salatalığın Besin Değeri
 • Salatalığın Faydaları

Salatalık Nedir? 

Salatalık nedir dediğimizde akla ilk gelen yaygın olarak yetiştirilip tüketilen bir sebze olarak aklımıza gelmektedir. Peki salatalığın kabak ailesinden geldiğini biliyor muydunuz? Kökeni Güney Asya’ya özgü olsa da hemen hemen Dünya’nın her yerinde yetiştirilmekte ve tüketilmektedir. Ülkemizde de üretimi oldukça fazladır. sağlık açısından mükemmel 1 besin olarak kabul edilen salatalık içerisinde barındırdığı a vitamini, b vitamini, c vitamini, k vitamini, manganez, bakır ve potasyum içermektedir.

Aşırı sıcak iklimlerde susuz ve bitkin kalsak da salatalık vücudun nemli kalmasını sağlayacak ve birçok tehlikeli maddeyi temizleyerek vücudumuzdan atmayı sağlayacaktır. Vücudumuzun % 90’ı su olduğu için salatalık da gerekli su ihtiyacını karşılamamamızda yardımcı olmaktadır. vücudumuzun ihtiyaç duyduğu en temel besinleri sağlayan salatalığın faydaları saymakla bitmemektedir.

Birçok şekilde tüketebileceğiniz salatalığı kolayca suyunu sıkabilir ve havuç pancar gibi sebzelerin bir karışımı ile lezzetli içecekler hazırlayabilirsiniz. Bu hazırladığımız içecekler metabolizmanızı hızlandıracağı için detoks etkisi yaratacaktır. Ayrıca, salatalığın içindeki tohumlar magnezyum içerdiğinden dolayı mide ağrısı ve karın ağrısı gibi sorunlarla başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Salatalığın Besin Değeri

salatalığın faydaları bu kadar saymakla gitmezken salatalığın besin değeri nedir ne kadardır hiç merak ettiniz mi? Aşağıda sizlere ortalama bir büyük boy salatalığın barındırdığı besin değerini listeledik.

 • Salatalığın Toplam Yağ Oranı 0g 0%
 • Salatalığın Toplam Karbonhidrat Oranı2g 1%
 • Salatalığın Kolesterol 0mg Oranı 0%
 • Salatalığın Sodyum Oranı1mg 2%
 • Salatalığın Şeker Oranı 0g 0%
 • Salatalığın A vitamini Oranı %1
 • Salatalığın Kalsiyum Oranı %1
 • Salatalığın vitamini Oranı %2
 • Salatalığın Demir Oranı%1

Salatalığın Faydaları

Salatalığın faydaları saymakla bitmemektedir. Sağlığımıza olumlu etkileri bulunan salatalığın faydalarını gelin hep beraber detaylarıyla inceleyelim.

Sağlıklı Kilo Yönetimi: Diyetlerin vazgeçilmezi olan salatalık kilo vermek için oldukça faydalı bir sebzedir. İster akşam yaptığımız salatanızı da ister yoğurdunuz da isterseniz de sade bir şekilde tüketimi gerçekleştirebilirsiniz. Daha hızlı kilo vermenize yardımcı olacağı için diyet denizde olmazsa olmalısınız olacaktır.

Cildi Güzelleştirir: Salatalığın cilde olan faydasını evin mi hepimiz biliyoruzdur. Birçok kozmetik ürünün içerisinde barınan salatalık içerdiği vitaminler sayesinde cilde ferahlık ve maske etkisi yaratacaktır. Bunun yanı sıra salatalıktan yapılan doğal yüz maskesi yüzünüze yetiştirici ve soğuk bir etki sağlayacağı için doğal bir şekilde maske etkisi yapacaktır. Ayrıca cildinizi kuruluk, sivilce oluşumu ve cilt tahrişi gibi cilt sorunlarınızdan koruyacaktır.

Göz Sağlığınızı Korur: Salatalık %95 su içerdiğinden dolayı göz çevresindeki tüm cildi nemlendirerek göz sağlığınızı korumaktadır. E vitamini cildinizi iyileştirici etkisiyle kolajen üretimini arttırmaktadır. Ayrıca kırışık önleyici bir madde olarak bilinen salatalık tek başına bile gözlerimizin üst kapağını koyup dinlendiğinde oldukça olumlu etkilerini göreceğiz.

Salatalığı düzenli tüketmek de gözümüzde oluşabilecek katarak oluşumunu önleyerek çeşitli antioksidanlar içermesinden dolayı görme yetisini geliştirmeye yardımcı olacaktır. Gözlerinizin çevresinde oluşan koyu halkaların çözümü salatalık da saklıdır. Salatalığın içerisinde bulunan antioksidan cilt tahrişini ortadan kaldıracak ve cildi nemlendirecektir. Bildiğiniz üzere salatalıktaki c vitamini cilt renginizi açarak yüzünüzü güzelleştirecektir.

Kardiyovasküler Hastalık Riskini Azaltır: salatalığın içerisinde bulunan potasyum ve magnezyum kalbin korunmasında önemli rol oynamaktadır. Ayrıca kamp basıncınızı kontrol altında tutarak vücudunuzun nörolojik fonksiyonu iyileştirmesine olanak sağlayabilirsiniz. Bağışıklığınızı güçlendiren salatalık kardiyovasküler hastalıkla ilişkili tüm müziklerin oluşumunu azaltarak yardımcı olacaktır.

Kanı Alkalize Eder: Vücudumuzun ph seviyesini optimum seviyede tutmak için asidik olan ve kanserle ilişkili semptomlara neden olan serbest radikal hücrelerin ortadan kaldırılmasını yardımcı olacaktır. Örnek vermek gerekirse her gün aç karnına salatalık suyu içmek vücudunuzun alkalinitesini artıracaktır.

Ağız Kokusuyla Mücadele Eder: Aç karna bile olsanız salatalık tüketmek veya salatalık dilimlerini ağzınıza koymak ağız sağlığı komplikasyonlarını ve diş eti hastalığına yol açabilecek mikrop oluşumunu ortadan kaldıracaktır. Tabii bu da ağız kokusuyla ilgili yaşayabileceğiniz sorunları da ortadan kaldırarak kötü kokuyla mücadele edecektir.

Salatalığın FaydalarıSalatalığın Faydaları

Optimal Sindirim Sağlığı: Bağırsak sağlığını korumak için birebir olan salatalığı sık sık tüketmeniz gerekmektedir. Salatalığın faydaları içerisinde en bilindiği sindirim sürecine katkısı ve vücudun proteini yeterince emmesine yardım eden “erepsin” olarak adlandırılan enzimler içermektedir.

Anti Diyabetik: Araştırmalar salata diyabete karşı oldukça etkili olduğunu söylemektedirler. Yeterli kan şekeri seviyesinin korunmasına yardımcı olan salatalık özellikle kabuklarının yenilmesi gerekliliği savunulmaktadır. Ayrıca kabuklarını yemek stresi azaltıcı özelliğine sahiptir.

Daha Güçlü Kemikler, Tırnaklar ve Dişler: Daha güçlü kemikler, tırnaklar ve dişleriniz olsun istiyorsanız salata tüketimine oldukça önem göstermeniz gerekmektedir. Vücudunuzun bağlarını, kıkırdağını, tendonları ve kemiklerini güçlendirmeye yardımcı olan salatalık içerisinde barındırdığı vitaminlerle sağlamaktadır.

Salatalığın içerisinde bulunan protein, magnezyum, a vitamini, b vitamini, c vitamini, k d vitamini, b6 vitamini, folik asit ve silikon kemik sağlığını oldukça geliştirmektedir. Böylelikle çok daha güzel görünen tırnaklar, daha güçlü kemikler ve sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz.

Saçlarınızı Besler: Saçlarımızda kuruluktan ve sertlikten şikâyet ediyorsanız bol bol salata tüketmeniz ve salatalık maskesi yapmanız önerilmektedir. Salatalık ezmesi yaparak suyla karıştırın ve daha sonra karışımı saçınızda nazikçe masaj yaparak uygulayın 15 günde bir yapıldığında zamanla saç ve saç derisi sağlığındaki farkı görecek ve şikayetleriniz azalacaktır.

Detoksifikasyonu Teşvik Eder: Karaciğer atıklarının temizlenmesine yardımcı olan salatalık, kan dolaşımında ve bağırsaklarda biriken toksinleri ortadan kaldırmaya birebirdir. Ayrıca vücudun toksinleri atmak için daha fazla iddia atmasına yardımcı olacağı için salatalık suyu içmek bu süreci çok daha hızlandıracaktır.

 

Fiziksel ve zihinsel sağlığı desteklemeye birçok açıdan etkili olan salatalık çok sayıda güçlü vitaminler içermektedir. Sağlığınız için mümkün olduğu kadar sebze tüketmeye çalışın. Bu yazımızda sizlere salatalık nedir ve salatalığın faydaları nelerdir detaylarıyla derledik. Okuduğunuz için sizlere teşekkür eder ve sağlıklı günler dileriz.

Kaynak: Cemre

Salatalığın Faydaları Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum