Mum Nasıl Yapılır?

Mum nasıl yapılır? Mum yapmak ev içerisinde günlük hobi amaçlı eğlenceli aktiviteler arasında yer almaktadır. İnsanlar evde mum yapımı için gerekli malzemeler hakkında bilgi almak istemektedir.

Evdeki malzemelerle mum yapımı aşamasında gerekli olan malzemelerin evde mutlaka bulunması gerekmektedir.

Evde mum yapmak oldukça kolaydır. Mum yapmak için gerekli olan malzemeleri evde bulmak mümkündür. Parafin mumu kullanarak mum yapmak en yaygın yöntemlerden biridir. Ayrıca, kavanozda mum yapmak, evde yapabileceğiniz en kolay mum yapım yöntemleri arasında gösterebiliriz.

Evde mum yapımı malzemeleri için neler gerekli olduğunu yaptığımız araştırmalar neticesinde sizler için öğrendik. Dilerseniz evde mum yapımı malzemeleri neler sizler için açıklayalım.

Mum nasıl yapılır? Evde mum yaparak keyifli vakit geçirmek isteyen insanlar öncelikle parafin, balmumu, mum kokusu, mum fitili, kâse, tencere, kavanoz gibi malzeme ve ekipmanları tedarik etmesi gereklidir.

Evde yapılacak mum çeşidi eğer farklı ise ihtiyaç duyan malzemeler de değişebilmektedir. Örneğin evde kenevir mumu yapılacak ise gerekli olan malzemeler kenevir yağı, soy mumu, mum boyası, koku sağlaması için yağdır. Portakal kabuğu mumu yapılacak ise gerekli olan malzemeler portakal kabuğu, kırmızı veya turuncu mum boyası, yağdır.

İçindekiler

  • Evde Bitmeyen Mum Yapımı
  • Mumdan Mum Yapımı
  • Parafin Mum Yapımı
  • Mum Fitili Nasıl Yapılır?
  • Kavanozda Mum Yapımı

Evde Bitmeyen Mum Yapımı

Mumlar evimizi süsleyen değişik dekoratif görselliğe sahip olan aksesuarlardır.  Mumların bitmesi ve sürekli tekrar satın alınması gibi bir durum söz konusudur.  Bu durumdan kurtulmak ev ekonomisine katkıda bulunup tasarruf sağlamak amacıyla insanlar evde bitmeyen mum yapmaktadır. Peki, evde bitmeyen mum yapımı nasıl oluyor? Dilerseniz bu soruyu sizin için cevaplayalım.

Evde bitmeyen mum yapımı için gerekli olan malzemeler parafin veya balmumu, kokulu yağlar, renkli mum boyaları, kalem, makas,  fitil, kavanozdur.

Evde bitmeyen mum yapımı sırasında bir kap içerisinde balmumu eritilir. Eritilmiş bal mumu üzerine belirli bir sıcaklıkta elimizde hazır bulunan kokulu yağlar ilave edilir. İlave edilecek kokulu yağ miktarı birkaç damla ile yeterli olacaktır. Daha sonra mum boyası eklenerek vermek istediğimiz renk çeşidinde mum yapılır.

Mum nasıl yapılır? Hazır bulunan mum fitilleri ile mum üstü kalemlerle delinerek fitil mumun üzerine yerleştirilir. Fitilin mum üzerinde dik bir şekilde durması ve sabitlenmesi önemlidir. Bu şekilde mum yakılarak etrafa güzel kokular vererek aksesuar amacıyla kullanılabilecek duruma gelir.

Mumdan Mum Yapımı

Mumdan mum yapımı ile atıl vaziyette kullanımı mümkün olmayan mumların tekrar geri dönüşümü sayesinde kullanımı mümkün olmaktadır. Mumdan mum elde edilerek hem ev ekonomisine katkıda bulunur hem de evlerimize yeni görsel aksesuarlar kazandırmış oluruz.

Mumdan mum yapımı sırasında gerekli olan malzemeler arasında eski mum, fitil, kâse ve tencere bulunmaktadır. Eski kullanımı mümkün olmayan mumları tencere içerisinde yüksek sıcaklıkta eriterek sıvı ve akışkan hale getirilir. Daha sonra bu akışkan hale getirilen mum cam bir kâseye alınarak soğutulması için bekletilir. Bekleyen ve katılaşan mum üzerine elimizde bulunan makasının üst tarafı delinerek fitiller yerleştirilir ve dik bir şekilde sabitlenir. Bu şekilde atıl vaziyetteki mumlardan yeni mumlar yapılmış olur.

Parafin Mum Yapımı

Parafin mumu yapımı oldukça basit ve kolaydır.  Parafin mum yapımı sırasında elimizde bulunan parafin mumlar eritilerek sıvı ve akışkan bir hale getirilir. Daha sonra sıvı haldeki erimiş mum bir kaba alınarak soğuması ve katılaşması sağlanır. Soğuyan ve katılaşan mumlar üzerine mum fitilleri eklenerek mumların yakılabilecek hale gelmesi sağlanır.

Mum Fitili Nasıl Yapılır?

Mum nasıl yapılır? Evlerinde mum yapan insanların en çok en merak ettiği sorulardan bir tanesi de mum fitili nasıl yapılır sorusudur.  Mum fitili yapmak için önce uzun olarak dışarıdan satın alınan fitiller belli uzunluklarda kesilir böylelikle her mum için üzerine yerleştirilecek fitiller hazır hale getirilir. Mum fitillerinin uzunluğu yerleştirilecekleri mum boyuna göre orantılı olarak kesilmesi önemlidir.

Kavanozda Mum Yapımı

Kavanozda mum yapımı farklılığı yapılan mumun yapıldıktan sonra bir kavanoz içerisinde bekletilmesinden gelmektedir. Tencere içerisinde üretilen sıvı mum bir kavanoz içerisine dökülerek kavanozun şeklini alması sağlanır. Böylelikle kavanoz mum yapımı gerçekleşmiş olur. Üzerine fitil yerleştirilerek mum yakılabilecek duruma getirilir.

Evde kendi mumunuzu yaparak, evinizi dekore edebilir veya sevdiklerinize hediye verebilirsiniz. Ancak, mum yaparken dikkatli olmak ve ateşe karşı önlem almak önemlidir. Mum yapımı sırasında önemli olan konulardan biri de malzemeleri doğru ölçülerde kullanarak ve talimatlara uymaktır.

Kaynak: Cemre

Mum Nasıl Yapılır? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum