Ruh Sağlığıyla İlgili En Sık Sorulan 6 Sorunun Cevabı

22-09/14/fc2cf85fe56e4299bef5951d22a333a9.jpg

Fotoğraf: Style Du Monde

İnternet, dünyanın en büyük saman yığınından en olası iğneyi saniyeler içinde bulmanıza yardımcı olabilir. En son haberleri almak, hava durumunu ve aradaki her şeyi kontrol etmek için internete dönüyoruz. Bu, genellikle sessizlik ve farkında olmamayla örtülen zihinsel bozukluklar gibi konularda bir araştırma yapmak için de geçerlidir. Doğru anahtar kelimeleri arama konusunda adım atmış olabiliriz, ancak sonuçların doğruluğunun garantisi yok.

Cevaplar için Mumbai merkezli psikolojik danışman Tanya Percy Vasunia'ya dönüyoruz. Aşağıda depresyon ve anksiyete dahil olmak üzere zihinsel sağlıkla ilgili en çok aranan endişeler hakkında bazı yararlı yanıtlarla birlikte altı soru bulacaksınız.

Depresyon nedir?

Herhangi bir zihinsel sağlık durumunu saptamanın en kolay yolu, ruh halinizi değiştiren ve yaşam kalitenizi düşüren bir dizi semptomdur. Depresyondan bahsetmişken, değersizlik, çaresizlik ve hatta hayata karşı ilgisizlik duygularına neden olan düşük bir ruh hali anlamına gelir. Bu duygudurum bozukluğu, sonunda işlevselliğinizi, sosyalleşme ve dünyayla bağlantı kurma yeteneğinizi etkiler. Ne yazık ki, bununla mücadele eden bir kişi için işler oradan daha da kötüleşebilir. Kendinizi izole ettikten sonra, kendinize zarar verme veya intihar düşünceleri riski altındasınız. Bir ay boyunca ruh halinizin sürekli bozulduğunu düşünüyorsanız, bir kontrole gitmelisiniz.

Erkeklerde depresyon belirtileri nelerdir?

Semptomlar cinsiyetler arasıdır, ancak semptomların ortaya çıkma şeklinin cinsiyete dayalı veya kültürel bazı etkileri olabilir. Örneğin; bir kadın işine odaklanamıyorsa, bunu es geçebilir. Öte yandan, bir erkek için ciddi bir sıkıntı nedeni olabilir. Tabi bu kişiden kişiye değişebilir. Erkeklerde depresyonun diğer belirtileri arasında uyku bozuklukları, kilo alma veya verme, aşırı sinirlilik veya tahammülsüzlük ve öfke sayılabilir.

Doğum sonrası depresyon nedir?

Doğum sonrası depresyon, doğumla ilişkili bir duygudurum bozukluğu türüdür. Kültürel olarak genellikle normal diye düşünülerek reddedilir, ancak bu, doğum sonrası bir hormon akışından daha fazlasıdır. Doğum sonrası depresyonu, yeni anneler arasında garip bir keder veya şok hissi uyandırır ve bebeğiyle bağ kuramamasına neden olur. Bu his iki haftadan fazla sürdüğünde buna bebek sonrası hüznü diyoruz. Nadir durumlarda, oryantasyon bozukluğu, kafa karışıklığı, bebek hakkında kompulsif konuşmalar, aşırı paranoya, kendine zarar verme veya bebeğe zarar verme gibi psikotik bir dönem geçirebileceğiniz doğum sonrası psikoza da yol açabilir. Doğum sonrası depresyon da travmatik doğumla yakından bağlantılıdır. Benzer şekilde, depresyona yatkın biriyseniz, çevrenizde ani bir değişiklik olduğu için doğum sonrası depresyona yenik düşme olasılığınız daha yüksektir. Doğum sonrası depresyonun iki yıla kadar sürebileceğini de belirtmek isterim.

Anksiyete atağı nasıl bir duygu?

İnsanlar genellikle panik atak ve anksiyete atağı terimlerini birbirinin yerine kullanır, ancak ikisi arasında bir fark vardır. Panik atak birdenbire ortaya çıkar. Yani bir fincan kahve yudumlarken bile gerçekleşebilir. Buna karşılık, anksiyete atağı belirli bir şey tarafından tetiklendiğinizde bir endişe krizi olarak ortaya çıkar. Örneğin topluluk önünde konuşmak sizi endişelendiriyor olabilir. Bu nedenle, bir konuşma yapmanız gerektiğinde, avuçlarınızın terli olduğunu hissedebilir, yönünüzü şaşırmış hissedebilir, nefes almakta zorluk çekebilir ve kalp atış hızınızın arttığını hissedebilirsiniz.

Panik atak nasıl sakinleştirilir?

Panik atak saatlerce sürebilir. Bunu bastırmanın en iyi yolu, yanınızdaki kişiyi muhtemelen bir panik atak yaşadığınız konusunda uyarmaktır. Kendiniz de deneyebileceğiniz birkaç şey var. İlk şey derin nefes almaktır. Bir kese kağıdı veya zarf alıp içine nefes alıp vermenizi öneririm. Biraz sakinleşmek için genişlemesine ve daralmasına odaklanın. Yerde oturmak, kendinizi daha topraklanmış hissetmenize veya daha az baş dönmesi hissetmenize yardımcı olabilir. Bir bardak buzlu su alıp yavaşça yudumlamak da faydalıdır. Biraz daha iyi hissettiğinizde, ortamınızı değiştirmeye çalışın. En önemlisi, kendinize karşı nazik olun çünkü panik ya da anksiyete atağı zihinsel olarak yorucu olmanın yanı sıra fiziksel olarak da yorucudur.

Bipolar duygudurum bozukluğu nedir?

Üç tür bipolar duygudurum bozukluğu vardır ve her birinin farklı özellikleri vardır. Ancak tipik olarak ruh hali değişimleridir. Bipolar bozuklukta kişinin karşılaştığı şey, mani ve depresyon evreleridir. Ne yazık ki, iki aşama olsa da, insanlar bunların uç noktalarını yaşarlar. Bir manik dönem, anormal derecede yüksek bir ruh hali, çok uyanık hissetme, düşüncelerinizi paylaşma veya hızlı konuşma konusunda aşırı bir ihtiyaç içerebilir. Düşüklüğü sırasında, hasta kelimenin tam anlamıyla yataktan kalkamayabilir, umutsuz hissedebilir veya kendilerine zarar verme isteği duyabilir. Bir ruh halinden diğerine anında geçiş olması pek olası değildir.

Kaynak: Vogue

Ruh Sağlığıyla İlgili En Sık Sorulan 6 Sorunun Cevabı Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum