Saç Kırıklarına Ne İyi Gelir?

Saç sağlığına önem veren herkes oluşan kırıklar ile birlikte saç kırıklarına ne iyi gelir sorusuna yanıt aramaktadır. Burada amaç saçlarını eski canlı, parlak sağlığına geri döndürmektir. Hatta evde doğal yollarla saç kırıklarına ne iyi gelir arayışı söz konusu olur.

Saçınıza zaman içerisinde uyguladığınız kimyasal ürünler, tozlar ve duman gibi etkenler yaşam içerisinde saçınıza zarar vermektedir. Saçlarınız uzun süre bu hususlar maruz kalması halinde saç kırıklıkları oluşur. Böylelikle kişiler saç kırıklarına ne iyi gelir sorusuna yanıt arar. Öyle ki bu saçlarınızı bu duruma getiren klorsu sular, vitamin eksiklikleri, sık saç şekillendirici ve fön cihazları, hava kirlilikleridir.

İçindekiler

 • Saç Kırıklarına Ne İyi Gelir? Doğal Ürünler Neler?
  • Hindistan Cevizi Yağı
  • Hint Yağı
  • Tatlı Badem Esansiyel Yağı
  • Argan Yağı
  • Yeşil Çay
  • Yumurta Saç Maskesi
  • Aloe Vera
  • Kırılgan Saçlar İle Savaşmak İçin Ispanak Tüketin
  • Sağlıklı Saç ve Parlaklık İçin Somon Tüketin
  • Dolgun Saçlar İçin İstiridye
  • Biotin Mucizesini Keşfedin
  • Protein
  • C Vitamini

Saç Kırıklarına Ne İyi Gelir? Doğal Ürünler Neler?

Yaşanılan kırıklığa neden olan husus özellikle saçlarınızın eski sağlığına kavuşması için önemlidir. Bu duruma gelmesindeki nedenler ortadan kaldırılması gerekir. Zira ne kadar bakım yaparsanız yapın kırılmalar bu sebeple devam edebilir. Evinizde doğal yöntemler ile saç kırıklarına ne iyi gelir sorusuna yanıtlar arıyorsanız ihtiyacınız olan başlıca hususlar şunlardır.

Saç Kırıklarına Ne İyi Gelir?

Saç Kırıklarına Ne İyi Gelir?

 • Hindistan Cevizi Yağı
 • Hint Yağı
 • Tatlı Badem Esansiyel Yağı
 • Argan Yağı
 • Yeşil Çay
 • Yumurta Saç Maskesi
 • Aloe Vera

Hindistan Cevizi Yağı

Özellikle çok iyi bir nemlendirici olması saç kırıklıkları için Hindistan cevizi yağı kullanılması önerilmektedir. Doğal bir yağ ve ürün olması saçlara zarar vermeden onarma olanağı sağlar. İçeriğinde bulunan laurik asit ile antifungal karşıtı etkisi saçta kepek, enfeksiyon bırakmazken kırıkları da onarma da etkili olmaktadır. Kullanımı ise oldukça basittir. Zira Hindistan cevizi yağı parmağınızla saç diplerine hafif masajler ile sürülmesi yeterliğidir. Yağı en son saçınızın hepsine sürebilirsiniz. Sonrasında ise saçınızı bir eşarp yada bone yardımıyla kapatın ve en az 2-3 saat kadar bekletin. Hatta yapabiliyorsanız gece sabaha kadar bu uygulamayı yapın. Sonrasında ise şampuanınız ile yıkayın ve kurulayın. Hindistan cevizi uygulamasını hafta da birkaç kez uygulamanız faydalı olacaktır.

Saç Kırıklarına Ne İyi Gelir?

Saç Kırıklarına Ne İyi Gelir?Hint Yağı

Saç diplerine uygulayacağınız hint yağı aynı zamanda saç derisi ile kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Hızlanan kan ile daya iyi beslenen saçlar daha güçlü olur ve kırılmasını önlerken aynı zamanda kırık saçları da onarmada etkili olmaktadır. Hint yağı uygulamasında bir kaşık zeytinyağı kullanılması gerekir. Eşit miktarlarda karıştırılan yağlar saç derisi ve saçın tamamına uygulanmalıdır. Yaklaşık iki saatlik beklemeden sonra saçını yıkamanız gerekir. Bu uygulamayı yine haftada birkaç kez yapmanız önerilmektedir. Bu aşamada en iyi saç bakım yağı ilginizi çekebilir.

Tatlı Badem Esansiyel Yağı

Tatlı badem esansiyel yağı içeriğinde olik ve linoleik asitler bulunmaktadır. Bu içerik ve bileşenler saçları parlak yaparken besler. Böylelikle kırılma hasara karşı korur. Kırılan saçları da parlak ve sağlıklı hale getirir. Zeytinyağına karıştıracağınız tatlı badem yağını saç dipleri ve saçlar uygulamanız gerekir. Bir iki saat bekledikten sonra saçınız yıkanmalıdır.

Saç Kırıklarına Ne İyi Gelir?

Saç Kırıklarına Ne İyi Gelir?Argan Yağı

Saç kırılmalarına ne iyi gelir sorusuna yanıt arayanların bir başka adresi de argan yağı olmaktadır. Yağ içeriği A, C ve E vitamini saçınızda meydana gelecek olan kırılmaları önler, kırık olanları da onarır. Hatta antioksidan özelliği taşır. Böylelikle bileşeninde asit ile omega 6 yağ asitleri bulunmaktadır. Argan yağı karışıma ihtiyaç duymadan direk saça ve deriye uygulanır. Gece boyunca bekledikten sonra yıkamanız çok daha verimli olacaktır.

Yeşil Çay

Bileşenindeki kateşinler ile saçınızın uzamasında etkili olan Yeşil Çay aynı zamanda büyük bir antioksidan kaynağı olmaktadır. Mantara ve inflamasyona karşı özellikleri bulunması nedeniyle enfeksiyon oluşumlarını da engellemektedir. Üstelik saç dökülmelerine karşı kullanılabilmektedir. Yarım yemek kaşığı toz yeşil çayına birkaç damla Hindistan cevizi yağı karıştırmak suretiyle saç diplerine ve saçınıza uygulama yapın. Yaklaşık 10 dakika sonra bu uygulamayı ılık suyla yıkayın. Haftada iki kez yeşil çay uygulaması saçlarınıza canlılık katacaktır. Saçınız için pratik bilgiler hızlı çözüm önerileri olabilir.

Yumurta Saç Maskesi

Yumurtanın beyazını sarısından ayırdıktan sonra uygulama yapmanız gerekir. Beyaz içerisinde yer alan yüksek protein miktarı saçlarınıza faydalı olmaktadır. Saç derisinde oluşan iltihapmaları önleme özelliği ile bilinen yumurtanın beyazı kırılmalarında önüne geçmektedir. Karışım için zeytinyağı, süt ve limon kullanın. 30 dakikalık uygulama sonrası saçınızı ılık suyla yıkayın.

Saç Kırıklarına Ne İyi Gelir?

Saç Kırıklarına Ne İyi Gelir?Aloe Vera

İnsanlığın tedavisinde çok büyük bir yer edinen Aloe Vera saçlarınız için büyük bir etki göstermektedir. Özellikle nemlendirici özelliği bulunan bitkinin anti-inflamatuar ile antifungal özelliği saçlarınıza parlaklık verir, enfeksiyonlardan arındırır ve kırılmaların önüne geçer. Badem yağı ile karıştırılarak sürülmesi halinde çok daha verimli olan Aloe Vera yaklaşık yarım saat sonra ılık suyla yıkanması gerekir.

Kırılgan Saçlar İle Savaşmak İçin Ispanak Tüketin

Ispanak büyük bir demir deposudur. Yeşil bitkiler içerisinde harika besinler içeren ıspanak A vitamini, beta karoten, C vitamini v efolat içermektedir. Bu vitaminler tamamen saç dipleri için çalışan gıdalardır. Saçınızı nemli tutarken kırılmasını önlerler.

Sağlıklı Saç ve Parlaklık İçin Somon Tüketin

İçeriğindeki omega-3 nedeniyle somon, sardalye ve uskumru gibi balıklar saçlarınıza parlaklık verecek başlıca gıdalardır. İçeriğinde bulunan yağ asitleri sizli hastalıklardan korurken saçınızı uzatır, parlaklık verir ve daha dolgun gösterir.

Dolgun Saçlar İçin İstiridye

Bileşenindeki bol çinko nedeniyle istiridyeler dolgun saçlar için yüksek minerallar taşımaktadır. Öyle ki bu sayede dökülen kirpiklerinize kadar etki edebilmektedir. Çinko saçın oluşması için etkili olmaktadır. Bu sayede yeteri kadar çinko almanız dolgun saçlara sahip olmanızın yolunu açacaktır.

Biotin Mucizesini Keşfedin

Özellikle B7 vitamini ve H olarak bilinen ve suda çözülebilen B vitamini içeriği taşıyan Biyotin saç büyümesi için etkili bir destek ürünüdür. Öyle ki biyotinin eksikliği ile saç zayıflar, rengi solar ve incelir. Sonrasında da dökülür. Biotin ise saçı besler ve kırılganlığı giderirken donuk görünmesini önler. Doğal ürünler içerisinde biotin yumurta sarısı, soya fasülyesi, kepekli tahıllar, karaciğer, kızılcık ve ahu dudunda bulunmaktadır.

Protein

Kırılmayan ve güçlü saçların en önemli bileşeni proteindir. Bu sebeple saç kırıklığı sorunu olanlar günlük belli miktarlarda protein alması gerekir. Düşük proteinli diyet yapanların saçlarında dökülmeler, kırılmalar ve kuruluk görülür. Bu sebeple doğru protein tüketimi yapılması saçlarınızı sağlıklı kılacaktır. Saçlarınız için yüksek protein içeren gıdalar ise şunlardır: Balık, hindi, tavuk, süt ürünleri, yumurta, kuruyemiş, baklagiller.

C Vitamini

Sağlıklı saçlar için vitaminin adresi C olmaktadır. Demir ile C vitamini ikisi birden etkili bir kombinasyon oluşturmaktadır. Öyle ki c vitamini sayesinde alınan demir vücutta daha iyi emilim sağlar. C vitamini ayrıca saç diplerindeki kılcal damarları da beslemektedir. Bu sebeple sağlık açısından c vitamini alınması önem taşır. Bu vitaminin alınmasında ise patates, Frenk üzümü, çilek, portakal, limon, yaban mersini etkili olmaktadır.

Kaynak: Cemre

Saç Kırıklarına Ne İyi Gelir? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum