Ucuza Tatil Nasıl Yapılır? 10 Tavsiye!

Günlük koşuşturmacaların verdiği stresi atmak ve motivasyonunuzu yükseltmek için tatil yapmanın zamanı gelmedi mi? Tatil yapmak istiyorsunuz ama yüksek fiyatlı konaklama seçenekleri ve tatil giderleri korkutuyor mu? Her şeye rağmen gönlünüzce bir tatil yapmak istiyorsanız ve ‘’Ucuza tatil nasıl yapılır?’’ diyorsanız işte en faydal 10 tavsiye!

İçindekiler

 • Ucuz Tatilin Püf Noktaları
  • 1.Tren Kullanın!
  • 2.Yakın Noktalara Gidin!
  • 3.Sezon Dışında Tatil Yapmaya Çalışın!
  • 4.Çadır Kamp!
  • 5.Para Birimi Değeri Düşük Ülkelere Gidin!
  • 6.Arkadaş Edinin!
  • 7.Grup İndiriminden Faydalanın!
  • 8.Erken Rezervasyon!
   • 9.Festival- Etkinlik Dönemlerini Takip Edin!
   • 10.Harcama Çizelgesi Yapın!

Ucuz Tatilin Püf Noktaları 1.Tren Kullanın!

Günümüz tatil seçeneklerinde en yüksek harcama paydalarından birini ulaşım oluşturuyor. Bazen konaklama ücretlerini dahi geçebilen ulaşım ücretlerini en aza indirmek için tatilinizde tren kullanabilirsiniz. Hava ve kara yolu ulaşımının aksine oldukça yavaş görünen tren seçeneğinde ulaşım ücretinizi yarı yarıya düşürebilirsiniz. Ayrıca ucuza tatil için tren bileti alırken yaş seçeneklerinden ve mesleğe bağlı indirimlerden faydalanma imkanınızda bulunuyor.

2.Yakın Noktalara Gidin!

Tatil denince akla gelen belirli tatil şehirleri vardır. Ancak günümüz koşullarında bu tatil şehirlerine gitmek epey masraflı olabilir. Daha ucuz bir tatil düşünüyorsanız bunun en kolay yolu en yakına gitmektir. Uzak mesafeli yerler ve özellikle turistik bölge kabul edilen noktalar yüksek fiyatları ile bilinir. Bu ücretleri ödemek yerine oldukça yakınınızda duran ve daha önce görmediğiniz yerler size daha kaliteli bir tatil imkanı sunabilir.

3.Sezon Dışında Tatil Yapmaya Çalışın!

Ünlü tatil beldeleri genellikle sezonluk olarak çalışırlar. Örneğin Bodrum, Antalya gibi şehirler yaz sezonunda tatil yapılan gözde noktalardır. Bu şehirlere yaz sezonunda gittiğinizde normalden daha fazla ücret öderken sezon dışı zamanlarda gittiğinizde daha uygun ödemeler yapabilirsiniz. Ayrıca kafam rahat olsun, kalabalıktan uzak 5.durayım derseniz sezon dışı zamanlar idealdir.

Fethiye’de Gezilecek Yerler İçin Tıkla!

4.Çadır Kamp!

Beş yıldızlı otellerde ucuza tatil yapmak çoğu zaman imkansızdır. Eğer çok yıldızlı otellerde tatil yapacaksanız ve uygun olmasını istiyorsanız bu tatili aylar öncesinden planlamanız gerekir ki bu çok risklidir. Ancak uygun fiyatlı tatil seçeneklerinden faydalanmak isterseniz doğanın koynunda harika bir çadır kamp yapabilirsiniz. Kendi yemeğinizi kendiniz pişirir ve kamp ateşinde şarkılar söyleyebilirsiniz.

5.Para Birimi Değeri Düşük Ülkelere Gidin!

Yurt dışı tatiline gitmek ve yeni yerler keşfetmek istiyorsanız para birimi elinizdeki para biriminden daha düşük değerdeki ülkeleri seçebilirsiniz. Bu sayede sizin para biriminiz ile daha az harcama yaparken gittiğiniz ülkede daha çok tatil hizmeti alabilirsiniz. Ucuza yurt dışı tatili için vize istemeyen ülkeleri de tercih edebilirsiniz.

6.Arkadaş Edinin!

Ucuza tatil yapmakla arkadaş edinmenin ne alakası var diye düşünebilirsiniz. Ancak günübirlik gezmeyi seven biriyseniz ve arkadaş çevreniz genişse konaklama için arkadaşlarınızın evini tercih edebilirsiniz. Bu sayede normalden daha az harcama yapmış ve tatilinizi ucuza getirmiş olacaksınız.

ucuza tatil fırsatları

7.Grup İndiriminden Faydalanın!

Tatil köylerinde ve ünlü tatil beldelerinde ucuza tatil yapmak istiyorsanız tercih edeceğiniz yollardan biri grup indirimi olabilir. Bir kişi yerine on kişi gittiğiniz tatil mekanında tek kişilik fiyatın aksine %20-25 arası indirimle ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca sevdiklerinizle tatilin keyfini de çıkarabilirsiniz. Eğer kalabalık bir grup bulamıyorsanız internet üzerinden turla ucuz tatil seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

8.Erken Rezervasyon!

Ucuz tatilin en kestirme yollarından biri erken rezervasyondur. Her ne kadar tatil gününe kadar bir aksilik çıkmasın diye dua ediyor olsanız da geri ödemeli rezervasyonlardan faydalanabilirsiniz. Aylar öncesinden rezervasyon yaptığınızda normal konaklama ücretinin %30’una kadar indirimli fiyatlardan yararlanabiliyorsunuz. Ayrıca ulaşım seçeneklerinde de erken rezervasyon sayesinde düşük fiyatlardan ödemeler yapabilirsiniz. Ancak erken rezervasyon yaparken tarih aralıklarına ve rezervasyon iptal seçeneğine dikkat etmelisiniz.

Marmaris’te Gezilecek Yerler Burada!

9.Festival- Etkinlik Dönemlerini Takip Edin!

Ucuza tatil yapma imkanlarından biri de festival ya da şehir içerisinde yapılan etkinlik günleridir. Müşteri yoğunluğu olan bu günlerde çoğu işletme daha fazla insana ulaşabilmek adına hizmetlerinde indirime giderler. Yeme- içme ve ulaşımda da büyük indirimlerin olduğu bu günleri değerlendirerek uygun fiyatlara tatil yapabilirsiniz.

10.Harcama Çizelgesi Yapın!

Tatilden önce mutlaka bir harcama çizelgesi oluşturarak tatil boyunca bu çizelgeyi uygulamaya çalışın. Çizelgenize alışveriş yapacağınız noktalardan tutun da su almak için dahi hangi marketleri seçmeniz gerektiğine kadar bilgi bulunsun. En ucuz tatil yerleri bulsanız bile eğer çizelgenizin dışına çıkarsanız tatiliniz bol harcamalı birkaç güne dönüşecektir. Özellikle yeme- içme giderlerinizi hesaplarken pahalı restoranlar yerine sokak lezzetleri sunan küçük çaplı işletmeleri tercih edebilirsiniz.

 

Kaynak: Cemre

Ucuza Tatil Nasıl Yapılır? 10 Tavsiye! Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum