Endol Fitil Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Endol fitil, rektal yolda kullanılan bir ilaç olarak tanımlanır. Birçok sorundan dolayı Endol Fitil kullanılabilir. Peki, Endol fitil ne işe yarar? İşte bu içeriğimizde konuyla alakalı birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda bu ilacın yan etkilerinden ne için kullanıldığına kadar çeşitli konuları öğrenmeniz mümkündür.

İçindekiler

 • Endol Fitil Nedir?
 • Endol Fitil Ne İçin Kullanılır?
 • Endol Fitil Nasıl Kullanılır?
 • Endol Fitil Yan Etkileri Nelerdir?
 • Sıkça Sorulan Sorular

Endol Fitil Nedir?

Endol fitil, birçok farklı hastalığın tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Akut ve kronik romatoid artrit gibi durumlar spondilit, osteoartrit ve daha başka hastalıklarında kullanılır. Endol fitil, doktor önerisiyle verilen bir ilaçtır. Bu nedenle kendiniz eczaneden ilacı almamalısınız. Ayrıca önerilen dozdan daha fazla kullanmamak gerekir. Genellikle günde bir veya iki doz önerilir. En son doz, gece yatmadan önce alınmalıdır. Böylece gece ağrıları gibi şikayetler azalır.

Endol Fitil Ne İçin Kullanılır?

Endol fitil, genellikle rektal rahatsızlıkları gidermek için kullanılır.

Rektal yolla alınan bu ilaç, birçok hastalığın tedavisi için reçete edilir. Özellikle rektal bölgenin iltihaplanması gibi durumlarda daha sık sık kullanılır. Endol fitilin kullanım amaçlarından bazıları aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Hemoroid: Rektumun etrafındaki genişlemiş damarlar ve şişlik hemoroid olarak adlandırılır. Endol fitil, hemoroidden kaynaklanın ağrıların hafiflemesini sağlar. Aynı zamanda bu çevredeki iltihabı temizler.
 • Anal Fissür: Anal çevresinde çeşitli nedenlerden dolayı yırtıklar oluşabilir. Genellikle ağrı ve kanama gibi sorunlar ortaya çıkar. Anal fissürün iyileşmesi için Endol fitil kullanılabilir. Bölgedeki iltihabı azaltır ve analdaki kasları rahatlatarak iyileşmesini sağlar.
 • Proklit: Rektumun iltihaplanmasına proklit adı verilir. Bağırsak hastalıkları, radyasyon tedavileri, bu iltihabın sebepleri arasındadır. İltihabı kontrol altına almak amacıyla Endol fitil kullanımı yaygındır.

Endol fitilin kullanımı doktorun önerisine göre gerçekleşmelidir. Bu noktada dozaj ve uygulama sıklığı hekim tarafından belirlenir. Eğer ki doktorunuz Endol fitil verdiyse, kesinlikle söylediği talimatların dışına çıkmamalısınız. Peki, Endol fitil nasıl kullanılır? İçeriğimize bu soruya cevap vererek devam edelim.

Endol Fitil Nasıl Kullanılır?

Hastalığınız için Endol fitil verildiyse önerilere uygun şekilde hareket etmeniz gerekir. Kullanmaya başlamadan önce hijyene dikkat etmelisiniz. Bu nedenle ilk etapta ellerinizi sabunlu suyla yıkayın. Temizliğinden emin olduktan sonra hazırlıkları yapmaya başlayın.

Hazırlık aşamasında fitilin etrafındaki ambalajı çıkarın. Şeklini kontrol edin çünkü Endol fitil rektal kullanıma uygun şekilde hazırlanmıştır. Daha sonrasında rahat bir pozisyon almalısınız. Bunun için genellikle yan pozisyon önerilir. Tamamen rahat hissettiğinizden emin olun. Ardından fitili yavaş hareketlerle rektal bölgeye yerleştirmeye başlayın. Hızlı veya zorlayıcı hareketlerden kaçınmaya özen gösterin.

Olası yan etkilerden dolayı Endol fitil hamilelikte kullanımı genellikle önerilmez. Ancak gerektiği durumlarda doktorun önerisine uygun şekilde kullanmanız gerekir.

Endol Fitil Yan Etkileri Nelerdir?

Nadiren de olsa Endol fitil kullanımında çeşitli yan etkiler görülebilir.

Bildiğiniz üzere her ilacın yan etkisi vardır. Endol fitil de bazı kişilerde çeşitli yan etkiler ortaya çıkartabilir. Aynı zamanda herhangi bir sorun yaşamamanız mümkündür. Endol fitilin yaygın görülen yan etkileri aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Rektal Bölgede Hafif Yanma ve Rahatsızlık
 • Kaşıntı
 • Geçici Kabızlık ya da İshal
 • Gaz ve Karın Ağrısı
 • Kızarıklık, Döküntü veya Alerjik Reaksiyon

Yukarıdaki etkilerin yanında daha ağır ve ciddi semptomlar görmeniz mümkündür. Eğer ki bu yan etkilerden birini yaşarsanız hiç beklemeden doktorunuza başvurmalısınız. Bahsi geçen ağır yan etkiler aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Rektal bölgede şiddetli yanma ve ağrı
 • Kanama ya da kanlı dışkı
 • Şiddetli ishal
 • Nefes almada güçlük, yüzde şişlik

Yukardakiler dışında başka yan etkilere şahit olursanız doktorunuza başvurmanız önemlidir. Çünkü doktorunuz, sizin geçmişte yaşadığınız tedavileri ve hastalıkları bilir. Bunlara uygun şekilde gerekli müdahaleyi yapar. Böylece daha büyük bir sorun yaşamadan önlem almanız mümkündür.

Sıkça Sorulan Sorular

Gebelikte Endol fitil Nasıl Kullanılır? Gebelikte Endol fitil, çok sık kullanılması tavsiye edilmez. Ancak doğum sonrasında büyük zararlara neden olduğu da ispatlanmamıştır. Bu nedenle gebelikte kullanılırken dikkat etmek ve doktorun söylediklerine uymak gerekir. Endol Günde Kaç Kez Kullanılır? Olağan doz, yetişkinler için günde bir veya iki şeklindedir. Ancak bu doz bazen değişiklik gösterebilir. En doğrusu, doktorunuzun verdiği doz oranına göre Endol fitil kullanmaktır. Endol Fitil Nasıl Uygulanır? Endol fitil, rektal bölgeye uygulanan bir ilaçtır. Bu ilacı uygulamadan önce eller temizlenmelidir. Uygulama esnasında yavaş ve yumuşak hareket edilmelidir.

Kaynak: Cemre

Endol Fitil Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum