Müziğin Temelleri Nelerdir?

Müziğin temelleri 3 ana başlıkta toplanır: melodi, ritim ve armoni. Bu 3 temel ögeyi bilmek müzik ruhunuzu dahada besteleyecek ve müzik kulağınızın olmasının temelini oluşturacaktır. Gelin hep beraber yazımızda müziğin temelleri konusuna göz atalım.

Müziğin Temelleri Nedir?

Müzik, taklit veya notasyon yoluyla yeniden üretilebilen bir dizi organize sestir. Her ne kadar bazı insanlara müzik gürültü gibi gelse de müzik gürültüden farklıdır. Çünkü gürültüyü oluşturan ses dalgaları karmaşıktır ve tanınabilir tonlar olarak işitilemez.

Müzik üç unsurdan oluşur: melodi, ritim ve armoni.

Melodi

Melodi müzik notalarının dizisidir. En basit tanımı ile mırıldandığımız yada sözlerini bilmediğimiz bir şarkıyı ıslık çalarak söylemektir. 

Sözleri olan bir şarkıda, sadece enstrümantal değil, melodi de sözleri zenginleştirmeden sorumludur. Şarkı sözlerinin her hecesi melodi aracılığıyla canlanıyor ve güçleniyor. Aynı zamanda kelimelerin ürettiği sesler melodinin bir parçası haline gelerek müziğe yeni bir bileşen katar.

Ritim

Ritim, herhangi bir düzenli, sabit, simetrik hareket anlamına gelen Yunanca rhytmos kelimesinden gelir. Tanım olarak ise ritim bir müzik bestesinde bulunan düzenli veya düzensiz, güçlü veya zayıf, uzun veya kısa müzikal aralıkların koordineli bir hareket veya tekrarıdır.

Ritime en güzel örnek kalptir. Kalbin kasılıp gevşemesi bir ritimdir. Eğer ki bu yeterli ritim veya harmonikte gerçekleşmezse kalp krizine ve o kalp sahibinin ölümüne yol açabilen ritim bozukluğu meydana gelir. 

Ritmi sadece insanda göremeyiz. Doğa içerisinde de ritim mevcuttur. Örneğin gelgit olayı da buna örnektir. Aynı zamanda mevsimlerin geçişi ve zamanı da örnek olarak gösterebiliriz.

Armoni

İki veya daha fazla ses aynı anda çalınarak bir akor oluşturduğunda bunlara armoni denir. Armoni melodiyi desteklemelidir. Melodiye zenginlik ve güzellik vermeli. Lakin armoni melodiyi sınırlamamalı ve arka plana atmamalıdır.

Kaynak: Cemre

Müziğin Temelleri Nelerdir? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum