Rio Karnavalı Nedir, Nerede Düzenlenir?

Karnavallar ulusal olduğu kadar uluslar arası düzeylerde kutlanan ve bulunduğu bölge için önem taşıyan bir etkinliktir. Ancak bu durum Rio Karnavalı söz konusu olduğunda tüm bildiklerinizi bir kenara bırakmanız gerekir. Öyle ki Rio de Janeiro’nun Dünya çapında karnaval kutlaması şüphesiz gezegenin en gösterişli, akıllara durgunluk veren, abartılı bir gösterisidir. Bu haliyle her yıl milyonlarca kişiyi kendisine çeken, cezbeden Rio Karnavalı en renklilerinden biri olmaktadır.

Dünya’nın en büyük şovu olarak gösterilebilen Rio Karnavalı açılışları Cuma günleri yapılmaktadır. Ancak tam yapılma tarihi belli değildir. Ancak yapılış tarihleri Şubat ile Mart ayları içerisinde olmaktadır. Cuma günü başlayan etkinlik Salı günü sona erer. Cuma günü Belediye Başkanının King Momo’yu taçlandırması ve şehrin anahtarını teslim etmesiyle başlarken aynı gün çocuk geçit töreni yapılmaktadır.

Rio Karnavalı Nerede Düzenlenir?

Milyonlarca turisti kendisine çeken Rio Karnavalı yöresel olarak aynı heyecanı Brezilya’lılar için yaşatmaktadır. Böylelikle yaklaşık 15 milyon kişilik bir karnaval kutlamasından bahsetmek mümkün olmaktadır. Hatta bu rakamlar bazen çok daha yüksek seviyelere kadar tırmanır. Yapılan etkinlikler beş gün sürer ve burada Rio De Janeiro’nun yemyeşil çevresinde milyonları birleştirir. Karnaval tarihleri Şubat ve Mart aylarında gerçekleştirilir. Paskalya kutlamalarından yaklaşık 40 gün önce sona eren, Brezilya’nın sıcak yaz aylarının kapanışı olarak Sambadrome’da gösterişli, tüm dünyanın yakından takip ettiği bir karnaval geçit töreniyle göz doldurur. Karnaval süresince bölgede Bailes adı verişen şık, sokak gezici partiler düzenlenir. Bu partiler parlak kostümler ile balolar ilgi odağıdır.

Karnavalın Geçmişi

Rio Karnavalının geçmişi 1930’lu yıllara kadar uzanmaktadır. Bazı kaynaklarda festival tarihi 1723 yılına dayandırılmaktadır. Ancak geçit töreni 1984 yılından itibaren Sambadrome’da gerçekleştirilmektedir. Öyle ki karnaval dans gösterileri ile kendisine yer bulur. Bunun en büyük sebebi Rio ile burada yaklaşık 90’a yakın samba okulu bulunmaktadır. Yaklaşık 14 milyon nüfusa sahip şehirde yapılan etkinlik kapsamında bölgenin mütevazi mahalleleri en yaratıcı okullara sahiptir. Böylelikle toplu olarak yapılan etkinlikler ile iki gecelik bir gösteri sırasında okullar kendi gösterilerini sunarken yaratıcılıklarını göstermeye çalışmaktadır. Zira bu onlar için şöhret ve nakit paranın anahtarı olmaktadır.

Samba Okullarının Yarışmaları

Rio Karnavalında onlarca samba okulunun binlerce üyesi aynı anda durmadan şarkı söyler. Dans eder ve bu durum ulusal televizyonlarda naklen yayınlanmaktadır. Zira bu durum aynı zamanda yarışmadır. Bu sebeple göz kamaştıran kostümler içerisinde hayranların tezahüratlarıyla geçit töreni yoğun tempoda geçer. Bu tempo ile jüri her okulun performansını yakından inceler, şarkı sözlerine bakar, davullar ile müzik aletlerinin ritim keskinliği ile kostümler arasında bir uyum olup olmadığını inceler. Samba okulları için çok önemli olan bu yarışma bölge açısından bir nevi süper lig kategorisinde yer alıyor. En kötü puanı alanlar ise bir alt kategoriye düşüyor.

Rio Karnavalı Biletleri

Rio Karnavalına katılım şehre ulaşım ile bitmemektedir. Burada etkinliklere katılmak isteyenler ayrıca bilet almak zorundadır. Çok farklı fiyatlar ile burada etkinlikleri görmeniz mümkündür. Öyle ki bazı tribünlerde yerinizi 10 Dolara alırken bazı lüks suitler için yaklaşık 5 bin doları gözden çıkarmanız gerekir. Törenin yapıldığı merkez tribünlerdeki fiyatlar ise 110 ile 1000 Dolar arasında değişen ücretler ile mümkündür.

Sabahın sekizinde başlayan karnaval etkinlikleri kapsamındaki Blocos gürültülü sokak partileri ertesi gün sabah sekize kadar devam etmektedir. Burada farklı kostümler, alkol tüketimi ve Cachaç denilen Brezilya romu milyonlarca kişi tarafından tüketilmektedir. Davulcular, pop müziği bölgedeki kalabalığın ritmini parlatırken aynı zamanda ulusal müzik ile bölgeye gelenleri şenlendirmektedir.

Rio Karnavalının Kalbi Sambadrome

Rio Karnavalının temel adresi Sambadrome olmaktadır. Zira burada samba okullarının geçit törenleri ile birlikte karnavalın bel kemiği olarak nitelendirilmektedir. Devasa dekora sahip arabalar, renkli kostümler, hiç durmadan dans eden dansçılar, müzik gün boya muhteşem bir gösteri sunar. Bu sebeple Rio Karnavalına gitmek isteyenler mutlaka Samadrome ile kendisine yer bulması gerekir.

Karnaval süresince bölgede müthiş bir trafik söz konusudur. Bu sebeple gideceğiniz yere ulaşmak için çok daha önceden hareket etmeniz gerekir. Öyle ki buraya yurt dışından geliyorsanız aylar öncesinden biletinizi almanız ve yerinizi ayırtmanız gerekecektir. Aksi takdirde buraya ulaşım kadar konaklama yeri bulmanız mümkün olmayabilir.

 

Kaynak: Cemre

Rio Karnavalı Nedir, Nerede Düzenlenir? Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum